Wybierz region

Wybierz miasto

  Ulica Długa jest na 650,3 metra długa

  Autor: Stanisław Gazda

  2009-08-06, Aktualizacja: 2009-08-10 09:51 źródło: Naszemiasto.pl

  650,3 m - tyle dokładnie mierzy ulica Długa w Bydgoszczy. Pomiar odbył się czterema metodami - od tych historycznych po nowoczesne. Wszystko po to, by dowiedzieć się ile będzie mierzył Długi Jarmark, który rozpocznie ...

  650,3 m - tyle dokładnie mierzy ulica Długa w Bydgoszczy. Pomiar odbył się czterema metodami - od tych historycznych po nowoczesne. Wszystko po to, by dowiedzieć się ile będzie mierzył Długi Jarmark, który rozpocznie się 21 sierpnia. Ma być oficjalnie najdłuższym jarmarkiem w Polsce i być może nawet w całej Europie.

  Kreatywność była mile widziana. Bydgoską ulicę Długą można było mierzyć chociażby cukierkiem, butem, lub kotem , a właściciel pubu Kredens wyszedł z dodatkową, specjalną propozycją dla osoby, która odmierzy stopami dokładną odległość od Kredensu do pubu Jack. Na szczęśliwca czekał szampan!

  Mierzono Długą za pomocą historycznych miar - sznurów i łokci, satelitarnie, za pomocą elektronicznej mapy oraz taśmy mierniczej. Happening był wstępem do sierpniowego festiwalu Bydgoskich Hitów Cenowych, a długość Długiej (po jej zmierzeniu mierniczym wydano trzy pamiątkowe certyfikaty) potrzebna była po to, by sprawdzić, ile straganów i stoisk zmieści się tu podczas Długiego Jarmarku -imprezy, która potrwa od 21 do 23 sierpnia.
  W ramach atrakcji przewodnik w stroju historycznym oprowadzał za darmo po tej kupieckiej ulicy; stanęły tam kramy z biżuterią, miodem i wyrobami garncarskimi. Za symboliczne 2 zł chętni, przy starym tramwaju, mogli w ramach warsztatów plastycznych pouczyć się rzeźbienia w glinie pod okiem specjalisty. Na gości czekały też pierwsze zniżki - na kawę i bydgoskie koszulki. Takich promocji będzie więcej w przedostatni weekend sierpnia. Wtedy w oznaczonych miejscach usługi turystyczne, gastronomiczne (np. IQ, Oranżeria Cafe, pizzeria Reno), hotelarskie (m.in. City, Zawisza) tańsze będą nawet o połowę. Pełna lista partnerów, wraz ze zniżkami, ciągle rośnie. Dostępna jest na stronie: www.promofestival.pl

  Sonda

  Czy na niektórych stacjach benzynowych w Bydgoszczy sprzedaje się paliwo "chrzczone" wodą?

  • tak (94%)
  • nie (6%)