Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy poeci w Warszawie i Krakowie

Bacha
Bacha
W XXI wieku trudno być poetą. To wiek techniki i czas próby przezwyciężenia egzystencji duchowej przez materialną. Zainteresowanie poezją jak i całą literaturą jest znikome. Zamyka się w kręgach koneserów jak i samych piszących. Współcześni poeci to ludzie różnych zawodów, dla których poezja jest pasją i przygodą. Tworzą ją, choć zdają sobie sprawę, że nie dotrze ona do każdego.

„Myśli w słowach zapisane” to wyjątkowy zbiór poezji. Prawdziwy liryczny kalejdoskop. Wiersze dwudziestu autorów mieszkających w różnych częściach Polski, którzy na co dzień trudnią się zróżnicowanymi profesjami. Są wśród nich: nauczyciele, absolwenci politechniki, ekonomiści, pielęgniarki, fryzjerka, fotograf, dziennikarze. Mają po dwadzieścia parę, trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt i sześćdziesiąt lat.
I jak odmienne są środowiska, w których pracują i żyją, jak również doświadczenia życiowe, tak zróżnicowana jest tematyka ich wierszy i styl pisania. Są więc wiersze o miłości i tęsknocie, życiu i przemijaniu, szczęściu i smutku. Są wiersze długie i krótkie, proste i trudne. Jak w prawdziwym kalejdoskopie… Mieszanka kolorów, mozaika, złożona z cząstek, tworzących wielobarwną poetycką kompozycję. I właśnie ze względu na tę różnorodność, „Myśli w słowach zapisane” tworzą antologię, po którą warto sięgnąć. Każdy bowiem, może odnaleźć w niej cząstkę poezji, bliską swemu sercu.

Marta Gracz

Każdy inny w myślach i w słowach.
W styczniu 2011 roku ukazała się antologia poezji "Myśli w słowach zapisane", zawierająca wiersze dwudziestu poetów z całej Polski. Wydawcą almanachu jest krakowskie „WYDAWNICTWO MAŁE”. Komentarz napisał Tadeusz Dudek, zaś słowo wstępne Marta Gracz.
Tomik zdobią zdjęcia Małgorzaty Angel. Antologia zawiera wiersze takich poetów, jak:
Małgorzata Angel (Wałcz)
Bernadetta Bąkowska (Skarżysko-Kamienna)
Joanna Danuta Bieleń (Muszkowice na Dolnym Śląsku)
Agata Cichy (Bochnia)
Hania Goszyc (Wodzisław Śląski)
Marta Gracz (Rybnik)
Jerzy Granowski (Katowice)
Arkadiusz Irek (Jabłonowo Pomorskie)
***Wiesława Barbara Jendrzejewska (Bydgoszcz) – prowadząca Kawiarni Literacką domu Kultury „Modraczek” na bydgoskich Wyżynach, prezentowała swoją twórczość w styczniu 2009 roku.
Kazimierz Linda (Stalowa Wola)
***Christian Medardus Manteuffel (Lenningen/Niemcy, Ciechocinek/Polska) wystąpił w Kawiarni Literackiej 22 kwietnia 2010 roku
Ewa Willaume-Pielka (Sosnowiec)
**Daniela Polasik (Gdynia) była gościem w Kawiarni Literackiej w grudniu 2010 r na spotkaniu autorskim Lucyny Siemińskiej.
Piotr Prokopiak (Szczecinek)
***Alina Rzepecka (Bydgoszcz) wystąpiła w KL w grudniu 2007 roku
***Lucyna Siemińska (Bydgoszcz) wystąpiła w KL w grudniu 2010 roku
***Dorota Strugała (Piła) wystąpiła w KL w styczniu 2008 roku
***Jadwiga Stróżykiewicz (Barcin) wystąpiła w KL w kwietniu 2008 roku
Aleksandra Tarkowska (Trójmiasto)
Henryka Wołoszyk (Szwecja)

Czy jesteśmy sobą nawzajem autentycznie zainteresowani? – pyta Tadeusz Dudek - Jeśli tak, to czym w istocie? Czymś na wzór i podobieństwo nasze, które Emanuel Levinas nazywa Toż-samym? A może też Innym, które w każdym z nas pozostaje tajemnicze i nieokiełznane (dla niektórych wciąż obce, bo wyalienowane)? Nie ma lepszego miejsca w słowach na spotkanie Innego niż poezja. Zawiera bowiem najwięcej z owego pierwotnego mówienia, o którym mówi Levinas, że w nim objawia się Inny. Choćby w poetyce, przez budowanie nastroju (nerwowy, spokojny, pełen patosu), mniej lub bardziej wstydliwie ukrywającej peela. Gdzie jesteś, zdaje się wołać czytelnik, a między nim i autorem tworzy się w ten sposób jakaś intymna więź. Czy metafory (oryginalne, zaskakujące lub przeciwnie) mają na celu silniej oddziaływać na wyobraźnię odbiorcy, czy też kierują się wprost do jego serca? Odsłaniają bardziej sferę duchową i więź z kulturalną spuścizną, czy raczej związki poety z naturą? Wiele mówi
o nim to, co uznał w swoich wierszach za ważne, wśród jakich wartości żyje oraz czy inicjuje w nich jakiś dialog, czy przeciwnie – jego poezja to rodzaj swoistego masażu ego? Na ile jest wewnątrz wolny? Apollo – pełen miłości własnej i poczucia własnej wartości, przeświadczony o boskim namaszczeniu, czy może raczej Marsjasz z krwi i kości, który nie odczuwa potrzeby rywalizacji z bogami, a w lesie gra, bo w duszy gra? Zapraszam więc do zabawy w poszukiwanie metaforycznego króliczka, który wydaje mi się, że kocha być w myślach, słowach i między wierszami poezji gonionym.

Redakcja: Marta Gracz, komentarz: Tadeusz Dudek, ilustracje: Małgorzata Angel: Małe Wydawnictwo, Kraków 2010.

W Warszawie natomiast ukazał się almanach " WOLNY WAGON POETYCKI", w którym ze swoimi wierszami zaistniały dwie bydgoskie poetki: LUCYNA SIEMIŃSKA I WIESŁAWA BARBARA JENDRZEJEWSKA - bacha.

Almanachy można nabyć bezpośrednio u poetów lub w Kawiarni Literackiej u W. Barbary Jendrzejewskiej.

Zapraszamy zainteresowanych poetów do naszej przyjaznej KAWIARNI LITERACKIEJ. A jak w niej jest, spytajcie tych, którzy już w niej wystąpili oraz tłumnie przybywających do niej co miesiąc Gości. Szczegółowych informacji udziela, prowadząca KL – W. Barbara Jendrzejewska – [email protected].

Zobacz też:



od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto