Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francuski żeglarz wkrótce będzie mógł swoją barką wypłynąć z Bydgoszczy. Na próbę otworzą śluzę Okole

MP
Francuscy żeglarze Gauthier (z lewej) i Eric na pewno zapamiętają na długo ten rejs i pobyt w Bydgoszczy.
Francuscy żeglarze Gauthier (z lewej) i Eric na pewno zapamiętają na długo ten rejs i pobyt w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Na przełomie kwietnia i maja barka „Navis” z francuskim podróżnikiem na pokładzie będzie mogła wyruszyć z Bydgoszczy w dalszy rejs po Europie. W ramach prób technicznych zostanie bowiem otwarta na próbę zabytkowa śluza Okole, której remont się przedłuża.

Dwaj francuscy żeglarze Eric Jochum i Gauthier Mear utknęli w Bydgoszczy w listopadzie ub. roku. Zaskoczył ich remont śluzy Okole. Nie wiedzieli o nim, bo nie zrozumieli komunikatu w języku polskim, a po angielsku go wtedy nie było. Pierwszy z żeglarzy jeszcze w ubiegłym roku wrócił do Francji, z kolei drugi wciąż czeka na otwarcie śluzy.

Jest szansa, że za ponad miesiąc barka „Navis” wyruszy w dalszy rejs.

- Na przełomie kwietnia i maja br. w ramach prób technicznych planujemy uruchomić komorę śluzową - mówi Edyta Rynkiewicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. - Otwieranie wrót śluzy początkowo odbywać się będzie ręcznie, właśnie po to, aby jednostki, które utknęły w Bydgoszczy, mogły wyruszyć w dalszą podróż. Zaznaczam jednak, że nie będzie to jeszcze oficjalne otwarcie, ani udostępnienie dla ruchu turystycznego. Bliższe informacje i terminy planowanych prób technicznych podawane będą w oddzielnych komunikatach na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że to pierwszy tak kompleksowy remont zabytkowej śluzy Okole. Początkowo prace miały zakończyć się 1 października ub. roku. Umowę z wykonawcą jednak aneksowano, wskazując nowy termin - koniec lutego 2019 r.

- Powodem były komplikacje niemożliwe wcześniej do przewidzenia, a ujawnione w miarę postępu prac - mówi Edyta Rynkiewicz. - Demontaż następnych mechanizmów wymagał wykonania dodatkowych prac, zastosowania zamiennych technologii i doboru nowych materiałów. Jednocześnie poszczególne etapy prac wymagały konsultacji, zarówno z miejskim konserwatorem zabytków, jak i z nadzorem autorskim oraz wprowadzaniem koniecznych zmian w pierwotnym projekcie.

Jak się dowiedzieliśmy, wiele prac dotyczy elementów na brzegu, które z racji specyficznej konstrukcji i konieczności uzgodnień z konserwatorem zabytków wymagały zmian w pozwoleniu na budowę.

- Dlatego musieliśmy zlecić doprojektowanie zakresu prac - mówi Edyta Rynkiewicz. - Stąd konieczne było przedłużenie umownego terminu zakończenia robót do 30 czerwca br.

Jednocześnie rzeczniczka RZGW w Bydgoszczy informuje, że aktualne komunikaty żeglugowe są już publikowane w języku angielskim zarówno na stronie www.wody.gov.pl oraz stronie internetowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Dąb im. Zbigniewa Brzezińskiego w Alei Ossolińskich [Bydgoszcz]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francuski żeglarz wkrótce będzie mógł swoją barką wypłynąć z Bydgoszczy. Na próbę otworzą śluzę Okole - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto