(© Tomasz Czachorowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Nowym Fordonie patronem jednej z ulic ma szansę stać się Jeremi Przybora. Kapuściska, zamiast ul. Planu 6-letniego, może będą miały ul. Ku Słońcu.

Samorządom pozostały nieco ponad cztery miesiące na to, by dokonać zmian nazw ulic.
Chodzi o te ulice, które podlegają pod ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
- Jeśli samorządy same tego nie zrobią, od 2 września sprawą zajmować się będzie wojewoda - przypomina dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Nowych patronów ma mieć 10 ulic; osiem jest w Nowym Fordonie, jedna na Osiedlu Kapuściska. Jest też park im. płk. Zbigniewa Załuskiego na Osiedlu Leśnym.

Z inicjatywy Jana Kwiatonia, przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon, powstała specjalna strona internetowa dekomunizacjafordon.pl. Do 18 kwietnia każdy mógł przesłać propozycję nazwy ulicy i parku.
- Ta akcja jest doskonałym przykładem na aktywność obywateli. Ludzie naprawdę poważnie potraktowali to, że sami mogą wybrać patronów. Zgłoszeń jest prawie setka. 28 kwietnia rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 31 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca - mówi Jan Kwiatoń.

W spisie ulic przeznaczonych do dekomunizacji jest m.in. ul. Zygmunta Berlinga i Teodora Duracza.
- Na pewno nie będą wymieniani tacy patroni jak np. Ludwik Waryński czy Marcin Kasprzak. Oni są błędnie wiązani z ustawą - przypomina dr Szymaniak.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!