Wybierz region

Wybierz miasto

  Matura bez niespodzianek

  Autor: (mż)

  2000-05-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Reymont, rozmyślania o końcu XX wieku, rozważania związane z ostatnimi ekranizacjami wybitnych dzieł polskiej literatury - to tylko niektóre tematy, które królowały na przedmaturalnej giełdzie. Niespodzianek nie było.

  Reymont, rozmyślania o końcu XX wieku, rozważania związane z ostatnimi ekranizacjami wybitnych dzieł polskiej literatury - to tylko niektóre tematy, które królowały na przedmaturalnej giełdzie. Niespodzianek nie było. Już kilka minut po godzinie 9 maturzyści przekonali się, że część przewidywań sprawdziła się.
  Zdaniem nauczycieli tematy podobały się uczniom wybitnie zdolnym, jak i tym słabszym. Zostały pozytywnie przyjęte przez młodzież we wszystkich miastach i miasteczkach województwa kujawsko-pomorskiego.
  Maturzystom spodobał się przede wszystkim temat pierwszy, choć zawierał on pewien haczyk. Autorzy zaproponowali piszącym odniesienie do wybranych tekstów kultury. Chodziło więc nie tylko o rozważania na temat lektur, ale także wykorzystanie swojej wiedzy, na przykład z zakresu filmu i teatru. Popularnością cieszył się także temat trzeci.
  W tym roku na egzaminach obyło się bez przykrych niespodzianek. Rano do bydgoskiego kuratorium dotarły jedynie dwa zwolnienia lekarskie od maturzystów, którzy nie mogli przystąpić do pisania. Prawdopodobnie uczniowie ci napiszą wkrótce indywidualny egzamin. Wielkiego pisania nie przerwały także sygnały o podłożeniu bomb.
  W kieszeniach maturzystów prawdopodobnie roiło się od ściąg, jednak żadnego z nich nie udało się przyłapać na ściąganiu. Najmniejsze szanse na skorzystanie z niedozwolonych pomocy mieli uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, których pilnowały czujne kamery.
  Dziś egzaminy pisemne z wybranych przedmiotów: matematyki, historii, biologii lub języka obcego.
  Tematy prac maturalnych z języka polskiego w województwie kujawsko - pomorskim:
  1. "Romantycy muszą zginąć... Dzisiejszy świat nie dla nich..." (Bolesław Prus). Rozważ na podstawie wybranych tekstów kultury, jakim wartościom hołduje wiek XX.
  2. Prowincja to nie jest miejsce tylko sposób myślenia. Przywołując utwory literackie, potwierdź słuszność stwierdzenia lub podejmij z nim polemikę.
  3. Postać kontrowersyjna - jej miejsce i funkcja w literaturze.
  4. Interpretacja do wyboru
  A. tekstu poetyckiego:
  Tadeusz Różewicz: "W środku życia"
  lub tekstu prozatorskiego:
  Bruno Schulz: "Nemrod"
  B. tekstu prozatorskiego z zadaniami:
  Maria Janion: "Jeruzalem Słoneczna i Zaklęty Krąg" (fragment)

  Sonda

  Czy na niektórych stacjach benzynowych w Bydgoszczy sprzedaje się paliwo "chrzczone" wodą?

  • tak (94%)
  • nie (6%)