Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CCXXV Bydgoski Wtorek Muzyczny

(gaz)
archiwum
Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza na . Koncert odbędzie się 26. października br. o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. prof. R. Sucheckiego przy ul. Staszica 3. W pierwszej części zaprezentują się Lech Bałaban (altówka) i Krzysztof Sowiński (fortepian). Usłyszymy Sonaty Jana Astriaba, Paula Hindemitha i Dymitra Szostakowicza. Wstęp wolny.

Lech Bałaban przez 14 lat kształcił się u ojca, Henryka Bałabana, w zakresie gry skrzypcowej. Ukończył Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej (1988) oraz w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego (1994). Umiejętności w zakresie gry skrzypcowej doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. prof. Zachara Brona, Eberhardta Feltza, Michaela Frischenschlagera, Olega Kagana, Wiktora Pikajzena i Ruggiero Ricciego. Otrzymał nagrodę specjalną na IV Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980) i wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984). W 1993 roku został laureatem I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego w Poznaniu. W 1988 związał się z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, w której obecnie jest koncertmistrzem. Z orkiestrą Amadeus nagrał koncerty altówkowe Johanna Christiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Krzysztofa Pendereckiego i (wspólnie ze skrzypkiem Jarosławem Żołnierczykiem) Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także jemu dedykowaną Violetową rapsodię Piotra Wróbla. Jest członkiem kwartetu smyczkowego Wieniawski Kwartet. Jako solista, kameralista i członek orkiestry Amadeus koncertował w Polsce i za granicą: w Austrii, Danii, Francji, Japonii, Niemczech, Słowacji i w byłym ZSRR. Uczestniczył w prestiżowym festiwalu Bravo Maestro, występując m.in. z Vadimem Brodskim, Kubą Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Ewą Pobłocką, Tomaszem Strahlem i Wandą Wiłkomirską. Współpracował również z Piotrem Pławnerem.

Zajmuje się działalnością dydaktyczną jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę altówki. Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz pedagogiem w poznańskiej Szkole Talentów.

Krzysztof Sowiński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie fortepianu ad. Alicji Kledzik. Po ukończeniu studiów został asystentem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Od 1977 roku bierze udział w konkursach i przesłuchaniach muzycznych. Zdobywa wysokie nagrody i wyróżnienia. Reprezentował Polskę na międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. w Gottingen (Niemcy) i Marsali (Włochy). W 1992 roku uzyskał III nagrodę na Europejskim Konkursie Pianistycznym im. C. Kahn’a w Paryżu. Jest dwukrotnym zdobywcą stypendium artystycznego: Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (1991) oraz Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1992). Z powodzeniem uczestniczy w wielu koncertach i recitalach na zaproszenie różnych instytucji muzycznych w kraju i za granicą (m.in. w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, na Węgrzech i w Szwecji). Występował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej oraz Zielonogórskiej. Z upodobaniem poświęca się muzyce kameralnej. Jest laureatem konkursu Primus inter Pares. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto