Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy ją zna z Jachcic

Ewa Czarnowska-Woźniak

Bydgoska Elektrociepłownia, w kapitalistycznych czasach oficjalnie przedstawiająca się ,,PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A.", świętuje piękny jubileusz.

Potentat ciepłowniczy z Jachcic już we wtorek będzie celebrować 80-lecie istnienia. Warto przypomnieć historię firmy, nierozerwalnie kojarzącej się z nabrzeżem Brdy. Po przywróceniu w 1920 roku Bydgoszczy do Polski rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój miasta. Wzrastała liczba mieszkańców, ale i warsztatów rzemieślniczych, modernizowano istniejące zakłady, powstawały nowe fabryki, m.in.: Zakłady Mięsne ,,Bacon Eksport - Gniezno", Kabel Polski czy Fabryka Obuwia LEO. Firmom do funkcjonowania potrzebna była energia elektryczna, a tej pod koniec 1927 roku zaczęło brakować. XIX-wieczna, wybudowana przez Niemców elektrownia nie była w stanie zaspokoić potrzeb miasta. W tej sytuacji magistrat podjął decyzję o budowie nowej elektrowni usytuowanej w dzielnicy Jachcice, niedaleko dworca kolejowego.

- Na inwestycję tę miasto uzyskało kredyt w wysokości 700 tys. zł z Banku Gospodarstwa Krajowego i miało go spłacać przez 10 lat. Trwającą 18 miesięcy budowę rozpoczęto w kwietniu 1928 roku, a już w lipcu wizytował ją Prezydent RP, Ignacy Mościcki - opowiada Danuta Hering z PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A. - Nowa Elektrownia została nazwana ,,Miejskie Elektrownie i Tramwaje". Pierwszym dyrektorem był inż. Jan Tymowski, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Opowiadano, że część kamieni użytych do jej budowy pochodzi ze średniowiecznych murów obronnych miasta.

W czasie drugiej wojny Niemcy, wkraczając do Bydgoszczy, uznali naszą Elektrownię za szczególny obiekt strategiczny. W styczniu 1945 roku wycofujący się z miasta okupant planował zniszczenie kompleksu. Część wyposażenia próbowali nawet utopić. W latach 60. przekształcono Elektrownię Jachcice w Elektrociepłownię, a 1 marca 1966 na 32-hektarowym placu usytuowanym za ,,Zachemem" rozpoczęto budowę wówczas największej w Polsce Elektrociepłowni II. W styczniu 1971 r. z połączenia Elektrociepłowni II i Elektrociepłowni Jachcice - EC I powstał Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, do którego półtora roku później doszła Elektrociepłownia Zachem - EC III.

Procesy zachodzące po roku 1989 doprowadziły do tego, że PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A. jest obecnie jedną z jedenastu Spółek działającego w ramach PGE obszaru Energetyka Konwencjonalna. Firma ma ambitne plany modernizacyjne i inwestycyjne, które pozwolą, m.in. znacznie obniżyć emisję CO2, emisję popiołów i innych związków chemicznych. Tymczasem już we wtorek zaplanowano jubileuszowe uroczystości, na których - obok pojawienia się znakomitych gości - odznaczeni zostaną również zasłużeni pracownicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Każdy ją zna z Jachcic - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto