Zapraszamy do lektury zapisu czatu z doktorem Krzysztofem Ślaskim. Pytania dotyczące chirurgii szczękowej i powikłań stomatologicznych można było zadawać w poniedziałek, 25 września pomiędzy 17:00 a 18:00.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury zapisu czatu z doktorem Krzysztofem Ślaskim. Pytania dotyczące chirurgii szczękowej i powikłań stomatologicznych można było zadawać w poniedziałek, 25 września pomiędzy 17:00 a 18:00.


Dr Krzysztof Ślaski

Urodził się w 1942 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Lekarskim na Oddziale Stomatologicznym Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W roku 1972 zdobył specjalizację I stopnia z chirurgii stomatologicznej, w 1975 r. – specjalizację II stopnia z chirurgii stomatologicznej. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1979 r., a specjalizację z chirurgii szczękowej w 1984 r. Od ukończenia studiów do roku 1988 pracował w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Katowicach. Od 1988 r. pracuje Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 (dawniej Szpital Górniczy), gdzie pełni funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Szczękowej. Jest Wiceprezesem Śląskiej Izby Lekarskiej oraz członkiem Rady Naczelnej Izby Lekarskiej. Działa w „Solidarności” Śląskiej Akademii Medycznej oraz w Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach.

Żona Barbara jest pediatrą. Mają córkę Aleksandrę, która jest specjalistą laryngologiem. Zięć Wojciech Kaspera jest specjalistą neurochirurgiem.

Wolny czas pan doktor lubi poświęcać na podróże i czytanie książek. Interesuje się też historią Polski z okresu II wojny światowej i lat powojennych.
Moderator: Witamy na czacie dr Krzysztofa Ślaskiego, chirurga szczękowego. Zapraszamy internautów do zadawania pytań.~Borys: Gdzie konczy sie zakres obowiazkow dentysty a zaczyna rola chirurga szczekowego?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Witam internautow i czekam na pytania, oczywiscie dotyczace chirurgii szczekowej i chirurgii stomatologicznej.


Dr_Krzysztof_Ślaski: Lekarz dentysta jest to lekarz, zajmujacy sie jama ustna, zebami i okolicami. Chirurg szczekowy ma znacznie wiekszy zakres odpowiedzialnosci. w sklad jego zainteresowania wchodzi czaszka twarzowa, tkanki twarde miekkie, szyja i wszystkie choroby dotyczace tego obszaru.~fick: Moja znajoma kiedys miala problemy z wydobyciem korzenia. Dentystka podczas proby wydobycia go przebila sie do zatok, gdzie korzen zostal. Jak mozna go usunac stamtad?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Poprzez operacje zatoki szczekowej. usuniecie korzenia i zmian zapalnych i plastyki poloaczenia jamy ustnej z zatoka szczekowa.~asia_2: Czy wada zgryzu dolnej szczęki u dziecka w wieku 9 lat, może być przyczyną bólów glowy? (ból występuje,w miejscu gdzie u dziecka zarasta ciemiączko). Syn ma 9 lat, a bóle glowy są od 5lat.Czasami śpi z otwartą buzią.Wzeszłym roku mial zrobione badania tomograf ,był u neurologa,okulisty, nic nie pomoglo.


Dr_Krzysztof_Ślaski: Nalezy przyczyne snu z otwara buzia nalezy sprawdzic laryngologicznie, moze byc to przytrwaly trzeci migdal. Mozna tez udac sie do ortodonty w celu leczenia wady zgryzu.~????_1: Stomatologia brzmi groznie, ale chirurgia szczekowa to juz koszmar. Czy zabiegi sa bolesne? Czy robi sie je w znieczuleniu?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Zabiegi robi sie przy znieczuleniu ogolnym przy pelnej intubacji dotchawiczej.~Zuza_25: Chciałabym zapytać o usówanie korzenia ósemki (bo tyle po niej zostało) czy może to zrobić każdy stomatolog i czy kasa chorych pokrywa taki zabieg?


Dr_Krzysztof_Ślaski: To powinien zrobic chirugrg stomatolog w gabinecie do tego przystosowanym. Stomatolog powinien miec podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.~apache: Kika lat temu miałam leczone kanałowo zęby 4 i 5 górne. Od tej pory mam dolegliwości bólowe od tych zębów. Byłam u kilku stomatologów. Według RTG kanały nie są do końca wyczyszczone.Czy te zemby da się uratowaćto? usunąć wypełnienia i udrożnić kanały? Czy zrobie to w pana szpitalu?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Mozna wykonac probe udroznienia kanalow i ponownie je wypelnic, mozna wykonac resekcje szczytow korzenia ze wstecznym dopelnieniem kanalow. Takie zabiegi wykonuje sie w warunkach ambulatoryjnych, a nie w szpitalu.~Zdubsil: Czy mial Pan doktor przypadek, ze po prostu musial rozlozyc rece, kiedy nic sie nie dalo zrobic?


Dr_Krzysztof_Ślaski: W zasadzie nie.~Urszula: Mam problem z dolną protezą. Stomatolodzy twierdzą, że mam niski wyrostek kostny dolnej szczęki. Czy jest możliwość wykonania takiej protezy, którą możnaby nosić przy tym stanie?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Jezeli nie mozna poglebic przedsionka jamy ustnej, zrobic przeszczepow z biomaterialow, mozna wykonac implanty, na ktorych umocowuje sie protezy lub luki zebowe, czyli mosty.~_Ona_19_szukam_pracy_na_weekendy: Od około roku, półtpra, mam problem z otwieraniem mocniej ust, np podczas jedzenia jabłek, z lewej strony odczuwam jakby blokowanie przez kosci szczeki, dodam ze rosnie mi zab madrosci, a mam dosc waska szczeke. CO mam z tym zrobic?


Dr_Krzysztof_Ślaski: To sa dwie, rozne sprawy. W czasie dojrzewania dochodzi do nadwyrezenia stawu zuchwowego i z tym moga sie wiazac bole. Istnieja poradnie zajmujace sie leczeniem dysfunkcji stawu skroniowo - zuchwowego. Na Slasku istnieje taka poradnia w Gliwicach, na os. Sikornik...


Dr_Krzysztof_Ślaski: A jesli chodzi o bol z wyrzynaniem zeba madrosci, to nalezy udac sie do stomatologa.~kosi_kosi_łapci: Jezeli zostal mi sam korzen ktory kiedys byl zebem leczonym kanalowo to czy moge obawiac sie jakiejs choroby z jego strony?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Oczywiscie ze tak.~ela_1: Panie doktorze mój syn ma trzy lata i jego dwie górne jedynki są bardzo malutkie prawie niewidoczne. pozostałe zęby w normie. stomatolog uspokaja ale jednak trochę mnie to martwi. czy potrzebnie?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Nalezy sie udac do stomatologa dzieciecego, ktory oceni prawidlowosc wyzynania zebow.~apache: Czytałam wywiad z panem w Dzienniku Zachodnim i przeraziłam się że zęby mogą być powodem tak licznych chorób z szyją włącznie. Czy OB w normie i badanie w kierunku białka ostrej fazy jest ujemne to oznacza iż stanu zapalnego ze strony zębów nie ma?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Ostrego stanu zapalnego nie ma, ale moze byc stan przewlekly.~Mielitza!: Czy da się stworzyć i wszczepić protezę stawu żuchwy?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Tak.~Kamil: Wnuczek ma skierowanie na konsultację chirurgiczną bo ząb wyrósł mu w podniebieniu. Ile trwa i jak przebiega usunięcie i leczenie? Wnuczek ma 17 lat.


Dr_Krzysztof_Ślaski: Po pierwsze konieczna jestocena radiologiczna i kliniczna, taki zab mozna tez sporwadzic do luku zebowego. Nie zawsze trzeba zab wyluszczyc operacyjnie, ale jesli zajdzie taka koniecznosc to czasu zabiegu nie jest w stanie nikt przewidziec.~JESTEM_WOLNY: Do jakiego wieku mozna leczyc wady zgryzu?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Jezeli chodzi o leczenie zachowawcze - ortodoncyjne to oczywiscie jak najszybciej, jesli chodzi o leczenie chirurgiczne to nie ma ograniczen wiekowych.~Jarekk: Czy każdy usunięty ząb można zastąpić implantem? Czy jest to drogi zabieg?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Mozna zastapic. Cen nie znam, ale zabieg jest bardzo kosztowny.~fajny_1: Czy materialy ktore dentysta wklada pod plombe jakies kuleczki kolorowe zielone rozowe czyli podklady ktore najpierw utwardza swiatlem a pozniej` dopiero na to zaklada biale plaby czy te materialy sa bezpieczne dla zdrowia nie toxyczne?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Nie zajmuje sie stomatologia zachowawcza, ale wszystkie stosowane przez stomatologa materialy musza byc bezpieczne.Dito.?: Nad mleczną trójką rośnie mi ząb stały, czy coś takiego trzeba usówać operacyjnie?


Dr_Krzysztof_Ślaski: W zaleznosci od wieku pacjenta. W przypadku czlowieka doroslego nalezy albo sprowadzic zab do luku zebowego, albo operacyjnie usunac.~kamila28: Czy można leczyć próchnicę pod narkozą? I ile to by kosztowało


Dr_Krzysztof_Ślaski: Mozna. Sa pacjenci, ktorzy nie siada na fotel stomatologiczny. Zabieg jest bezpieczny z towarzyszeniem anestezjologa w gabinecie wyposarzonym w specjalistyczny sprzet. O cene prosze sie dowadywac w gabinetach zajmujacych sie tego typu uslugami.~Ania_24: Panie doktorze trzy lata temu ziewajac mialam odchylona glowe do tylu i na chwile mialam jakby dwie kosci zuchwy na sobie to byl straszny bol, ale za chwile wszystko wrocilo do normy od tego czasu nie moge bardzo szeroko otworzyc buzi i jak ziewam to czuje ból. Co mam zrobic?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Jezeli bol bardzo Pani dokucza proponuje udac sie do chirura stomatologa, z opisu dolegliwosci podejrzewam zwichniecie stawow skroniowo-zuchwowych.Paulina1804: czy zęby mądrości trzeba usuwać?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Zdania uczonych sa podzielone, ale ja uwazam ze tak. Moga stworzyc wiecej problemow i zagrozen, niz pozytku.~ONA38_pogada: czy suchy zebodól jaki sie wytworzyl po usunieciu zeba ,sam sie zarosnie ,czy trzeba zeszyc dziaslo?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Sam sie zrosnie, ale nalezy udac sie do stomatologa w celu leczenia. Leczenie jest bardzo proste i szybko przynosi ulge.~Patryk: jak sie odbywa taki zabieg wszczepu implanta ?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Trudno w czasie czatu odpowiedzic na to pytanie. Kazdy implant jest inny i warunki do zabiegu operacyjnego tez sa rozne.~paweł_1: Czy można prostować zęby inną metodą niż brzydkie aparaty które się nosi pare lat? Można usunąć zęba i wstawić inne prosto ?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Aparaty sa tylko na krotki okres zakladane i jest to najlepszy wynalazek ortodontyczny jesli chodzi o "prostowanie" zebow.~Desel: nie dawno miałam przecinane wędzidełko ale zauwarzyłam że zaczyna mi się zrastać co robić


Dr_Krzysztof_Ślaski: Jeszcze raz udac sie do chirurga stomatologa, ktory dokona oceny.ELxm: Doktorze podobno z zachodniej europy amalgamat wycofano z urzycia prosze powiedziec co złego robi amalgamat w ludzkim ciele mam 3 pląby..Dziękuje.


Dr_Krzysztof_Ślaski: Jeszcze nie wycofano, sa dyskusje nad wycofaniem z uzycia. Producenci amalgamatu udowadniaja, ze material jest nietoksyczny i nie czyni szkod w organizmie.~elwira29: Witam. Niedawno miałam usówaną narośl na podniedieniu chirurg stomatolog stwierdziłze to od zęba bakteria utworzyła sobie torbiel czy takie cos może mi wyrosnąć jeszcze raz od innego zęba ?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Trudno mi jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. Musialbym osobiscie obejrzec RTG tych zebow.~jarek_smutno_mi: Zaistniała u mnie konieczność usunięcia "ósemki" wiąże sie to zazwyczaj z dłutowaniem zakładaniem szwów itp czy nie lepiej wykonac to w narkozie i usunąć wszystkie cztery ktore i tak wkrótce bedą do usunięcia , i zaoszczędzić mi bólu?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Uwazam ze tak.~Gabi_kko: Panie Doktorze,czy rozcinanie dziąsła boli?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Chyba tak. Ja zawsze rozcinam w znieczuleniu, to nie boli.~fifi_26: Czy prawda jest .ze od nieleczonych stanow zapalnych mozna dostac zawalu serca?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Zawal, to moze i przesada, ale wielu bardzo groznych chorob, np. zapalenia wsierdzia, lub zapalenia miesnia sercowego.~kropelka: moja córka ma torbiela w korzeniu dwójki, miala załozony sączek ale torbiela sie nie zmniejszyła, lekarze zalecili ekstrakcje przy korzeniu, co oczywiscie spowoduje osłabienie zęba i jak podejrzewam z czasem bedzie trzeba takze i zęba usunąć. czy nie ma innej mozliwosci zlikwidowania tej torbieli?


Dr_Krzysztof_Ślaski: Z pytania rozumien, ze chodzi o zmiane okoloszczytowa. Jezeli nie ma efektu leczenia kanalowego nalezy wykonac resekcje szczytu korzenia. Jezeli chirurg stomatolog do tego zakwalifikuje.Moderator: Dziekujemy Panu Doktorowi za udział w czacie i zapraszamy ponownie.


Dr_Krzysztof_Ślaski: Dziekuje za pytania, chociaz nasze spotkanie mogloby byc nieco dluzsze.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Beata (gość)

chciałabym sie dowiedziec gdzie na terenie ślaka cieszyńskiego mogę usunąc pod narkoza zeby zatrzymane.najlepiej na narodowy fundusz zdrowia