Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła. Wpływa także relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców - mówi specjalista w zakresie ortopedii dr Halina Szczytnicka.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ponad dwie trzecie Polaków (63,7%) przyznaje, że zdarza się im chodzić boso – wynika z badania opinii publicznej „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków”. Wpływ na taką decyzją ma przede wszystkim miła w dotyku lub ciepła podłoga.

- Stopy stanowią źródło informacji o podłożu. Ich specyficzne właściwości anatomiczne i funkcje ruchowe mają zagwarantować bezpieczne przenoszenie ciała, amortyzację, reagowanie na zmiany podłoża, kierunku i szybkości ruchu – mówi ekspert programu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków” dr Halina Szczytnicka, lek med., specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.Chodzenie na co dzień w twardym obuwiu, zwłaszcza na wysokim obcasie i z wąskimi noskami pozbawia stopy dopływu powietrza. Warto więc zafundować sobie spacer boso, nie tylko podczas urlopu – na plaży czy w ogrodzie, lecz także na co dzień w domu.

Rola chodzenia boso jest niedoceniana przez prawie połowę Polaków. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła. Wpływa także relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są stopy. Ćwiczenia stóp tj. chodzenie na palcach, piętach czy zewnętrznych krawędziach oraz chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, wzmacniają mięśnie podbicia – radzi dr Halina Szczytnicka.

Chodzenie boso nie zawsze jest jednak przyjemne, a szkoda! W domach i mieszkaniach, gdzie materiały zastosowane do wykończenia i izolacji podłóg nie gwarantują jej ciepła, ma miejsce tzw. „efekt zimnej podłogi”. Stosowane we wnętrzach systemy grzejnikowe wyrzucają ciepło na wysokość głowy, skąd przemieszcza się ono dalej w kierunku sufitu, gdzie pozostaje aż do momentu schłodzenia. Następnie schłodzone opada w dół, co powoduje uczucie zimnego przeciągu w okolicy stóp. By uniknąć tego efektu, można zastosować system ogrzewania podłogowego, który rozkłada ciepło równomiernie na całej powierzchni podłogi. System taki pozwala na stosowanie go jako ogrzewania podstawowego lub pomocniczego w wybranych pomieszczeniach domu i mieszkania.

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Robert Niemski (gość)

Chodzenie boso. Wszyscy na tym portalu maja racje...oprocz pani Lidii Barc. Dlaczego mowi trzykrotnie "nie!" Czy nie wie, ze czlowiek nie rodzi sie na swiat w butach?

Robert Niemski (gość)

Popieram chodzenie boso. Mieszkam w Australii, i z psem co rano chodze boso do parku i z powrotem. Raz wybralem sie do centrum miasta pociagiem boso, co bylo fajnie, a niedawno wybralem sie autobusem do biblioteki, co tez bylo milo. A wiec...popieram.

Wojciech Jeszka (gość)

Tak! Tak! Tak!. Uważam, że chodzenie boso jest korzystne dla zdrowia. Zapewnia masaż podeszw stóp.

nie! nie! nie!. Specjalizacja przy nazwisku rekomendującego lekarza (dr Halina Szczytnicka, lek med., specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy) sugeruje, że "chodzenie boso jest zdrowe" również dla dzieci.
Od współpracującego z serwisem Moje Miasto Radzi Rodzicom lekarza (dr Janusz Krukiewicz, lek. spec. rehabilitacji medycznej, kierownik Poradni Rehabilitacyjnej przy ul. Igrzyskowej, konsultant w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr E. Warmińskiego) wiem, że:

- dzieciom, które dopiero co zaczęły chodzić nie wolno pozwolić na chodzenie boso!
- nie wolno pozwolić na chodzenie boso szczególnie po twardym podłożu!
- nie wolno pozwolić chodzić boso także w miękkich nie wyprofilowanych kapciach z miękką piętą!

Chodzenie boso przez dzieci rodzi płaskostopie i uszkadza stawy. Nie jest zdrowe. Co było do udowodnienia.

Krystian Kempiński

A ja. w domu chodzę prawie zawsze boso. Wręcz uwielbiam chodzić boso po plaży i trawniku :D Na szczęście dzieckiem już nie jestem i płaskostopie mi w związku z tym nie grozi :D