Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje studenta wynajęcie mieszkania w Bydgoszczy? Sprawdziliśmy!

Agata Rogalska
Ile kosztują mieszkania na wynajem w Bydgoszczy?
Ile kosztują mieszkania na wynajem w Bydgoszczy? Arkadiusz Wojtasiewicz
Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania dla studenta, nie jest proste. Szczególnie, kiedy czas goni, a studia niebawem się rozpoczną. Sprawdziliśmy, czego szukają studenci, o czym powinni pamiętać oraz jakie oferty posiada bydgoski rynek nieruchomości.

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy – gorące poszukiwania we wrześniu

Zbliża się czas, w którym studentom coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem. Wrzesień to ostatni miesiąc przed rozpoczęciem studenckiego roku, a co za tym idzie - pozostaje coraz mniej ofert wynajmu, z których można wybrać miejsce do spędzenia najbliższych semestrów. Jak znaleźć to idealne mieszkanie, które zarówno będzie tanie, przytulne i komfortowe, a budynek uczelni będzie widoczny za oknem? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która poszukuje własnego miejsca zamieszkania na okres studiów.

Dlaczego czas jest ważny? Niejednokrotnie studenci przypominają sobie zbyt późno o kwesti lokum i wtedy pojawia się problem. Oferty mieszkań, choć pojawiają się dosyć licznie, potrafią bardzo szybko zniknąć. Nawet przy widniejącej propozycji na stronie internetowej, może okazać się, że jest ona dawno nieaktualna, gdyż umieszczający ogłoszenie, zapomniał, by je usunąć. W sytuacji, w której będziemy zmuszeni szukać na ostatnią chwilę, kierować może nami pośpiech i nieuwaga. W konsekwencji, łatwiej będzie nam popełniać błędy. Skupiać się będziemy na konieczności znalezienia mieszkania i mniejszą wartość przyłożymy do innych kwestii. Dlatego podpowiemy wam, jak ustrzec się przed zbędnymi błędami, a także jak znaleźć dobrą ofertę.

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy – gdzie szukać ofert?

Studenci na wszelkie możliwe sposoby poszukują najkorzystniejszych dla nich ofert. Najbardziej przydatne w poszukiwaniach są popularne serwisy ogłoszeniowe, w których możemy umieścić ważne dla nas kryteria i dowiedzieć się, czy są mieszkania, które będą nam odpowiadać. Przykładowo, poprzez serwis Gratka.pl można znaleźć wiele ofert dotyczących wynajmu mieszkania w Bydgoszczy. Istnieje także możliwość ustawienia odpowiadającego nam zakresu cenowego, czy lokalizacji, w której chcielibyśmy mieszkać. Takie możliwości ułatwiają przeglądanie i wybór ofert, a przede wszystkim dopasowują się pod nasze upodobania. Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na to, czy mieszkanie wynajmowane jest od osób prywatnych, czy za pośrednictwem biura nieruchomości, gdyż w tym drugim przypadku musimy liczyć się z prowizją. Rynek proponuje wiele rozmaitych ofert, ale wraz z upływem czasu, pozostaje ich coraz mniej. Studenci chcący znaleźć odpowiednie dla nich miejsce, muszą się pośpieszyć, gdyż z dnia na dzień, ofert może być coraz mniej.

Mieszkania na wynajem w Bydgoszczy – cena. Ile trzeba zapłacić za wynajem w Bydgoszczy?

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych kryteriów dla studenta jest cena. Wiele osób deklaruje, że to ona często jest elementem decydującym w ostatecznym wyborze. Jedni poszukują miejsca tylko dla nich, by mieszkać w samotności. Inni decydują się na mieszkanie wspólnie ze znajomymi, co pozwala na podzielenie się opłatami. W zależności od wybranej lokalizacji, stawki prezentują się różnorodnie. Według ofert i danych, które prezentuje serwis Gratka.pl, w naszym mieście średni czynsz wynajmu mieszkania z jednym pokojem to koszt rzędu 1 100 złotych. Miesięczne opłaty za dwupokojowe mieszkanie to około 1 500 złotych, a za trzypokojowe przyjdzie nam zapłacić prawie 2 700 złotych. Na studentach rozpoczynających studia, ceny te potrafią zrobić wrażenie. Nie ma jednak na co narzekać. Bydgoszcz to jedno z tańszych miast w kwestii cen wynajmu. Prawdziwie otworzyć oczy ze zdumienia możemy w Warszawie czy we Wrocławiu, gdzie miesięczne opłaty za jednoosobowe mieszkanie przekraczają 1 500 złotych.

Jeśli ceny nas przerażają, być może warto brać pod uwagę wynajem pokoju, a nie całego mieszkania. Tu koszty prezentują się o wiele inaczej, gdyż w Bydgoszczy za pokój jedno lub dwuosobowy zapłacić możemy w granicach od 300 do 700 złotych. Wiele zależy też od lokalizacji. Najchętniej poszukuje się mieszkań blisko centrum miasta lub uczelni. To jednak wiąże się z wysoką ceną wynajmu. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, warto szukać mieszkań w oddalonych od śródmieścia osiedlach. W Fordonie zapłacimy za wynajem mniej, ale za to, podróż na uczelnię może być dłuższa. Trzeba więc zdecydować, co bardziej opłaci się nam, przy wyborze ulokowania mieszkania.

Czym się kierować przy wyborze mieszkania na wynajem?

Czym się kierują studenci, którzy szukają lokum w Bydgoszczy? -"Chciałbym wynająć takie mieszkanie, za które nie będzie trzeba wiele płacić, niedaleko znajdować się będzie uczelnia, a komfort miejsca pozwoli na spokojne przeżycie semestru" - wspomina Kamil, jeden z tegorocznych studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Za to Ewa, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, deklaruje: "Jeśli w mieszkaniu nie ma być pralki, a wokół otaczać mają mnie nieszczelne okna, to zdecydowanie wolę poszukać czegoś o lepszym standardzie". "Chyba wolałbym dopłacić, żeby tylko mieć bliżej na uczelnię. Mogę dzięki temu pospać dłużej, a to już duży komfort" - mówi Adam, student budownictwa z Bydgoszczy. Wynika z tego, że prócz ceny, dla studentów istotny jest standard i wyposażenie mieszkania, a także lokalizacja. Dla niektórych ważny jest też dobry kontakt z właścicielem, bo w tej kwestii w dzisiejszych czasach bywa różnie.

Wynajem mieszkania – na co uważać?

Wiele osób podchodzi do tematu w prosty sposób - poszukują oferty, która pojawiła się niedawno i jest korzystna cenowo, a mieszkanie prezentuje się w sposób idealny. Po telefonie do właściciela i ustaleniu wszystkich niezbędnych informacji, w całym tym zgiełku możemy łatwo zapomnieć o najważniejszych kwestiach. Warto pamiętać, że nie zawsze oferty, które wydają się najbardziej atrakcyjne, są takie w rzeczywistości. Bardzo często wykorzystuje się pośpiech i potrzebę posiadania lokum przez studentów i stosuje się dobrze znane przez wynajmujących "kruczki".

Kto choć raz przez to przeszedł potwierdzi, że z wynajmowaniem mieszkania trzeba bardzo uważać. Najważniejsze oczywiście jest dokładne ustalenie wysokości opłat oraz terminu spłaty. Wziąć pod uwagę trzeba zarówno czynsz, jak i dodatkowe koszta, które student będzie musiał opłacić. Uważne czytanie umowy, którą podpiszemy z właścicielem, jest jednym z najistotniejszych aspektów. Oprócz cenowych zawirowań, warto zwrócić uwagę na stan mieszkania, czy meble nie są uszkodzone lub czy wszystkie sprzęty obiecane w ofercie są na miejscu. Unikniemy dzięki temu ewentualnych uwag od właściciela, który mógłby nas oskarżyć o zniszczenie mienia.

Zegar tyka

Czas się spieszyć. Ofert zostało coraz mniej, a samodzielne mieszkanie podczas roku akademickiego to wymarzony moment dla niejednego wchodzącego w nowy etap młodego człowieka. Warto pamiętać, by nie kierować się intuicją i ładnym wyglądem mieszkania, ale także rozsądkiem i uwagą, aby w żaden sposób nikt nie próbował nas oszukać.

Zobacz również: FLESZ: Jak nie zatruć się grzybami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto