Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Festiwal Nauki 2012 [imprezy, wykłady, pokazy]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 23 - 26 maja. ...
Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 23 - 26 maja. ... www.festiwal.edu.pl
Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 23 - 26 maja. Zobacz, co ciekawego przygotowały bydgoskie uczelnie: UKW, UTP i WSG.
Czytaj też:
» Juwenalia 2012 w Bydgoszczy [koncerty, imprezy, program]

Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową, organizowaną co roku przez bydgoskie uczelnie wyższe oraz środowiska pozauczelniane. Impreza adresowana jest nie tylko do studentów i naukowców. Przyjść mogą wszyscy, którzy ciekawi są zjawisk otaczającego nas świata.

Celem festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką.

Wykłady i prezentacje, które odbędą się w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2012 podzielone będą na tzw. ścieżki tematyczne. Będą to m.in.: ścieżka humanistyczna, ścieżka przyrodnicza, ścieżka społeczna, ścieżka nauk ścisłych, ścieżka artystyczna, ścieżka z Erasmusem**przez Europę**.

Dziś prezentujemy najciekawsze tematy, które zostaną poruszone w ramach ścieżki humanistycznej (1. impreza naukowa 2. popularno-naukowa).

Uczelnia: UKW

1.    O języku ideologii

Wydział Humanistyczny Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

Wykład na ma celu pokazać różnice między informowaniem a wartościowaniem, a w obrębie wartościowania - nacechowanie ideologiczne wypowiedzi. Słuchacze będą mogli odnaleźć te nacechowania w prezentowanych tekstach, wybranych ze współczesnych debat medialnych. Zostanie wskazana różnica między językiem ideologii a językiem agresji.

2.    Gjuha shqipe. Albański w pigułce

Wydział Humanistyczny Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej

Warsztaty są poświęcone jednemu z mniej znanych języków Europy - językowi albańskiemu. W pierwszej części zostaną przedstawione podstawowe informacje o tym języku, np. cechy świadczące o jego przynależności do tzw. bałkańskiej ligi językowej. Drugą część stanowią warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z alfabetem albańskim, wymową oraz podstawowymi zwrotami (powitanie, pożegnanie, pytanie o imię, miejsce pochodzenia, kolory, liczby).

Uczelnia: WSG

1.    Kultura w Bydgoszczy po 1945 roku

Wydział Społeczno-Ekonomiczny Instytut Kulturoznawstwa

Przedstawienie wyników badań nad rozwojem kultury w Bydgoszczy w pierwszych latach po II wojnie światowej. Pokazanie, na podstawie badań własnych, specyficznych warunków w jakich przyszło nielicznej grupie ludzi kultury odbudowywać życie kulturalne Bydgoszczy. Prezentacja postaci kultury bydgoskiej w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

2.    Polska kuchnia wykwintna ze szczególnym uwzględnieniem kuchni myśliwskiej

"Polska kuchnia wykwintna ze szczególnym uwzględnieniem kuchni myśliwskiej" - to tytuł wykładu, na który zaprasza dr Grzegorz Russak. Znawca polskiej kuchni, autor niejednej książki kulinarnej oraz twórca wielu ekspertyz i opracowań, założyciel Polskiej Izby Produktu Regionalnego. Celem wykładu będzie przedstawienie 1000-letiej historii polskiej kuchni myśliwskiej. Autor przedstawi polskie książki kucharskie, począwszy od Compendium Felculorum, oraz przybliży tajniki przyrządzania wykwintnych potraw kuchni myśliwskiej. Tradycja polskiej kuchni myśliwskiej jest niezwykła i wspaniała, a potrawy smaczne, soczyste i bardzo zdrowe. Jakie są jej tajemnice? Jak przyrządzać potrawy Jak ustrzec się przed oszustami, którzy wmawiają konsumentowi, że ma on do czynienia z dziczyzną? Na te i wiele innych pytań odpowie Państwu nasz gość specjalny. Zapraszamy!

Uczelnia: UTP

1.    Wykład performatywny z filozofii

Wydział Zarządzania Katedra Ekonomii

"Inscenizowane wykłady (lecture-performances) stają się nowym gatunkiem na pograniczu sztuki współczesnej i teatru. Artyści zapożyczają tradycyjną formę przemówień ex cathedra kwestionując jej formalność i obiektywizm na rzecz autorefleksji, ożywienia teorii czy krytycznego użycia wiedzy w społeczeństwie informacji" (J. Warsza). Wykład performatywny z filozofii próbuje uchwycić, na czym polega specyfika myślenia i wykładania filozofii oraz jaki jest jej podstawowy temat.

2.    Prezentacja: Polish English - how it Works

Studium Języków Obcych

Rozprzestrzenienie się angielskiego w wielu krajach świata doprowadziło do powstania wielu charakterystycznych odmian tego języka. Większość uczących się języka angielskiego na świecie jest na ogół świadomych różnic między angielskim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie tak wielu obcokrajowców rozpozna po akcencie czy słownictwie Kanadyjczyka lub też mieszkańca Nowej Zelandii. Powstaje pytanie, czy polscy użytkownicy języka angielskiego świadomi są charakterystycznych dla siebie cech wymowy, doboru słownictwa czy też zastosowania struktur gramatycznych. Warsztaty skierowane są do studentów i uczniów, którzy  chcieliby posługiwać się językiem angielskim nie tylko w celu bezpośredniej komunikacji ale także zwracają uwagę na pełną poprawność, warstwę estetyczną i rejestr. Ćwiczenia poświęcone będą różnym aspektom języka angielskiego na poziomie zaawansowanym stosowanego przez obcokrajowców.  W szczególności uczestnicy będą analizowali przykłady użycia języka ze zwróceniem uwagi na cechy właściwe dla Polaków,  zarówno w aspekcie wymowy jak i składni czy leksyki, w tym także kalki językowe czy przeniesienia z języka ojczystego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto