Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniana brama, palisada i fragment mostu - wyjątkowe odkrycia pod Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy

Redakcja
Przypomnijmy, przebudowany Teatr Kameralny miał zostać otwarty z końcem tego roku. O ile wydłuży się czas prac, na razie dokładnie nie wiadomo.
Przypomnijmy, przebudowany Teatr Kameralny miał zostać otwarty z końcem tego roku. O ile wydłuży się czas prac, na razie dokładnie nie wiadomo. Tomasz Czachorowski
Na terenie budowy Teatru Kameralnego w Bydgoszczy archeolodzy odkryli pochodzącą prawdopodobnie z XVI wieku drewnianą bramę do miasta. Na tym nie koniec

Sensacyjne odkrycia na placu budowy, a raczej odbudowy starego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy są zarówno dobrą, jak i złą wiadomością. Dobrą - bo odkryto cenne znaleziska.

- Wyprzedzające badania archeologiczne na rogu ulic Grodzkiej i Podwale w ramach budowy Teatru Kameralnego rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Badacze, z archeologiem Robertem Grochowskim na czele, dokonali w tym miejscu ważnych odkryć.

- Odkryliśmy pozostałości drewnianej konstrukcji z XVI wieku, którą wstępnie interpretujemy jako bramę miejską – mówi Grochowski. - Bydgoszcz miała cztery bramy, w tym trzy murowane i jedną drewnianą. I o tej ostatniej właśnie mowa. Prowadziła z miasta w kierunku Zamku Bydgoskiego.

Zobacz także:Archeologiczna sensacja? Znaleziono bramę do Bydgoszczy?!

Na modernizację obiektu po byłym teatrze przeznaczono 26 milionów złotych

Archeologiczna sensacja? Znaleziono bramę do Bydgoszczy?!

Jak informuje bydgoski ratusz, pozostałości bramy zostały zinwentaryzowane i szczegółowo opisane, a sama brama rozebrana. Drewno zostanie teraz poddane badaniom dendrologicznym, dzięki czemu będzie można dokładnie określić czas powstania bramy.

Brama miejska to jednak jeszcze nie wszystko. Archeolodzy natrafili jeszcze także na pozostałości palisady i szczątki fortyfikacji, a także najprawdopodobniej fragmenty mostu, który prowadził od bramy do zamku.

Jak dodaje Grochowski, w miejscu, w którym w tej chwili znajduje się budynek seminarium, niegdyś przebiegała olbrzymia fosa oddzielająca miasto lokacyjne od zamku.

Teraz czas na złą wiadomość - w związku z odkryciami cały plac budowy, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, musi być poddany badaniom archeologicznym. Prace - przy założeniu, że pogoda będzie sprzyjać, powinny trwać około pięciu tygodni. To już oznacza opóźnienie w realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, przebudowany Teatr Kameralny miał zostać otwarty z końcem tego roku. O ile wydłuży się czas prac, na razie dokładnie nie wiadomo.

Inwestycja rozpoczęła się późną wiosną ubiegłego roku. Większą część konstrukcji starego Teatru Kameralnego trzeba było rozebrać. W nowym-starym teatrze docelowo znajdą się: sala teatralna z widownią na około 200 osób, zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie. Na drugiej kondygnacji w północnej części budynku funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty znajdą się w części podziemnej. Całość ma kosztować ok. 29,5 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to wsparcie unijne.

To nie pierwsze ciekawe znalezisko w Bydgoszczy - w ostatnich latach mamy ich prawdziwy wysyp. W czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy o odkryciach, jakich dokonano w czasie remontu konserwatorskiego budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej. W najstarszej, pochodzącej z 1615 roku części gmachu, w której dawniej znajdował się klasztorny refektarz, odkryto malowidła ścienne. Jedno z nich - największe i najlepiej zachowane - przedstawia „Ostatnią wieczerzę”.

To unikat. - Wstępnie zakładamy, że malowidła, zresztą całkiem dobrej klasy, pochodzą z 1616 lub z 1618 roku i zostały wykonane w technice tłustej tempery. To wyjątkowe odkrycie - nie codziennie znajduje się malowidła pochodzące z początku XVII wieku, szczególnie w Bydgoszczy. Co ciekawe - nie ma o nich żadnych wzmianek w literaturze - mówił wówczas Lesław Cześnik, kierownik działu konserwacji muzealiów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Jeszcze wcześniej, w styczniu 2018 roku pod posadzką prezbiterium w Katedrze Bydgoskiej archeolodzy znaleźli skarb – ponad 480 monet, w większości złotych i około 200 artefaktów pochodzących z XVII wieku.

Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto