Polskie przedsiębiorstwa ponoszą część winy za niezrealizowane obietnice Amerykanów. Ci starają się minimalizować koszty. NIK upubliczniła raport dotyczący zobowiązań offsetowych, jakie zawarto, gdy Polska w 2003 r.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Polskie przedsiębiorstwa ponoszą część winy za niezrealizowane obietnice Amerykanów. Ci starają się minimalizować koszty.

NIK upubliczniła raport dotyczący zobowiązań offsetowych, jakie zawarto, gdy Polska w 2003 r. kupowała od USA 48 samolotów F-16. Ich producent firma Lockheed Martin Corporation ma zainwestować w polską gospodarkę i restrukturyzację konkretnych przedsiębiorstw ponad 6 mld dolarów. To kwota obowiązkowa. Potencjalnie inwestycja może wzrosnąć do ok. 10 mld dolarów. Amerykanie na wywiązanie się z umowy mają 10 lat.

Na liście firm, które mają zostać zrestrukturyzowane znalazły się, m.in., WZL nr 2 z Bydgoszczy. W raporcie NIK czytamy, że zakład jest jednym z przykładów nierozpoczętych projektów: "Modernizacja WZL w Bydgoszczy - nierzetelna i niewiarygodna okazała się firma Aircraft - dostarczona przez nią dokumentacja nie miała wartości technicznej i technologicznej, była do kupienia przez Internet". Bydgoski zakład zmienił umowę i w ubiegłym roku podpisał umowę z LMC na serwisowanie F-16.

- To była inna firma niż Aircraft. Nic nie straciliśmy - wyjaśnia Bogdan Adamczyk z zarządu WZL nr 2. - Obecna umowa (Z LMC - przyp. red.) jest realizowana. Z oceną trzeba poczekać do końca roku.

Według NIK, tylko co 4 realizowany projekt wypełnił rzeczywiste cele offsetu. Przyczyną jest słabe przygotowanie polskich przedsiębiorstw do prowadzenia negocjacji biznesowych. Do tego spółki z sektora obronnego znajdują się w złej sytuacji ekonomicznej i nie mają doświadczenia w podpisywaniu kontraktów, a Amerykanie dążą do minimalizacji kosztów. Chociaż do tej pory zrealizowano 83 proc. planu to NIK ostrzega, że LMC może poprzestać na zainwestowaniu wymaganej kwoty. Kontrola objęła lata 2003-2006 i uwzględniła dane do końca 2008 r.

Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje realizację offsetu, problemu nie widzi i nie martwi się, że LMC może poprzetsać na zainwestowaniu obowiązkowej kwoty. W komunikacie resortu czytamy, m.in.,: "Funkcjonujący obecnie w MS system monitorowania i kontroli realizacji Zobowiązań Offsetowych nie budzi zastrzeżeń (...) Takie wnioski płyną z kontroli NIK".


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!