Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieciom niepełnosprawnym z regionu będzie łatwiej dostać miejsce w żłobku

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Będzie więcej miejsc dla dzieci w żłobkach.
Będzie więcej miejsc dla dzieci w żłobkach. Slawomir Mielnik
Zmieniają się zasady przyjęć do żłobków w regionie. Dzieciom niepełnosprawnym oraz maluchom z rodzin wielodzietnych będzie łatwiej dostać się do tych placówek.

A zabiega o to coraz więcej rodziców. Na miejsce trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, a nawet rok. Zasady przyjęć do żłobków ustalają gminy, w oparciu o przepisy ustawowe. Za każde kryterium kandydatom przyznawane są punkty.

Od tego roku w związku ze zmianą od 1 stycznia Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, gminy musiały dostosować swoje przepisy do jej zapisów. Oznacza to przede wszystkim, że większe szanse na znalezienie miejsca w żłobku mają m.in. dzieci niepełnosprawne.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- W żłobkach samorządu bydgoskiego kryteria przyjęcia dziecka zostały uzupełnione dla dziecka z oznaczoną niepełnosprawnością.
Dziecko otrzymuje wówczas dodatkowo 15 punktów - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Pozostałe kryteria pozostają bez zmian. Zarówno rodzice, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko po spełnieniu kryteriów zawsze otrzymywały i będą otrzymywać tę samą liczbę punktów.

Dane dotyczące niepełnosprawności dziecka zostaną również uwzględnione w regulaminach rekrutacji do żłobków w Grudziądzu.

- Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi uchwałą Rady Miasta, pierwszeństwo w naborze mają dzieci z rodzin wielodzietnych i dzieci niepełnosprawne oraz rodzeństwo dzieci objętych opieką żłobka - informuje też Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Obowiązek wprowadzenia do statutów zapisów dotyczących warunków przyjmowania dzieci, z uwzględnieniem preferencji dla rodzin wielodzietnych i dzieci niepełnosprawnych, mają też podmioty prowadzące placówki niepubliczne, ale możemy to zweryfikować dopiero podczas kontroli.

- W Miejskim Zespole Żłobków zasady przyjmowania dzieci nie ulegną znacznym zamianom - podkreśla Dominika Kurtys z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Włocławka. - MZŻ jest w trakcie opracowywania nowego statutu oraz regulaminów. Rekrutacja, jak do tej pory, prowadzona jest w sposób ciągły dla dzieci z Włocławka, które ukończyły 20 tygodni. Po zmianie ustawy pierwszeństwo mają dzieci niepełnosprawne oraz rodziny wielodzietne.

Jak informuje Dominika Kurtys, o rekrutacji decyduje kolejność zgłoszeń. Obowiązują 50 proc. zniżki dla dzieci w ramach Karty Dużej Rodziny. Na taką ulgę można liczyć także wówczas, gdy do żłobka uczęszcza więcej dzieci z tej samej rodziny. We Włocławku, podobnie jak w innych miastach regionu, w przypadku braku wolnych miejsc dziecko wpisywane jest na „listę rezerwowych”. - Po zmianie ww. ustawy dzieci wpisane na tę listę będą mogły zostać przyjęte do żłobka na czas nieobecności innego dziecka uczęszczającego do tej placówki - wyjaśnia Dominika Kurtys.

Szczegółowe regulaminy znajdują się na stronach internetowych żłobków.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [25.01.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto