Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Pokazowe Centrum dzięki projektowi unijnemu

Redakcja
Trwają prace nad budową Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy.

Centrum powstaje w ramach projektu „Demonstracja efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych”, akronim projektu: CEC5. Dofinansowywane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej.

Projekt ma na celu: promocję efektywności energetycznej (EE) oraz odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach publicznych w celu podwyższenia zainteresowania budynkami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię (near zero energy demand buildings) oraz promocję narzędzi oceny budynków: CESBA, PHPP oraz ECOSOFT, w zakresie zużycia energii, efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

Zadaniem obiektu jest praktyczne zaprezentowanie stosowanych w budownictwie pasywnym rozwiązań, promowanie efektywności energetycznej w budownictwie i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Realizacja tych celów wymagała zaprojektowania budynku, w którym zastosowane rozwiązania byłyby widoczne dla odwiedzających, a osiągnięte efekty przedstawione za pomocą pomiarów i wizualizacji. Na lokalizację Centrum wybrano teren Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy, gdzie kształci się młodzież w kierunku technik instalacji i systemów OZE.

Budynek dla Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii ma być obiektem pokazowym, referencyjnym, przedstawiającym prawidłowe i godne do naśladowania rozwiązania w budownictwie niskoenergetycznym.

Fundamentowanie budynku wykonano w trudnych warunkach gruntowych. Niezbędna była wymiana gruntu z jego zagęszczeniem pod fundamentami. Wykonano ściany konstrukcyjne nośne: wewnętrzną – w postaci okrągłego żelbetowego tubusu z betonu architektonicznego, zewnętrzną – murowaną pod docieplenie w technologii stosowanej w budynkach pasywnych. W wewnętrznej ścianie żelbetowej została umieszczona instalacja centralnego ogrzewania powierzchniowego zasilana m.in. ciepłem z pompy cieplnej.

Całość konstrukcji zwieńczona została płytą żelbetową stropową pod przyszły dach zielony wraz z kondygnacją techniczną oraz fundamentem pod turbinę wiatrową o mocy 3 KW. Zamontowano zewnętrzną stolarkę okienną i drzwiową. Wykonano wewnętrzną instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Rozpoczęto roboty wykończeniowe. Wykonano przyłącza wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przyłącza teletechniczne. Zamontowano maszt wiatrowy. Trwa montaż elewacji.

Obecnie trwają również prace nad wykonaniem gruntowego wymiennika ciepła. Jego zastosowanie przewidziano w celu oszczędności energii na podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą oraz na chłodzenie latem poprzez system rurarzu podziemnego, połączonego z instalacją wentylacji w budynku.

Sposób wyeksponowania poszczególnych rozwiązań pozwoli na zainteresowanie specjalistów, jak i osób niezwiązanych bezpośrednio z budownictwem, a także na zapoznanie się z możliwościami technicznymi i z aspektami ekonomicznymi. Udostępniony przez miasto obiekt ułatwi mieszkańcom zapoznanie się z tematyką budownictwa energooszczędnego i z zastosowanymi rozwiązaniami.

W związku z „innowacyjnym charakterem” budynku w ramach projektu rozpoczęto szkolenia skierowane do wybranych grup (decydentów, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, przyszłych użytkowników budynku, studentów kierunków powiązanych, ekspertów branżowych) dotyczące budownictwa pasywnego oraz narzędzia oceny budynków - CESBA (Common European Sustainable Building Assessment – http://wiki.cesba.eu/wiki/Main_Page). Szkolenia są prowadzone przez kwidzyńską Powiślańską Regionalną Agencję Zarządzania Energią, a pierwsze spotkanie skierowane do uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 odbyło się 27.02.2014 r. Zaproszenia na pozostałe szkolenia będą na bieżąco publikowane na stronie Miasta Bydgoszczy.

Rozwiązania innowacyjne dla Centrum Demonstracyjnego OZE:  pompa ciepła, fotowoltaika (100 ogniw  x 80 W), lampa hybrydowa, turbina wiatrowa o osi poziomej 3kW, panel solarny, mechaniczna wentylacja i odzysk ciepła (rekuperacja), gruntowy wymiennik ciepła do systemu wentylacji, trzyszybowe okna zewnętrzne, system monitoringu.

Dane techniczne budynku: powierzchnia użytkowa: 367,26 m kw., sala laboratoryjna (25 osób), audytorium (35 osób), początek realizacji inwestycji lipiec 2013.

Projekt budynku wykonało Biuro Studiów i Projektów Synergia w Poznaniu. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PUBR Sp. z o.o. Budynek będzie oddany do użytku w 2014 r.

Bydgoszcz uczestniczy w pracach międzynarodowego konsorcjum projektu CEC5, które promuje rozwiązania energooszczędne w budownictwie. Budownictwo pasywne to jeden ze sposobów oszczędzania energii i ochrony środowiska.

Znowelizowana dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2018 r. nowe budynki należące do władz publicznych lub przez nie zajmowane były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Natomiast od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki mają być obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Państwa członkowskie powinny opracować krajowe plany realizacji tego celu. W chwili obecnej nie ma jednej, obowiązującej powszechnie definicji budynku prawie zeroenergetycznego. Każde z państw członkowskich ma stworzyć własną charakterystykę takiego obiektu w oparciu o lokalne uwarunkowania. Wymóg ten wynika z nowelizacji Dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja z 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto