Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii najlepsze w Polsce. Osiem bydgoskich szpitali wysoko w rankingu!

Hanka Sowińska
Pozycję lidera rankingu (z wynikiem 907,51 pkt)  utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii.
Pozycję lidera rankingu (z wynikiem 907,51 pkt) utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii. Dariusz Bloch
Wśród 100 najlepszych szpitali w Polsce, osiem jest z regionu. „Eskulap” (poza siecią) znalazł się na 2. miejscu. Prezent na jubileusz 80-lecia dostał „Jurasz”, który z 37. miejsca w 2016 r. awansował na 11. pozycję.

„Bezpieczeństwo, jakość i innowacje” - pod takim hasłem przebiegała XIV edycja Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali 2017. W piątek poznaliśmy laureatów. W „Złotej Setce” szpitali, które od 1 października br. są w tzw. sieci, znalazło się osiem placówek z Kujaw i Pomorza oraz lecznica w Chojnicach (tu ukazuje się „GP”).

Jakość usług, komfort pobytu
W rankingu wzięły udział 204 szpitale o różnych profilach (ankieta Centrum Monitorowania Jakości została wysłana do 1050 lecznic). Jak podają organizatorzy, w szpitalach, które poddały się ocenie, leczy się prawie 60 proc. pacjentów.

Michał Bedlicki, wicedyrektor CMJ mówi, że szpitale uczestniczące w rankingu dysponują 40 proc. łóżek (źródło: „Rz”).

- To sprawia, iż zestawienie jest istotne dla systemu ochrony zdrowia - podkreśla

W rankingu oceniana była działalność szpitali w kilkunastu obszarach, m.in. w zarządzaniu, finansach, diagnostyce, systemie sterylizacji, jakości usług i komforcie pobytu pacjenta w szpitalu. Suma uzyskanych punktów złożyła się na ostateczny wynik.

Pozycję lidera (z wynikiem 907,51 pkt) utrzymało bydgoskie Centrum Onkologii. Na miejscu 11. znalazł się Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Jurasza w Bydgoszczy (wśród szpitali sieciowych, w kategorii lecznic ogólnopolskich, zajął 1. miejsce). W trzeciej dziesiątce (26. miejsce) jest 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Polikliniką.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Terapia onkologiczna „skrojona na miarę”
Co zdecydowało o powtórzeniu sukcesu z 2016 r. przez CO?

- Przede wszystkim praca. Nie impulsywna, nie akcyjna, a podporządkowana konkretnym zobowiązaniom w stosunku do pacjenta. I to właśnie najnowszy ranking podsumowuje - mówi prof. dr hab. Janusz Kowalewski, dyrektor CO.

Szpital kończy wyposażać Innowacyjne Forum Medyczne w najnowocześniejszy sprzęt (w 2017 r. zainwestowano 4 mln zł).

- Każdy nowotwór ma inne cechy genetyczne, stąd tak ważne, byśmy mogli robić badania genetyczne jak największej liczbie chorych - podkreśla prof. Kowalewski. - Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej dysponuje najnowocześniejszym sprzętem. Mamy dobrze zorganizowany zespół specjalistów. Usługi z tego zakresu oferujemy również innym szpitalom. W kraju nie ma tak wiele ośrodków, które stawiają na „skrojone ma genetyczną miarę” leczenie onkologiczne. Rozwojowi tej dziedziny sprzyja także odpowiednia refundacja przez NFZ.

W mijającym roku szpital otrzymał międzynarodowy certyfikat diagnostyki i leczenia nowotworu piersi.

- Badania dowodzą, że z rakiem piersi skuteczniej walczą takie placówki jak nasza, gdzie pacjentki mogą w jednym miejscu przejść wszystkie etapy diagnostyki i leczenia. Rozproszenie całego procesu daje gorsze efekty - mówi szef najlepszego szpitala.

W tym roku w CO wykonano pierwsze (w tej części Europy) zabiegi metodą PIPAC (chemia w aerozolu podawana bezpośrednio do jamy otrzewnej).

Piękny prezent na jubileusz
Z sukcesu cieszy się „Jurasz”. - Taka wiadomość w dniu obchodów 80-lecia szpitala to znakomity prezent - słyszymy w największej w regionie lecznicy uniwersyteckiej.

Szpital ma nadal problemy finansowe, ale ważne jest to, że dług wymagalny od trzech lat nie rośnie. Rozbudowa placówki (2007-2015) w znaczącym stopniu poprawiła warunki leczenia - szpital ma jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w kraju, takiż oddział ratunkowy oraz klinikę anestezjologii i intensywnej terapii na miarę XXI w. W nowych obiektach funkcjonują kliniki: geriatrii, psychiatrii i dermatologii.

Kompleksowe leczenie chorób miażdżycy
Bardzo dobry wynik (2. miejsce wśród szpitali poza siecią) odnotował Szpital Eskulap - Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku.

- Nasz sukces jest efektem intensywnej i konsekwentnie realizowanej pracy zarządu szpitala i zespołu. Pomogło dofinansowanie z unijnych pieniędzy - mówi prof. dr Stanisław Molski, współwłaściciel „Eskulapa”.

Najważniejszą działalnością szpitala jest chirurgia naczyń i flebologia (diagnostyka i leczenie chorób żył). Dobrze rozwija się ortopedia i urologia (placówka, jako jedyna w Polsce, dysponuje robotem do nieinwazyjnego leczenia raka stercza).

- Bardzo chcemy rozwijać działalność w zakresie kompleksowego leczenia pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, chorobami niedokrwiennymi serca, krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych i tętniaków aorty. Te choroby są następstwem miażdżycy. Potrzebna jest także intensywna terapia, wszak pacjenci obciążeni tymi chorobami wymagają również takiego leczenia i rehabilitacja - mówi prof. Molski.

W planach szpitala jest rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego, które będzie zajmować się optymalizacją metod diagnostycznych i leczniczych.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [14.12.2017]

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto