Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aneks Festiwalu Prapremier 2012: Krwawa Niedziela trafia do teatru

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
13 października odbędzie się premiera spektaklu "Truskawkowa ...
13 października odbędzie się premiera spektaklu "Truskawkowa ... Łukasz Jędrzejczak
13 października odbędzie się premiera spektaklu "Truskawkowa Niedziela". Ta polsko - niemiecka koprodukcja w reżyserii Grażyny Kanii ma być artystyczną odpowiedzią na dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce w Bydgoszczy we wrześniu 1939 roku.

Festiwal Prapremier 2012. Wygrał spektakl o gejach


Krwawa Niedziela to szczególny moment w historii naszego miasta. 3 września doszło do dramatycznych wydarzeń, w których śmierć ponieśli polscy obywatele - Niemcy i Polacy.

Teatr Polski wraz z niemiecką sceną Landesbühne Niedersachsen Nord Wilhelmshaven zaprasza na kopodrukcję pt. "Truskawkowa Niedziela". Polscy i niemieccy aktorzy pod wodzą Grażyny Kani spróbują stworzyć artystyczną kreację na temat wydarzeń, które miały miejsce na początku września 1939 roku w Bydgoszczy. - Tematem spektaklu będą kontrowersje dotyczące tzw. Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, czyli wydarzeń z pierwszych dni II wojny światowej, podczas której doszło do masowych mordów na ludności niemieckiej, czego następstwem były czystki wśród ludności polskiej dokonywane przez żołnierzy niemieckich - czytamy w notce prasowej na temat spektaklu. - Wśród polskich i niemieckich historyków wciąż nie ma zgody co do właściwego przebiegu zdarzeń oraz motywacji działań ludności polskiej i niemieckiej.

Spektakl jest oparty na dwóch tekstach. Jednym z autorów jest Artur Pałyga - dramaturg związany z Teatrem Polskim. Drugi tekst przygotowała Katharina Gericke. Za dramaturgię odpowiada Annabelle Schall. W rolach głównych wystąpili Julia Blechinger, Kathrin Ost, Iwona Nowacka, Roland Nowak oraz nowy aktor Teatru Polskiego, Piotr Stramowski.

- Wydarzenia z 3 i 4 września 1939 roku są w moim przekonaniu, we współczesnej historii Bydgoszczy wydarzeniami kluczowymi ze względu na to, iż Bydgoszcz po tych wydarzeniach przestała być Bydgoszczą niemiecko - polską, a stała się Bydgoszczą czysto polską - komentuje dyrektor Teatru Polskiego, Paweł Łysak. - Zrozumiałem, że dziedzictwo niemieckie i zrozumienie tego dziedzictwa i problemów w relacjach polsko - niemieckich jest kluczowe dla tożsamości tego miasta. Stąd pomysł na taki spektakl.

Polski i niemiecki charakter "Truskawkowej Niedzieli", oprócz tematyki, łączy także postać reżyserki dzieła. Grażyna Kania jest Polką, która ukończyła studia i pracuje w Niemczech. - Nasz spektakl jest o poszukiwaniu tożsamości. Opowiada o tym, co znaczy być Niemcem i co znaczy być Polakiem, szczególnie jeśli jest się z Bydgoszczy, będąc świadkiem tamtych wydarzeń lub znając tych, którzy tych wydarzeń doświadczyli - opowiada reżyserka. - Zainteresowaliśmy się normalnymi relacjami ludzkimi i tym co się dzieje z tymi postaciami, czego chcą, dokąd zmierzają oraz jakie mają problemy. Jedni z bohaterów odnajdują swoją tożsamość, poznając historię swoich przodków, inni, którzy brali bezpośredni udział w Krwawej Niedzieli, szukają tożsamości kata, bądź ofiary. Happy end w stosunkach między tymi ludźmi jest niemożliwy.

Dodatkowym atutem spektaklu (jak również trudnością podczas pracy przy nim) jest to, iż pomyślany został jako dwujęzyczny. - To jest dla mnie zupełnie nowe, ekscytujące, ale także bardzo wyczerpujące doświadczenie. Zawsze pracowałam w jednym języku, z jedną mentalnością i z jednym stylem aktorskim. Tutaj wszystko było pomieszane. - opowiada Kania.

Reżyserka wyraziła duże uznanie dla aktorów, którzy musieli nauczyć się ogromnych ilości tekstu w, często obcym dla siebie, języku. - Kathrin Ost, która gra polską tłumaczkę ma 80 procent tekstu w języku polskim. Wcześniej kompletnie nie znała tego języka - dodaje reżyserka "Truskawkowej Niedzieli".

Paweł Łysak (trzeci od prawej) oraz twórcy spektaklu "Truskawkowa Niedziela" podczas konferencji prasowej w Teatrze Polskim. Fot. Łukasz Jędrzejczak


W ramach projektu międzynarodowego zorganizowano spotkanie. Wrogowie, uczestnicy bydgoskiej masakry z 3 września 1939 roku zwanej Krwawą Niedzielą, zaproszeni zostali do udziału we wspólnym bankiecie. Dora z Berlina, polonistka, tłumaczka, Mieszko z Bydgoszczy, któremu Niemcy kojarzą się z krainą Mordor, Anna z Bromberg, właścicielka kolekcji porcelany, Kazimierz z Bydgoszczy, uczestnik tamtych wydarzeń, gość specjalny bankietu i jego dawna miłość, Elsa z Bromberg wszyscy mieli spędzić ze sobą ten krótki czas po latach, czas bez zabijania. "Jest czas wojny i jest czas truskawek" stwierdzają organizatorzy, którzy ogłaszają projekt pod nazwą "Truskawkowa niedziela"."

Premiera "Truskawkowej Niedzieli" odbędzie się 13 października w ramach VI edycji Międzynarodowego Aneksu Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012. Kolejne terminy spektaklu: 14, 15 i 16 października.

Za to już w czwartek na www.mmbydgoszcz.pl zdjęcia z próby medialnej spektaklu. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz też:


Targi Myśliwskie 2012 w Bydgoszczy

Cosmic Underground - zdjęcia

Zespół Kabanos w Estradzie

Festiwal Prapremier 2012
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto