Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architekci mówią „nie” odbudowie Zamku Bydgoskiego i zachodniej pierzei na Starym Rynku w Bydgoszczy

Redakcja
Zamek Bydgoski istniał w latach 1346-1656,a jego ruiny przetrwały do 1895 roku
Zamek Bydgoski istniał w latach 1346-1656,a jego ruiny przetrwały do 1895 roku Arkadiusz Wojtasiewicz
Stowarzyszenie Architektów Polskich rekomenduje bydgoskim władzom, by te zrezygnowały z pomysłów odbudowy Zamku Bydgoskiego oraz zachodniej pierzei.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich i Rada Prezesów SARP na wyjazdowym zebraniu w Bydgoszczy w kwietniu 2019 r. po dokonaniu wizji lokalnej rekomenduje Władzom i Radzie Miasta Bydgoszczy rezygnację z działań zmierzających do, de facto, budowy zamku piastowskiego w Bydgoszczy jako działanie sprzeczne z obecną filozofią i obowiązującymi doktrynami w konserwacji zabytków propagowanymi przez UNESCO” - czytamy w apelu.

Niemal identyczną rekomendacje architekci wydali również w przypadku rekonstrukcji zachodniej pierzei Starego Rynku w jej ściśle historycznej formie.

Stowarzyszenie Architektów Polskich wskazuje, że w przypadku zamku, brakuje jakiejkolwiek dokumentacji, poza odkrytymi podczas prac archeologicznych arefaktami. „Próby odtworzenia warowni piastowskiej w wieku XXI opierać się będą na domniemaniach i przypuszczeniach, które z natury rzeczy zawsze są obarczone licznymi błędami merytorycznymi, stanowiąc jedynie hipotezy” - piszą architekci.

W przypadku zachodniej pierzei, jednym z argumentów jest to, że istotnym elementem pierzei był kościół Jezuitów, a według wiedzy przedstawicieli SARP, Kościół nie dąży do jego odbudowy.

- Apele Stowarzyszenia Architektów Polskich uważam za kolejny głos w dyskusji, ale swojego zdania nie zmienię - mówi nam radny Jarosław Wenderlich, który jest za odbudową zamku i zachodniej pierzei.

I przekonuje, że w samej Bydgoszczy wiele osób i wiele środowisk również sądzi tak samo. - Ponadto w Archiwum Państwowym znajdują się materiały dotyczące zachodniej pierzei. A gmach kościoła wcale nie musi być świątynią, można go wykorzystać na siedzibę muzeum - argumentuje.

Zdaniem radnego, w przypadku Zamku Bydoskiego, należałoby się pokusić o dokładniejsze analizy. Jak już pisaliśmy, tematem jego ewentualnej odbudowy zajmie się zespół słuchaczy studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ogólną koncepcję studenci przedstawią prawdopodobnie w ciągu miesiąca.

Poza tym, jak wyjaśnia radny: - Jeżdżę po świecie i widzę odbudowywane zamki, które są turystycznymi atrakcjami.

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Architekci mówią „nie” odbudowie Zamku Bydgoskiego i zachodniej pierzei na Starym Rynku w Bydgoszczy - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto