Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DNA Miasta: Czy dokonany wybór jest właściwy? Co będzie się działo w miastach, które odpadły?

DNA
Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zostały wybrane do ścisłego finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pozostałe sześć miast, czyli Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń na tym etapie wyścig skończyły. Preselekcja zrodziła jednak wiele pytań - a dwa najważniejsze dotyczą tego, czy dokonany wybór jest tym właściwym oraz co dalej będzie działo się w tych miastach, które odpadły?

Konkurs o tytuł ESK2016 oparty był o dwa najważniejsze kryteria - pierwsze dotyczyło europejskiego wymiaru proponowanego programu, drugim zaś było mocniejsze włączenie mieszkańców w tworzenie miejskiej kultury. Według ekspertów projektu „DNA Miasta” finałowa piątka to miasta bezpieczne, których pozycja i doświadczenie nie mogą być kwestionowane. Uważają oni, że najważniejszym kryterium wyboru było to, czy potencjał miasta gwarantuje, że przygotowane dzisiaj koncepcje będą miały szanse realizacji na prawdziwie europejskim poziomie.

Zespół „DNA Miasta: Diagnoza” uważnie śledził dzisiejszą konferencję. Na stronie internetowej projektu został również opublikowany szerszy komentarz dotyczący wyboru dokonanego przez międzynarodową komisję. Nie pozostawia on wątpliwości, co do kryteriów, którymi kierowały się osoby oceniające aplikacje. Według „DNA Miasta” na przemianę nie dano szansy miastom – Kopciuszkom. Wybrano miasta kojarzące się z kulturą, dla których wygrana nie jest tak ważna, jak dla tych miast, które odpadły. „DNA” zwraca jednak uwagę, że nie przebrnięcie przez preselekcję nie musi być równoznaczne z metą i zaprzestaniem inwestycji w kulturę.

Na stronie www.dnamiasta.pl można przeczytać również wiadomość do osób odpowiedzialnych za aplikację kandydatów do ESK. Jest to prośba o opublikowanie wniosków konkursowe. Zwraca ona uwagę na to, że pieniądze na przygotowania do konkursu pochodzą z pieniędzy podatników, mają więc oni prawo wiedzieć, co zostało sfinansowane. Publikacja wspomnianych dokumentów na pewno umożliwi również na lepsze zrozumienie decyzji komisji.

***

DNA Miasta to sprawdzona metoda oraz długofalowy program, którego celem jest zwrócenie uwagi na wartość dialogu z mieszkańcami i aktorami życia publicznego miasta oraz trwała zmiana polegająca na włączeniu obywateli w świadome kreowanie otaczającej ich rzeczywistości.

Priorytet konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 –– odnosi się do aktywnej postawy mieszkańców w kształtowaniu kultury. DNA Miasta: Diagnoza ma pokazać w jakim stopniu i w jaki sposób miasta wdrażają priorytet Miasto i Obywatele w swojej polityce kulturalnej.

W analizie sytuacji polskich miast kandydujących do tytułu ESK 2016 zamierzamy znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy wyścig o tytuł ESK 2016 zmotywował miasto do myślenia o długofalowych i trwałych zmianach w strukturze i funkcjonowaniu miasta?; Jakie są sposoby angażowania mieszkańców w budowanie wspólnej wizji miasta? Planujemy uzyskać owe odpowiedzi poprzez badania, wywiady prasowe przeprowadzane z operatorami aplikacji do konkursy ESK 2016, debaty, konferencje, a na końcu raport podsumowujący całą pracę (zawierający proces metodologiczny, wyniki analiz oraz przykłady „case studies”).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto