Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w regionie w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?

(gaz)
W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, chciałbym poinformować, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odbędą się cztery spotkania grup eksperckich.

- 13-15 lipca - nieformalne spotkanie grupy RELEX (Radców ds. stosunków Zewnętrznych) w Bydgoszczy,

- 5-6 września – spotkanie SCIFA (Komitet ds. Migracji, Granic i Azylu) w Toruniu,

- 14-16 września – spotkanie PGM (wizyta grupy Polityczno-Wojskowej) w Bydgoszczy/ Toruniu,

- 5-7 pażdziernika - spotkanie CIVCOM (Cywilne Aspekty Zarządzania Kryzysowego) w Toruniu.

Film promujący Polską Prezydencję:

_- Prezydencja to wydarzenie o dużym znaczeniu dla całego kraju, w tym także dla samorządów. Dlatego dołożymy wszelkich starań, aby Bydgoszcz odniosła sukces, który da mieszkańcom poczucie dumy z naszego miasta. To również sprawdzian dla wielu instytucji i lekcja doświadczeń na przyszłość. Nie ilość imprez, a satysfakcja i wrażenia, z jakimi goście wyjadą Bydgoszczy jest dla nas najważniejsza. To one w przyszłości przełożą się na dobry wizerunek i rozpoznawalność miasta w Europie _– mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Z okazji przejęcia przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej zaplanowane zostały także w regionie (w tym oczywiście w Bydgoszczy) wydarzenia o charakterze obywatelskim, kulturalnym oraz spotkania ekspercko-polityczne czyli związane z pracami Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o spotkania eksperckie będą one dotyczyły m.in. problematyki stosunków zewnętrznych, migracji czy współpracy polityczno-wojskowej. Szczegółowy program tych spotkań jest w tej chwili finalizowany, więcej informacji zostanie przekazanych do publicznej wiadomości bliżej planowanych terminów spotkań:

13-15 lipca - Nieformalne spotkanie grupy RELEX (Radców ds. stosunków Zewnętrznych) Bydgoszcz, zwiedzanie Torunia
(jedno z 4 spotkań o charakterze ekspercko-politycznym zorganizowanych w województwie kujawsko-pomorskim (w Bydgoszczy i Toruniu), których tematem będą 4 najważniejsze obszary: migracja, zarządzanie kryzysowe, współpraca wojskowa, problematyka stosunków zewnętrznych. Będą to spotkania z udziałem wysokiego szczebla ekspertów).

14-16 września – spotkanie PGM (wizyta grupy Polityczno-Wojskowej) w Bydgoszczy/ Toruniu,
Inauguracją Polskiej Prezydencji w Radzie UE w województwie kujawsko-pomorskim będzie Konferencja „Wolontariat dla demokracji” w dniu 8/07/2011 r., która otrzymała oficjalny patronat Polskiej Prezydencji i została wpisana do kalendarza Prezydencji. Konferencja jest organizowana przez Urząd Miasta Bydgoszczy i międzynarodową organizację ALDA, Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej. Wydarzenie wpisuje się w Europejski Rok Wolontariatu. Konferencja zgromadzi około 150 uczestników z całej Europy – przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, samorządów, środowisk akademickich i innych, których działania promują szeroko rozumiane uczestnictwo obywateli w życiu publicznym. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie budowania partnerstwa pomiędzy instytucjami publicznymi, samorządami, organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, postaw społecznie zaangażowanych i szeroko rozumianego wolontariatu. Konferencja będzie podzielona na 4 części: prezentacje instytucji – wystąpienia prelegentów (m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Instytutu Spraw Publicznych, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych etc.); prezentacje dobrych praktyk w zakresie wspierania idei społeczeństwa obywatelskiego; dyskusje panelowe, prezentacje organizacji pozarządowych (Stary Rynek, wizyta w Galerii Miejskiej bwa – „Kidsart Island”, projekt Fundacji ART.-House). Miasto Bydgoszcz – partner projektu i współorganizator wydarzenia wystosowało zaproszenia m.in. do około 60 organizacji i instytucji działających lokalnie.

Działanie takie ma na celu udzielenie głosu tym, którzy poświęcają swój czas, wiedzę i energię, aby zmieniać rzeczywistość. Na konferencję zaproszeni zostali również przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele KE i Rady Europy.

Rezultatem konferencji będą rekomendacje w zakresie potrzeb, celów i kierunków rozwoju organizacji wolontariackich w Europie skierowane do kompetentnych merytorycznie instytucji UE. Konferencja jest organizowana w ramach trzyletniego projektu VIT (Very Important Twinning) – program „Europa dla obywateli”. Projekt przewiduje 20 wydarzeń międzynarodowych, z których kluczowymi będą: 2011 – Konferencja „Wolontariat dla demokracji” (Bydgoszcz), w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu; 2012 – Konferencja w Albanii w ramach Europejskiego Roku Aktywnej Starości; 2013 – Konferencja w Irlandii w ramach Europejskiego Roku Obywatelstwa.

Więcej: http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/bydgoszcz_stolic__europejskiego_wolontariatu_.aspx

Ponadto w regionie, w tym oczywiście w Bydgoszczy odbędzie się szereg innych imprez pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wspomniany patronat był przyznawany przedsięwzięciom realizowanym w drugiej połowie 2011 r., które m.in. promują członkostwo Polski w Unii Europejskiej i jej rolę podczas Prezydencji, wzbogacają program kulturalny/oprawę artystyczną Prezydencji, angażują społeczności lokalne na rzecz polskiej Prezydencji, przyczyniają się do osiągnięcia celów oraz priorytetów Prezydencji Polski etc.

Wśród przedsięwzięć, które otrzymały patronat Prezydencji Polski w Radzie UE znalazły się, oprócz Konferencji „Wolontariat dla demokracji”, m.in. Bydgoskie Impresje Muzyczne, Europejskie Lato Artystyczne czy organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki Bydgoszcz Buskers Festival.
Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Lata Artystycznego (dotychczas Bydgoskiego Lata Artystycznego) organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w dniach 1/7/2011 – 31/8/2011 promowani będą artyści z Bydgoszczy, ale także z kraju i Europy. Dzięki temu mieszkańcy miasta (ale i regionu) będą mieli możliwość poznania szeroko pojętej kultury wielu europejskich krajów poprzez prezentację ich tradycji, obyczajów, kultury i sztuki. W ramach spotkań z kulturą zagraniczną trakcie tegorocznego ELA w tym roku między innymi koncerty, prelekcje, spektakle, ale także dni poszczególnych krajów (np. „Dzień Niemiecki, „Dzień Włoski”, „Dzień Hiszpański”, „Dzień Węgierski” etc.)

Pierwszy dzień ELA to także pierwszy dzień Prezydencji Polski w Radzie UE. Z tej okazji na scenie na Starym Rynku wykonana zostanie „Oda do radości” z IX Symfonii L. Bethovena, hymn Unii Europejskiej w trzech aranżacjach - rockowej, jazzowej i klasycznej, z kwiatów ułożony zostanie logotyp Prezydencji Polski, planowane jest także ułożenie przestrzennego logotypu przez bydgoszczan. Wszystkie szczegółowe informacje na temat wydarzeń odbywających się w ramach Europejskiego Lata Artystycznego znajdują się na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury Bydgoszczy – www.mok.bydgoszcz.pl
1 lipca br. przedstawiciele władz Miasta Bydgoszczy wezmą również udział w przedsięwzięciu organizowanym przez władze województwa: Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W programie jest m.in. przemarsz ze Starego Rynku pod gmach Urzędu Wojewódzkiego, odsłonięcie baneru z wojewódzkim symbolem przewodnictwa Polski w Radzie UE, wypuszczenie w górę balonów w barwach białych, czerwonych i niebieskich, i inne.

W ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 r. (Uwaga na kulturę!), realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny, na który składają się: projekty specjalne inicjowane przez NInA w miastach goszczących spotkania wysokiego szczebla; projekty rekomendowane przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE oraz festiwale, znalazły się także przedsięwzięcia z naszego miasta.
Projektami rekomendowanymi przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE są: Premiera baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” (19/11/2011) oraz 49. Bydgoski Festiwal Muzyczny „W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu” (9/9/2011-7/10/2011). Wśród festiwali doceniono odbywający się w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki Festiwal Prapremier (1/10/2011-9/10/2011) oraz Festiwal Plus Camerimage. Za jedno z najważniejszych wydarzeń promujących region kujawsko-pomorski w trakcie Przewodnictwa Polski w Radzie UE będą koncerty organizowane przez Filharmonię Pomorską i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ( 12/10/2011 – Bruksela; 14/10/2011 – sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy).

W Bydgoszczy działać będzie Centrum Kompetencyjne Obsługi Informatycznej Przewodnictwa Polski w Radzie UE. Projekt realizuje firma IT.expert, we współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, która wygrała przetarg w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Cel przedsięwzięcia to zapewnienie i utrzymanie infrastruktury informatyczno-telekomunikacyjnej w wyznaczonych ośrodkach spotkań przedstawicieli państw Unii Europejskiej.
Przygotowujemy także gadżety promocyjne i publikacje tematyczne, m.in. kilkaset filiżanek z podstawkiem w opakowaniu z grafiką Marka Rony, notatników z grafiką Marka Rony, długopisów w etui, breloków, toreb, parasoli, itp. Będą także dostępne mapki Bydgoszczy.

Więcej o zasadach przyznawania Patronatu Prezydencji:
http://prezydencjaue.gov.pl/patronaty

Zobacz koniecznie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto