Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz muralami stoi. Jeden z nich jest w 30 najciekawszych murali na świecie!

jpl
Najnowsza bydgoska realizacja, czyli mural poświęcony Święcickiemu.
Najnowsza bydgoska realizacja, czyli mural poświęcony Święcickiemu. Arkadiusz Wojtasiewicz
Z ul. Cieszkowskiego na miasto spogląda już Józef Święcicki, niedługo na Bydgoszcz popatrzy też Pola Negri. Ciekawych murali mamy jednak w mieście o wiele więcej. Dlaczego tak nam się podobają?

Jakiś czas temu internetowy magazyn „Bored Panda” przygotował listę 30 najciekawszych murali na świecie. W zestawieniu, obok takich miast, jak Nowy Jork, Madryt czy Lizbona, znalazła się Bydgoszcz z widowiskowym „Piotrusiem Panem”, który zdobi ścianę jednego z wieżowców przy ul. 3 Maja.

Interesujących malowideł umieszczonych w przestrzeni publicznej jest jednak u nas kilkadziesiąt. Co i rusz powstają nowe, dlatego właściwie trudno podać ich konkretną liczbę. Ostatnim, jaki został odsłonięty nie dalej jak w ubiegłym tygodniu jest mural poświęcony postaci Józefa Święcickiego, budowniczego najpiękniejszych bydgoskich kamienic. Malowidło wykonane przez Juliana Nowickiego (ten sam artysta stworzył też m.in. mural Rejewskiego przy Gdańskiej) zdobi ścianę kamienicy u zbiegu ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej.

Wkrótce jednak powstaną w naszym mieście kolejne prace. - Mamy taki pomysł, by tworzyć więcej murali poświęconych znanym bydgoszczanom, tak by te malowidła w nietuzinkowy sposób opowiadały historię naszego miasta - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - W związku z tym, że na razie mało jest realizacji poświęconych kobietom, chciałbym by kolejny mural uhonorował znakomitą postać, jaką była Pola Negri.

Zobacz także: Bydgoszcz stolicą murali. Znasz je wszystkie? [zobacz zdjęcia]

Wstępne koncepcje zakładają, że malowidło z aktorką w roli głównej mogłoby powstać przy ul. Gdańskiej. - Prócz walorów estetycznych i historycznych, murale niosą też wartość promocyjną - mówi Iwiński. - Turyści odwiedzający Bydgoszcz są ciekawi, kto jest na nich uwieczniony, jaka kryje się za tym historia, fotografują je, wrzucają do internetu i „puszczają” w świat. Bydgoszcz już jest jednym z miast w Polsce, o których mówi się w kontekście znakomitych realizacji. Myślę, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej. Staramy się zapraszać do współpracy wyjątkowych artystów, takich jak właśnie Julian Nowicki, dbamy, by te dzieła były spójne z otoczeniem, nawiązywały do miejsc, w których powstają czy grały kolorystycznie. Myślę, że to się udaje.

Nie zawsze - wiele negatywnych emocji wywołała swego czasu estetyka muralu „papieskiego”, jaki został wykonany na jednej ze ścian przy ul. Nakielskiej. - Ten projekt nie przeszedł prze moje biuro, nad czym ubolewam - mówi Iwiński. - Jestem bardzo wymagający, wiedzą o tym twórcy, którzy zgłaszają się do mnie z pomysłami lub biorą udział w konkursach.

Zobacz także: Immobile K3, pierwszy biurowiec klasy A w Bydgoszczy, już prawie gotowy [zdjęcia]

Dlaczego tak kochamy murale? - Bo żywo reagujemy na obraz, bo estetyka jest dla nas ważna, bo łakniemy sztuki, a tu jest podana w sposób przystępny, ale bardzo szlachetny - uważa plastyk. - M.in. dlatego także tak przemawia do nas forma reklamy, jaką jest retrościana.

Coś w tym jest. Z raportu „Reklama w przestrzeni publicznej - zewnętrzna komunikacja marketingowa w oczach Polaków”, przygotowanego przez Kantor TNS Polska, na który powołuje się serwis Press.pl wynika, że aż 61 proc. badanych uważa, że prestiż reklamowanego produktu najbardziej podnosi reklama w formie muralu na ścianie budynku.

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto