Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 lat pierwszej inwestycji Unilevera w Polsce

(gaz)
- Fabryka w Bydgoszczy była pierwszą inwestycją Unilevera w Polsce. Zakład od lat utrzymuje stabilną, wysoką pozycję wśród fabryk branży kosmetycznej Unilevera w Europie. – mówi Sanjay Dube, Prezes Unilevera w Polsce oraz Prezydent Regionalnej Organizacji Unilevera w Europie Środkowo-Wschodniej.

20 lat temu, 17 czerwca 1991 r., Unilever zakupił większościowy pakiet akcji bydgoskiej „Polleny”. W ten sposób, po ponad 50. latach, Unilever wrócił do Polski i rozpoczęła się nowa karta historii fabryki w Bydgoszczy.

Zakład, produkujący kosmetyki, produkty do higieny ciała oraz środki czyszcząco-dezynfekujące tak znanych marek, jak: Dove, Lux, Timotei, Rexona, Sunsilk, Clear, Domestos, zatrudnia dzisiaj 390 pracowników, eksportuje do 26 państw, jest laureatem Światowej Nagrody w dziedzinie Higieny oraz szczyci się osiągnięciami swoich zakładowych ochotniczych drużyn pożarniczych: kobiecej i męskiej.

Początki fabryki sięgają 1932 roku. Po latach przekształceń, rozbudowy i rozszerzania asortymentu (m.in. o kultowy proszek do prania Pollena 2000), 17 czerwca 1991 roku większościowy pakiet Bydgoskich Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena zakupił Unilever - jeden z największych na świecie producentów dóbr szybkozbywalnych. Dziś fabryka jest jedynym zakładem Unilevera w Polsce specjalizującym się w produkcji środków czystości. Pozostałe fabryki znajdują się w: Baninie koło Gdańska (produkcja lodów), Katowicach (margaryny i herbaty) oraz Poznaniu (produkty kulinarne i dressingi).

- Naszym atutem są najnowocześniejsze technologicznie i uniwersalne linie produkcyjne. Dzięki temu możemy poszczycić się wysoką elastycznością. Oferujemy szeroką gamę wyrobów produkowanych w krótkich seriach. – mówi Marek Głowski, Dyrektor fabryki Unilevera w Bydgoszczy - Kluczem do sukcesu, obok szybkości reakcji na zmieniającą się sytuację na rynku, są dobre kontakty z klientami. Ich rozwijaniu sprzyjają m.in. częste wizyty zagranicznych planistów.

Fabryka oraz jej współpraca z wieloma firmami z woj. kujawsko-pomorskiego bezpośrednio i pośrednio daje zatrudnienie tysiącom mieszkańców.

Międzynarodowy zasięg i uznanie

Najwyższej jakości kosmetyki (mydła, żele pod prysznic, balsamy i płyny do kąpieli, szampony, odżywki do włosów, kremy do rąk) oraz środki czystości (kostki toaletowe) można znaleźć w sklepach nie tylko całej Europy, lecz również Australii, Arabii Saudyjskiej, Izraela, RPA, Indii, Wietnamu, USA. Eksport stanowi ponad 80 proc. obrotów fabryki. Na polski rynek trafiają głównie kostki toaletowe Domestos, szampony Timotei i Clear. Przy ich produkcji w fabryce używa się najnowocześniejszych technologii oraz stosuje procedury światowej jakości. Na sukces firmy pracują setki wykwalifikowanych pracowników. W efekcie zakład niemal każdego roku zdobywa międzynarodowe certyfikaty i prestiżowe nagrody, m.in. Regionalną Nagrodę Bezpieczeństwa dla fabryk Unilevera w Europie (2011), nagrody za osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa pracy (2003, 2004), Światową Nagrodę w dziedzinie Higieny (Global Hygiene Award, 2002).

Najważniejsi są ludzie

- Największym kapitałem naszej fabryki są pracownicy – mówi dyrektor Marek Głowski – Bez ich umiejętności i oddania nie moglibyśmy osiągnąć tego wszystkiego, z czego jesteśmy dziś dumni. Chcę im serdecznie podziękować i powiedzieć: to Wasze święto!

Fabryka w Bydgoszczy stała się ważnym etapem w dalszej karierze zawodowej wielu osób. To tu, w działach finansów oraz planowania, zaczynał pracę Rafał Trydeński – obecnie Dyrektor biznesu Unilevera w Krajach Bałtyckich. Szlifów menedżerskich - jako szef działu finansów - nabierał Piotr Klepaczko, dziś Dyrektor ds. finansów kategorii kosmetyków i środków czystości w USCC - centrali Unilevera w Szwajcarii. Z kolei od stanowiska praktykanta, przez posadę inżyniera po stanowisko kierownika wydziału produkcji kosmetyków karierę rozwijał Marcin Szymański – obecnie Dyrektor fabryki Unilevera w Baninie.

Unilever dba o rozwój i motywowanie pracowników na wszystkich szczeblach, oferując im m.in. bezpłatne szkolenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przy fabryce działa zakładowa przychodnia medyczna.

Unilever łączy pokolenia - rodzinnie…

Od lat przedsiębiorstwo przy ul. Kraszewskiego 20 jest ważnym i prestiżowym pracodawcą na lokalnym rynku. Dla wielu osób fabryka jest nie tylko miejscem pracy, ale również elementem historii rodzinnej.

- Przykładem wielopokoleniowości jest rodzina pani Grażyny Szymańskiej, koordynatorki ds. administracyjnych, związanej z zakładem od 35 lat. Zatrudniony był tu jej dziadek Witt, później mama Weronika i ojciec Alojzy. Teraz rodzinne tradycje kontynuuje syn Adam - co prawda nie w Bydgoszczy, lecz w fabryce Unilever w Katowicach – opowiada Izabela Łabenda, Asystentka Dyrektora Fabryki – Unilever, a wcześniej „Pollena”, połączył węzłem małżeńskim wiele par - rekordzistami są państwo Genowefa i Jerzy Jarzembscy: 31 lat po ślubie.

Kolejnym przykładem jest sam dyrektor - Marek Głowski, związany z zakładem od 30 lat.
- Przez długie lata mój ojciec Lucjan był kierownikiem działu socjalnego - opowiada Marek Głowski, który piastuje stanowisko dyrektora od 11 lat.

… obywatelsko

Wielką dumą bydgoskiej fabryki jest Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna, która działa już od 66 lat. Po przejęciu fabryki przez Unilevera drużyna otrzymała wysokiej klasy wyposażenie, a także poszerzyła działalność o ratownictwo chemiczne. Na terenie fabryki znajduje się dziś sieć hydrantów oraz nowoczesna remiza, a pompownia wody została dostosowana do standardów europejskich. W 2002 roku reaktywowano Kobiecą Drużynę Pożarniczą. Dziś cała jednostka ZOSP liczy 55 osób. Z jej inicjatywy, co roku, odbywa się akcja honorowego krwiodawstwa, w której biorą udział pracownicy fabryki oraz ich rodziny. Sukcesy odnosi również zakładowa drużyna ratownictwa medycznego.

… społecznie i gospodarczo

Od lat Unilever jest mecenasem kultury w Bydgoszczy - sponsoruje znany w świecie Festiwal Operowy, wspomaga wydarzenia organizowane przez Filharmonię Pomorską, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Fundacje „Kanał Bydgoski” i „Wiatrak”, a także włącza się w akcje Urzędu Miasta. Dodatkowo, przekazuje darowizny w postaci produktów do ośrodków pomocy społecznej, fundacji, szkół, przedszkoli, szpitali, hospicjów, domów dziecka i schronisk dla bezdomnych.

Studenci bydgoskich uczelni: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższej Szkoły Bankowej, a także Collegium Medicum UMK w Toruniu odbywają w fabryce praktyki i staże. Zakład zaangażował się m.in. w program stażu dla studentów „Era Inżyniera”, dofinansowany przez Unię Europejską.

Informacje o Unileverze:**
Unilever jest jednym z największych producentów żywności, kosmetyków i środków czystości pod znanymi markami tj.: Knorr, Lipton, Algida, Rama, Delma, Domestos, Cif, Rexona, Axe, Dove, Timotei, Signal.
Firma ma w swojej ofercie najsilniejszą na polskim rynku markę – markę herbaty Lipton – która w rankingu siły marek "BrandAsset Valuator 2010" została uznana brandem o najlepszej kondycji rynkowej.
Unilever jest liderem rynkowym w kategoriach: dezodorantów, środków czystości, herbat, margaryn, lodów oraz produktów kulinarnych takich jak: buliony, jednoporcjowe zupy typu instant, sosy sałatkowe; a ponad 99% polskich gospodarstw domowych w 2010 roku co najmniej raz użyło produktu firmy Unilever.
Wizją Unilevera jest podwojenie biznesu przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. W 2010 roku przychody firmy ze sprzedaży w Polsce wynosiły ponad 3,3 miliarda złotych, a firma śmiało inwestuje w rozwiązania chroniące środowisko naturalne. Dla przykładu - w tej chwili w fabryce lodów Algida w Baninie trwa budowa nowoczesnej biologiczno – chemicznej oczyszczalni ścieków przemysłowych.
Unilever zatrudnia w Polsce 3300 pracowników. Posiada cztery fabryki: w Baninie koło Gdańska (produkcja lodów), Bydgoszczy (środki czystości), Katowicach (margaryny i herbaty) oraz w Poznaniu (produkty kulinarne i dressingi). Ponad 20 proc. wyrobów produkowanych w tych fabrykach trafia na eksport.

Fabryka w Bydgoszczy – kalendarium

1932
Powstanie niemieckiej spółki "Persil Polska S.A.", produkującej głównie proszki mydlane Persil oraz proszek do zamaczania ATA.

1934-1939
Rozbudowa zakładu (m.in. budowa warzelni mydła, produkującej surowiec na potrzeby własne firmy, instaluje się wieżę rozpyłową) przyczynia się do zwiększenia wydajności (dzienna produkcja wynosi 15 ton) i pozwala na eksport proszków do Wolnego Miasta Gdańska. W tym czasie fabryka zatrudnia ok. 200 osób.

1945
Dewastacja zakładu spowodowana działaniami wojennymi. Polscy robotnicy, zatrudnieni uprzednio w fabryce, bronią ocalałych maszyn i urządzeń przed rozkradzeniem. Dzięki temu już w czerwcu możliwe jest zatrudnienie 115 osób i uruchomienie produkcji.
Na przełomie lipca i sierpnia Alojzy Klonecki, Ludwik Stolpe, Maksymilian Bona i Antoni Kitowicz powołują drużynę strażacką, która liczy ok. 20 osób. Na jej wyposażenie składają się dwie motopompy typu Magirus.

1946-1948
Inwestycje mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych oraz poszerzenie oferty wyrobów.

1948
Rusza produkcja mydła i szkła wodnego.

1950
Wybudowanie (przy udziale strażaków) murowanej remizy strażackiej z wieżą obserwacyjną i pomieszczeniami socjalno-szkoleniowymi.

1955
Budowa zbiornika wody o pojemności 500 m3.

1958
Zastosowanie nowej technologii produkcji mydła AS (do prania w pralkach mechanicznych), które zostaje uhonorowane I miejscem na Jesiennych Targach Poznańskich. Rozpoczęcie produkcji popularnego proszku o nazwie Radion.

1959
Rusza produkcja perfumowanego proszku Pralux, przeznaczonego do prania białej bielizny.

1960
Zmiana znaku towarowego - stylizowany herb Bydgoszczy zastąpiony zostaje wizerunkiem białego misia.

1965
6 maja następuje oficjalna rejestracja Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej jako związku posiadającego osobowość prawną.

1966
Znaczące zmiany recepturowe, polegające na wprowadzeniu detergentów i dodatków uszlachetniających.

1969
Zmiana nazwy zakładu na Bydgoskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena. Uruchomienie produkcji pasty IXI, pasty do prania Komfort, pasty do rąk BHP oraz mydła w proszku Efekt.

1970-75
Kolejne nowe marki - pasta do prania Miś i proszek do prania Cypisek - pierwszy eksportowy produkt fabryki.

1976
Powstanie dwóch nowych wydziałów - sulfonacji i produkcji proszków detergentowych, m.in. Bis, Pollena. W tym czasie zakład zatrudnia 545 pracowników.

1976-77
Wybudowanie nowej remizy strażackiej wraz z zapleczem szkoleniowym oraz wyposażenie OSP w 3 motopompy typu Polonia i 1 typu Rosenbauer.

1991
17 czerwca Unilever kupuje większościowy pakiet udziałów Bydgoskich Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena i tworzy swoją pierwszą polską firmę - Lever Polska. Od tego momentu rozpoczyna się całkowicie nowy etap w historii zakładu: wszechstronna modernizacja, uruchomienie nowych linii produkcyjnych i wdrażanie nowoczesnych technologii, a także wprowadzenie do produkcji nowych wyrobów.

1992
Likwidacja wydziału produkcji proszków mydlanych.

1994
Obok już istniejących wydziałów (produkcji proszków i sulfonacji) zostaje utworzony wydział produkcji płynnych detergentów (pasty do zębów, szampony i odżywki, płyny detergentowe). Nowymi produktami są proszki do prania OMO i Coral, pasta do zębów Signal oraz szampon Clear.

1996
W maju Lever Polska S.A. przyjmuje nazwę Unilever Polska S.A. Od tego momentu bydgoski oddział produkcyjny nosi nazwę Unilever Polska S.A. Oddział Detergentów i Kosmetyków.

1998
Rozpoczęcie produkcji toaletowych kostek zapachowych.

2002
Restrukturyzacja fabryki po zamknięciu wydziału produkcji proszków detergentowych. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększyły się zdolności produkcyjne wydziału produkcji kosmetyków oraz do zera w całym 2002 roku spadła liczba wypadków przy pracy. W wyniku zaangażowania w udoskonalenie produkcji zakład zdobywa kilka prestiżowych wewnętrznych nagród: Global Hygiene Award 2002 - Światową Nagrodę w dziedzinie Higieny, HPCE Hygiene Award 2002 - Europejską Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie Higieny oraz brązową nagrodę za szczególne osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa pracy w latach 2000-2002.

2003
Dalszy rozwój fabryki. Oddział uzyskuje certyfikaty ISO (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001) oraz z sukcesem wdraża system TPM (Total Productive Maintenance), uznany potem za wzorcowy w globalnej skali Unilevera. W tym również roku bydgoska fabryka uznana została przez inne światowe oddziały produkcyjne Unilevera za jedną z najlepiej obsługujących swoich klientów.

2005
Potwierdzenie certyfikacji ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001.
Podjęcie decyzji o inwestycjach w fabryce - rozbudowie wydziału produkcji kosmetyków i uruchomieniu produkcji wyrobów do stylizacji włosów.
Przyzakładowa Ochotnicza Straż Pożarna zostaje wybrana najlepszą jednostką w rankingu prowadzonym przez Zarząd Miasta Bydgoszcz oraz zdobywa 6 pierwszych miejsc w Miejskich Zawodach Pożarniczych.
Zakład jest najszybciej rozwijającą się fabryką Unilevera na świecie w kategorii płynów i środków do higieny skóry i włosów - zajmuje 7. miejsce w światowej produkcji Unilevera.

2007
Uruchomienie nowych linii pakujących do produkcji kosmetyków w tubach i zgrzewkach.

2008
Zamknięcie produkcji past do zębów.

2009
Wdrożenie nowej technologii produkcji kostek toaletowych „Domestos”.

Od 2010
Znaczący rozwój wydziałów produkcyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto