Energa Toruń zdobyła Bydgoszcz. Cain nie do zatrzymania! [wideo]

Tomasz Froehlke
Dla Julie McBride był to szczególnie ważny mecz, rozgrywająca w pojedynku z Mauritą Reid Tomasz Czachorowski
Energa Toruń wygrywa derby w Bydgoszczy z Artego. Bo miała niesamowita Kalley Cain i więcej liderek w trudnych momentach.

Artego Bydgoszcz - Energa Toruń 71:76 (17:15, 13:18, 17:16, 24:27)
ARTEGO: Stallworth 26, 8 zb., Mosby 18, 5 zb., Reid 11, 7 zb., 5 as., Międzik 11, 3 zb., Suknarowska 3, 4 as. oraz Rooney 2, Koc 0, Szczechowiak 0.
ENERGA: Cain 17, 12 zb., Morris 17, 8 zb., 7 as. McBride 13, 6 as., 4 zb., Adamowicz 9, Michael 7, 5 zb. oraz Sosnowska 10, Tłumak 3**

To były szachy w obronie i walka na całego. Może nie był to mecz ładny dla oka, ale kibice chyba nie byli zawiedzeni. Obrona była tak skuteczna, że do przerwy liderki obu zespołów na niskich pozycjach, nie miały ani momentu czystej pozycji. Julie McBride zdobyła tylko 3 pkt., Darxia Morris 2 pkt., Maurita Reid 2 pkt., a Elżbieta Międzik po dobrej pierwszej kwarcie (7 pkt.), w drugiej nie zaliczyła żadnego punktu. McBride pilnowały Katarzyna Suknarowska i Erin Rooney, Morris najczęściej Międzik. Potem oczywiście się to zmieniało, najczęście były to pojedynki Morris - Reid.

[zaj_kat]Trwała niesamowita walka pod koszem. Bydgoszczanki robiły wszystko, żeby zatrzymać potężną Kelley Cain. Torunianki robiły wszystko, żeby powstrzymać Deneshę Stallworth i Bernice Mosby.

W drugiej kwarcie, gdy do zdobywania punktów w Enerdze włączyły się rezerowe - Emilia Tłumak (3 pkt.) i Klaudia Sosnowska(5 pkt.) przewaga torunianek urosła do 6 pkt. (27:21). Ale bydgoszczanki ją szybko zniwelowały. Głównie za sprawą wysokich zawodniczej - Stallworth i Mosby. Ale na koniec trafienia Cain i Julii Adamowicz dały Enerdze 3 pkt. prowadzenie.

W 23 min doszło do kluczowej dla tej kwarty sytuacji. Przy zbiórce kontuzji, chyba barku nabawiła się Cain. Ile znaczy dla toruńskiego zespołu można było przekonać się przez dwie minuty, gdy nie było jej na parkiecie. Wysokie zawodniczki Artego robiły co chciały i od stanu 32:36, szybko objęły prowadzenie 40:38. Ale Cain po chwili wróciła i było już znacznie trudniej. Energa znowu poczuła wiatr w plecy i po trzech kwartach prowadziła 49:47.

Wypowiedzi trenerów i fragmenty meczu Artego Bydgoszcz - Energa Toruń.

Nawet nie chodzi o to, by Cain zdobywała punkty. Ona wymaga takiego wysiłku i uwago w obronie, że więcej jest miejsca dla innych zawodniczek. I tak było w ostatniej kwarcie. Włączyła się w zdobywanie punktów Morris czy Sosnowska. Bydgoszczanki mogły tylko zdobywać punkty w rzutów wolnych Stallworth. Przez 4 min wpadły tylko 4 pkt., a Energa grała znacznie pewnie i prowadziła 55:51. Ale w końcu punkty zdobyła Reid, a w ostatniej sekundzie rzuciła za 3 pkt. Mosby i było tylko 56:57.

Końcowe minuty - tak jak i cały mecz - to zażarta walka w obronie i wojna nerwów.

N 2,5 min przed końcem za 3 pkt. trafiła McBride i wyprowadziła Energę na prowadzenie 64:58. I to już była bardzo trudna sytuacja dla Artego. Tym bardziej, że Mosby trafiła jednego wolnego, a rozrzucała się Morris. Zdobyła 4 następne punkty, potem dorzuciła jeszcze Cain i było 70:61. Artego się spieszyło, a jak wiadomo wtedy diabeł się cieszy.

Dla Artego była to dopiero pierwsza porażka w tym roku. A Energa pokazała, ze nic nie straciła po odejściu do Polkowic Weroniki Gajdy.