Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie założyli kalosze i przyszli do ratusza

Anna Stasiewicz
Na Miedzyniu narzekają, że  na ich osiedlu ponad 80 procent ulic to gruntówki
Na Miedzyniu narzekają, że na ich osiedlu ponad 80 procent ulic to gruntówki Filip Kowalkowski
Mieszkańcy Miedzynia i Prądów domagają się utwardzenia ulic. - Żyjemy tu, płacimy podatki, a czujemy się jak obywatele drugiej kategorii - mówią z żalem mieszkańcy Miedzynia i Prądów

To już kolejne podejście mieszkańców Miedzynia i Prądów do tematu ulic gruntowych. W maju zanieśli do ratusza obywatelski projekt uchwały z 1,6-tysiąca podpisów mieszkańców. Chcieli, by miasto przeznaczało 1,5 proc. całkowitego wpływu do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości na utwardzanie ulic gruntowych na Miedzyniu i Prądach.

Jednak ostatecznie projekt Stowarzyszenia Miedzyń i Prądy nie znalazł się w porządku obrad sesji.

Wczoraj przedstawiciele dwóch bydgoskich osiedli ponownie przyszli do urzędu miasta. I chociaż świeciło słońce, do bydgoskiego ratusza mieszkańcy wybrali się w kaloszach. - Kiedy spadnie deszcz, właściwie to jedyne możliwe obuwie, jakie możemy nosić - mówi Dariusz Smól ze Stowarzyszenia Miedzyń Prądy. - Nasze osiedle 95 lat temu przyłączono do miasta. Cóż z tego, skoro czujemy się jak na wsi. W tym samym czasie do Bydgoszczy przyłączono Bartodzieje i proszę zobaczyć, jak tam wyglądają ulice - dodaje Smól. I wymienia te najstarsze, wciąż nieutwardzone ulice, na Mie-dzyniu. To m.in. Botaniczna, Krzywa, Leszczyna, Orla, Pijarów, Orawska.

Mieszkańcy wczoraj przyszli z listem dotyczącym dróg osiedlowych do prezydenta. Napisali w nim m.in., że na 534 firmy, które mają swoją siedzibę na Miedzyniu i Prądach, aż 333 znajdują się przy nieutwardzonych ulicach. - Przedsiębiorcy płacą wysokie podatki, a muszą zmagać się z błotem i kurzem. Przyjeżdżają do nich kontrahenci z innych miast czy krajów. Jaką opinię o naszym mieście będą mieli po takich wizytach? - pytają mieszkańcy.

I podają przykłady innych miast, gdzie władze przeznaczają określoną pulę na drogi osiedlowe. - Włocławek na przykład ma trzykrotnie mniejszy budżet, a realizuje program utwardzania dróg gruntowych. Toruń w tym roku na ten cel przeznaczył 14,7 mln zł - wymieniają autorzy listu.

- Dwukrotnie spotkaliśmy się z wiceprezydentem Mirosławem Kozłowiczem. Po naszych rozmowach wytypowano ulicę Pijarów i Katowicką, jako pierwsze do utwardzenia. Ta pierwsza jest w bardzo złym stanie. Nie usłyszeliśmy jednak żadnego terminu, w którym by to się miało stać - wyjaśnia Włodzimierz Wójciak.

Dziś o drogach gruntowych na sesji będą dyskutować bydgoscy radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto