18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie mieszkają nasi najlepsi donosiciele? No to liczmy...

Sławomir Cichy
Marek Michalski
Ech, jak my wszyscy lubimy donosić! Katowicka Izba Skarbowa specjalnie dla nas zebrała dane ze wszystkich 37 urzędów skarbowych w województwie. Wynika z nich, że w naszym regionie sztuka pisania donosów ma się naprawdę dobrze. Najwięcej powstaje ich w Częstochowie i przyległych powiatach. Ale niech się pod Jasną Górą nie martwią. Tuż za Częstochową jest powiat bielski. A jak donosimy? Przeczytajcie prawdziwe przykłady donosów do skarbówki.

Donosy na sąsiadów, pracodawców, a nawet na rodzinę czy kolegów - to broń, z której korzystamy z rozmachem i bez zahamowań. Dość powiedzieć, że przed rokiem do urzędów skarbowych w województwie śląskim wpłynęło ich 3200. To rekord ostatnich lat, który plasuje nasz region w krajowej czołówce.

Wszystko wskazuje też na to, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Prognozy na ten rok są bardzo obiecujące. Wiele z pism to nie anonimy, ale podpisane listy, co jest wyrazem obywatelskiej postawy wobec organów kontroli skarbowej. Statystyki w górę ciągną mieszkańcy powiatów: częstochowskiego (368 donosów), bielskiego (267), cieszyńskiego (137). Niewiele odstają - biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców - Tychy (175), Sosnowiec (183), Będzin (123), Zawiercie (106), Rybnik (114), Bytom (130) i Katowice (240).

- Autorzy, którzy zamieszczają w listach swoje pełne dane, zazwyczaj chcą wiedzieć, jakie czynności zostały podjęte w stosunku do opisywanej osoby lub firmy - mówi Michał Kasprzyk, rzecznik katowickiej Izby Skarbowej. Każdy donos jest skrupulatnie rejestrowany i sprawdzany.

Wiele z pism ma załączniki: zdjęcia czy kserokopie dokumentów, które mają uwiarygodnić donos. Mimo możliwości, jakie daje współczesna technika (np. internet), nadal przeważają listy wysłane pocztą.

Są jednak miasta, w których podatnicy nie chcą współpracować. Najbardziej oporni mieszkają w Chorzowie. Do tamtejszej skarbówki wpłynęły przed rokiem tylko trzy donosy. Marne wyniki są też w Piekarach Śląskich (14) i Lublińcu (27). Z nadziejami patrzą za to w przyszłość urzędnicy skarbowi w Jaworznie. Tam po dwóch latach prawdziwej ciszy (liczba "życzliwych" nie przekroczyła dwudziestu), ubiegły rok z 53 donosami można uznać za przełomowy.

A jak śląskie wygląda na tle kraju? Najwięcej sygnałów o nieprawidłowościach podatkowych dostają skarbówki w Warszawie i na Mazowszu. W 2009 roku w stolicy było ich 553. W czołówce miast wojewódzkich znalazł się też Poznań, a Katowice i województwo śląskie, zajmują trzecie miejsce.

Sprawdź, ilu "życzliwych" w Twoim mieście dzieli się informacjami ze skarbówką. Pełne dane z raportu na

www.dziennikzachodni.pl

3200
donosów wpłynęło przed rokiem do skarbówek w województwie śląskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto