Wybierz region

Wybierz miasto

  Zapisany kawałek historii Bydgoszczy

  Autor: Michał Sitarek

  2008-12-29, Aktualizacja: 2008-12-29 21:15

  Jedna z najbardziej zaniedbanych ulic zyskała poważnego inwestora. Na Dworcowej, w miejscu starej drukarni Dittmanna, deweloper postawi dwa budynki. Jeden uzupełni pierzejową zabudowę.


  Jedna z najbardziej zaniedbanych ulic zyskała poważnego inwestora. Na Dworcowej, w miejscu starej drukarni Dittmanna, deweloper postawi dwa budynki. Jeden uzupełni pierzejową zabudowę.


  Drukarnia w tym miejscu działała już w II połowie XIX wieku. - Gdy ją utworzono w 1869 roku, według różnych źródeł, była trzecia pod względem wielkości - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jerzy Derenda. - Jednak już w czasie pierwszej wojny zyskała status najnowocześniejszej. Gdy umarł jej założyciel A. Dittman, dalej prowadzili ją jego synowie i wdowa. W latach międzywojennych było to największe wydawnictwo prasy niemieckiej. Drukowano tam również podręczniki. Tam powstawał między innymi "Deutsche Rundschau". Po wojnie drukarnia należała do Prasowych Zakładów Graficznych. Drukowała "Gazetę Pomorską" i nieistniejące już "Ilustrowany Kurier Polski" i "Dziennik Wieczorny". Również tam pracowałem. Dobrze pamiętam zapach ołowiu, z którego odlewano czcionki - wspomina były redaktor "Dziennika Wieczornego".


  Po otwarciu w 1988 roku nowych zakładów na Wzgórzu Wolności, drukarnię przy Dworcowej zamknięto. W latach 90. działała tam dyskoteka. Teraz parcela jeszcze raz zmieni swoje przeznaczenie. Zbudowane zostaną na niej domy z mieszkaniami. Na razie kończą się prace rozbiórkowe. - Na tym terenie powstaną dwa budynki: czteropiętrowy bezpośrednio przy ulicy Dworcowej, oraz dwupiętrowy na zapleczu - informuje menadżer projektu z firmy Apro Investment, Marcin Murawski.


  Budowa rozpocznie się na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. W sumie powstanie 67 mieszkań o podwyższonym standardzie, monitorowanych i strzeżonych całodobowo. Dla każdego w podziemnym parkingu przewidziane jest miejsce postojowe. Większe mieszkania będą wyposażone w klimatyzację. W strefie zarezerwowanej wyłącznie dla mieszkańców znajdą się miejsca rekreacji z imitacją niewielkiego wodospadu. Na parterze zaprojektowano przestrzeń handlowo-biurową. - Niebawem w naszym nowo otwartym oddziale w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej będzie można obejrzeć makietę inwestycji. Obecny wygląd projektowanych budynków jest efektem pracy naszych projektantów w uzgodnieniu zarówno z architektem miasta jak i konserwatorem zabytków - dodaje Marcin Murawski.


  Sławomira Marcysiaka, miejskiego konserwatora zabytków, cieszy przede wszystkim pierzejowy charakter zabudowy. Budynek będzie z jednej strony opierał się o istniejącą kamienicę. Niestety sąsiednia parcela bliżej Gdańskiej pozostanie na razie niezabudowana.

  Sonda

  Czy na niektórych stacjach benzynowych w Bydgoszczy sprzedaje się paliwo "chrzczone" wodą?

  • tak (94%)
  • nie (6%)