Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie już nie będą musieli oglądać zalanych ulic

Jolanta Zielazna
Plac Kościeleckich po jednej z ulew
Plac Kościeleckich po jednej z ulew Filip Kowalkowski
Za cztery lata Bydgoszcz powinna być wolna od problemu zalewania ulic deszczówką i podtopień po ulewnych opadach

Dzięki zmodernizowanej kanalizacji deszczowej nie powinniśmy już oglądać zalanych ulic, a część deszczówki ma być wykorzystana powtórnie.

Po ulewie podtopienia

Podtopienia posesji, bajora na jezdni są zmorą mieszkańców i kierowców po gwałtownych. ulewnych deszczach. Do najczęściej zalewanych należą: plac Kościeleckich, ul. Podgórna, Jagiellońska na wysokości dworca PKS, okolice centrum handlowego przy ul. Kruszwickiej, Gawronia na Osowej Górze - to tylko niektóre adresy. Mieszkańcy niemal każdej dzielnicy dorzucą inne.
Do tej pory słyszeliśmy zawsze, że winna jest kanalizacja deszczowa - o zbyt małej przepustowości, nieremontowana, nieprzygotowana na odbiór ogromnej masy wody w krótkim czasie.

Jesienią spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja zaczną budowę, przebudowę i modernizację sieci kanalizacji deszczowej. Dzięki nim, po czterech latach o zalanych ulicach i podtopieniach powinniśmy zapomnieć.

Głównym celem przedsięwzięcia jest dostosowanie kanalizacji deszczowej w mieście do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu, zabezpieczenie Bydgoszczy przed skutkami deszczy nawalnych oraz dużej ilości wód opadowych i roztopowych, umożliwienie gromadzenia wody z opadów i wykorzystania jej w okresach suchych.

Gromadzenie deszczówki

Co nas czeka? MWiK chce tak przebudować kanalizację deszczową, by wodę gromadzić w podziemnych zbiornikach retencyjnych, które wyeliminują podtopienia. Ma być ich 66, a pomieścić prawie 37 tys. m szesc. wody.

Projekt będzie realizowany w 26 zlewniach wód deszczowych, które zlokalizowane są głównie na terenie osiedli i dzielnic: Bocianowo, Śródmieście, Bielawy, Jary, Błonie, Wilczak, Stare Miasto, Szwederowo, Bartodzieje, Jachcice, Piaski, Osowa Góra, Kapuściska, Babia Wieś, Fordon, Brdyujście, Leśne, Zawisza, Skrzetusko, Górzyskowo, Biedaszkowo.
Powstaną też 22 podczyszczalnie deszczówki, by można było wykorzystać ją ponownie. Tak będzie w parku im. W. Witosa i Dolinie Pięciu Stawów.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

90 km istniejącej sieci kanalizacji deszczowej zostanie poddanych renowacji i tak przebudowanych, by strumieniem wody można było w kanałach sterować, czyli wyposażone zostaną w zasuwy, klapy zwrotne i inne urządzenia. Wybudowanych zostanie też 14 km nowej sieci.

Projekt dobrze oceniony

Wszystko to odbywać się będzie w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”. MWiK dostały nań unijne dofinansowanie, najwyższe dofinansowanie spośród siedmiu zakwalifikowanych projektów. Cała pula na wszystkie projekty wyniosła 200 mln zł, z czego prawie 130 mln otrzymała Bydgoszcz. Zaś całkowita wartość projektu to ok. 216 mln zł netto.

INFO Z POLSKI 1.06.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto