Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

44 lata, 500 numerów! Bydgoski Informator Kulturalny świętuje [wideo]

jpl
Emilia Walczak, zastępczyni redaktora naczelnego i Michał Tabaczyński, redaktor naczelny Bydgoskiego Informatora Kulturalnego
Emilia Walczak, zastępczyni redaktora naczelnego i Michał Tabaczyński, redaktor naczelny Bydgoskiego Informatora Kulturalnego Dariusz Gackowski
Pierwszy numer BIK-u ukazał się dokładnie 1 maja 1974 roku. W tym miesiącu z drukarni wyszedł pięćsetny numer pisma. Jest wyjątkowy, bo i jubileusz godny podziwu.

Nie ma chyba bydgoszczanina, który interesując się życiem kulturalnym miasta, nie zna Bydgoskiego Informatora Kulturalnego.

Pismo, wydawane przez Miejskie Centrum Kultury - dawniej Miejski Ośrodek Kultury - istnieje już ponad 44 lata. W grudniu tego roku w ręce Czytelników oddano dokładnie pięćsetny numer BIK-u. Jednocześnie to ostatni numer, który zdobi industrialna okładka. Kończy się bowiem Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Jak redakcja BIK-u postanowiła uczcić ten wyjątkowy jubileusz? Przede wszystkim BIK ma większą objętość niż zwykle, bo zamiast 64 jest tam ponad 80 stron.

- To numer specjalny, w którym chcieliśmy uhonorować osoby związane z naszym miastem, ale mało znane mieszkańcom - mówi Emilia Walczak, redaktorka wydania, zastępczyni redaktora naczelnego pisma. - Znajdziemy więc w nowym BIK-u Poczet Bydgoszczan Nieoczywistych. W rozbudowanych, napisanych z polotem notach biograficznych prezentujemy sylwetki dwunastu osób. I gwarantuję, że o większości z nich - może z pominięciem Poli Negri - słyszało niewielu bydgoszczan. Ja sama niektórych odkryłam dość niedawno.

Kogo tam znajdziemy? Między innymi Waltera Leistikowa, grafika, malarza, współtwórcę berlińskiej secesji, Marcina Kornaka, poetę, działacza społecznego, założyciela stowarzyszenia „Nigdy więcej” przeciwdziałającego rasizmowi i ksenofobii, ludową artystkę Klarę Prillową oraz Wiesławę Czapińską-Kalenik, dziennikarkę i krytyczkę filmową.

Bydgoszcz kiedyś i dziś. Zobacz stare fotografie! [zdjęcia]


Info z Polski -  przegląd najciekawszych informacji z kraju [01.03.2018]

Bydgoszcz kiedyś i dziś. Zobacz stare fotografie! [zdjęcia]

A jak BIK ewoluował w ostatnich latach? - Gdy zacząłem pracować w redakcji informatora, czułem, że trzeba go zmienić - mówi Michał Tabaczyński, który od siedmiu lat jest redaktorem naczelnym pisma. - Ale zmienić przede wszystkim fizycznie, tak by był dużo ładniejszy, nowocześniejszy i bardziej efektowny wizualnie. Mam przekonanie, że prasa papierowa, a jej przykładem właśnie jest BIK, może konkurować z innymi wydawnictwami drukowanymi i mediami internetowymi tylko wyjątkową wizualnością. I taki chyba mamy plan na kolejne numery BIK-u. Ma być jeszcze bardziej elegancki i widowiskowy - kończy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto