Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimbusy w regionie w tym roku bezpieczniejsze. W ubiegłym było bardzo źle

Marek Weckwerth
Dobry stan techniczny autobusów szkolnych to podstawa bezpieczeństwa. Chodzi o zdrowie i życie przewożonych uczniów.
Dobry stan techniczny autobusów szkolnych to podstawa bezpieczeństwa. Chodzi o zdrowie i życie przewożonych uczniów. Piotr Krzyżanowski
Ubiegłoroczny raport NIK na temat przewozów uczniów do szkół był druzgocący. Tak było niebezpiecznie. W tym roku jest o niebo lepiej.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała w ubiegłym roku bezpieczeństwo dowozu uczniów do szkół i dzieci do przedszkoli w 30 gminach w sześciu województwach. - Niestety, to smutne, województwo kujawsko-pomorskie plasuje się pod względem stwierdzonych nieprawidłowości na samym szczycie - mówiła wtedy Oliwia Bar, wicedyrektor delegatury NIK w Bydgoszczy.

Przeczytaj!Rośliny i różności na Targu Roślinnym na Gimnazjalnej w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo]

Przykład naszego regionu opisano w raporcie jako skrajny, drastyczny. Część stwierdzonych usterek mogła mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo przewożonych dzieci. To dlatego, że dotyczyła tak ważnych rzeczy, jak luzy w układzie kierowniczym, nadmiernej (sięgającej 95 proc.) różnicy sił hamowania poszczególnych kół tej samej osi pojazdu, daleko posuniętej korozji ramy nośnej autobusu. Skutki korozji próbowano zneutralizować niedozwolonym dospawaniem elementów stalowych. Ale to już tylko niechlubna przeszłość, która - można mieć nadzieję - już się nie powtórzy.

- Od początku roku szkolnego skontrolowaliśmy 190 autobusów szkolnych, w 99 procentach w okręgowych stacjach kontroli pojazdów, z którymi nawiązaliśmy współpracę. Z tej liczby tylko 9 autobusów wycofano z ruchu - mówi Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. - Widać ogromną poprawę stanu technicznego pojazdów. Są coraz młodsze, coraz lepiej wyposażone w czynne systemy bezpieczeństwa, zwłaszcza w ABS. Gminy, burmistrzowie, wójtowie, wzięli sobie do serca nasze uwagi, rekomendacje co do stanu technicznego gimbusów. Zatem nie podpisują już umów z przewoźnikami, którzy nie są w stanie spełnić wyśrubowanych wymogów bezpieczeństwa.

Pierwsza tura kontroli w ramach akcji „Gimbus” odbyła się w ostatnich dwóch tygodniach. W kolejnych dwóch lub trzech tygodniach najprawdopodobniej uda się zbadać nieco ponad 200 autobusów.

Kontrole ułatwia specjalistyczna infrastruktura wspomnianych przez inspektora okręgowych stacji kontroli pojazdów (OSKP) w wyznaczonych miejscowościach. Na chętnych czekało 19 OSKP w całym regionie, a każda może obsłużyć gimbusy wykorzystywane do dowozów dzieci w okolicznych gminach.

Inspekcja Transportu Drogowego w Kujawsko-Pomorskiem wciąż zachęca przewoźników do dobrowolnej kontroli technicznych. Zgłoszenia autobusów można kierować telefonując pod numer 52 323 83 49 lub wysyłając e-maila: [email protected].

Info z Polski - 14.09.2017

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto