Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: 15-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW [ZDJĘCIA]

Redakcja
Bydgoszcz: 15-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW [ZDJĘCIA]
Bydgoszcz: 15-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW [ZDJĘCIA] UM Bydgoszczy
Muzeum jest jednostką ogólnouczelnianą, która pozyskuje, gromadzi, przechowuje i opracowuje, a także udostępnia wszelkie posiadane materiały do dziejów polskiej dyplomacji i uchodźstwa polskiego, wytworzone po 1918 r.

Bydgoszcz: 15-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW

Muzeum prowadzi działalność naukową i edukacyjną. Na podstawie materiałów źródłowych zgromadzonych w Muzeum napisano już kilka książek. Zbiory archiwalne zostały wykorzystane w pracach habilitacyjnych, doktorskich, magisterskich i licencjackich oraz licznych artykułach naukowych i prasowych.

Muzeum popularyzuje wiedzę historyczną na temat polskiej dyplomacji, emigracji, Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą poprzez: udostępnianie zasobów w celach naukowych wszystkim zainteresowanym, organizowanie wystaw poświęconych ważnym wydarzeniom historycznym, prezentację dorobku polskich emigrantów, artystów, pisarzy, polityków i dyplomatów, organizowanie konferencji naukowych, odczytów dla studentów, a także spotkań społeczności Bydgoszczy i regionu z zasłużonymi działaczami Polonii.

W 1996 r. przyjechał do Polski z Kanady doktor Krzysztof Kiszkiel. Była to już kolejna jego wizyta po zmianach ustrojowych w Polsce. Na uchodźstwie przebywał prawie trzydzieści lat. Wtedy właśnie po raz pierwszy dr Krzysztof Kiszkiel tak szeroko zaprezentował dokonania Wandy Poznańskiej i jej męża Karola. Z wielkim zaangażowaniem przekazywał kolejne fakty z bogatej i niezwykłej przeszłości Wandy z Dmowskich Poznańskiej oraz Karola Poznańskiego, ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie.

Wanda Poznańska pod koniec swego długiego i pracowitego życia pragnęła spotkać się z polskim historykiem i na jego ręce przekazać cenne dokumenty, dotyczące przeszłości II Rzeczypospolitej oraz relacje z wydarzeń, których była naocznym świadkiem. Pomysł utworzenia w Bydgoszczy muzeum nie tylko rodziny Poznańskich, a i Dyplomacji i Uchodźstwa zrodził się właśnie w Kanadzie, tuż po deklaracji konsulowej o darowiźnie dla ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz oświadczeniu, że Karol, jako człowiek skromny nigdy nie zgodziłby się na nazwanie jego nazwiskiem muzeum, któremu podarował tak wiele.

O powodzeniu całego przedsięwzięcia zadecydował przychylny stosunek do idei utworzenia placówki muzealnej w ramach uczelni jej ówczesnego rektora prof. Józefa Banaszaka, większości członków Senatu Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz profesora Instytutu Historii Janusza Ostoja-Zagórskiego i prezydenta Bydgoszczy dr. Henryka Sapalskiego. Oficjalna delegacja Uczelni i miasta udała się do Kanady, by podziękować za tak wspaniały gest.

Rada Miasta Bydgoszczy przekazała ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej na potrzeby muzeum odpowiednie pomieszczenia. Został przygotowany plan remontu budynku, wiosną

1998 r. rozpoczęły się prace adaptacyjne, a już 23 czerwca uroczyście zainaugurowano działalność muzeum jako placówki naukowo-badawczej. W symbolicznym otwarciu muzeum jako instytucji brała udział liczna delegacja Polonii kanadyjskiej, która przebywała w Polsce od 20 do 29 czerwca 1998 r. Pierwszym kierownikiem, a następnie dyrektorem Muzeum został jego pomysłodawca i współtwórca prof. Adam Sudoł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto