Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny Leona. Piknik w stylu retro

Stanisław Gazda
12 czerwca warto było zabrać kocyk i przyjść na Wyspę Młyńską, by wspólnie świętować imieniny Leona. Retro Piknik, który rozpoczął się o godzinie 12.00 i trwał do 15.30.

„ Z wizytą u Leona” to nawiązanie do bydgoskich tradycji spotkań niedzielnych na wodą, mających charakter pikników rodzinno-towarzyskich, z udziałem muzyki, tańca, wspólnych poczęstunków, zabaw dla dzieci i rekreacji związanej z bliskością rzeki. W takich spotkaniach prym wiedli zaproszeni goście, artyści, przedstawiciele miejskiej elity z różnych środowisk.

Projekt „Z wizytą u Leona” jest poświęcony postaci Leona Wyczółkowskiego – artysty, którego symboliczny „DOM” usytuowany jest na Wyspie Młyńskiej, człowieka silnie związanego intelektualnie, kulturalnie i towarzysko z wieloma środowiskami Miasta i wreszcie solenizanta obchodzącego 12 czerwca swoje imieniny.

Na czas trwania pikniku, przestrzeń Wyspy Młyńskiej była zaaranżowana w stylu z epoki Leona Wyczółkowskiego. Wypełniona stolikami, nakrytymi w stylu retro, z poczęstunkiem (ciasteczkami, bułeczkami, kompotem gościeradzkim wg przepisu Leona), krzesłami w starym stylu, wózkiem z lodami i watą cukrową, sztalugami dla artystów malarzy ze Związku Polskich Artystów Plastyków i uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, malujących portrety i pejzaż Wyspy. Całości dopełniły: stylizowane atelier fotograficzne, gdzie można będzie wykonywać zdjęcia portretowe i rodzinne z użyciem aparatu analogowego, stoiska z kapeluszami i ozdobami retro oraz stoiska „stylizacyjnymi” – kostiumernią i fryzjernią ze starym sprzętem do robienia fryzur retro oraz parawany plażowe wykonane z wielkoformatowych wydruków zdjęć Leona Wyczółkowskiego.

W programie:
- koncert formacji jazzu tradycyjnego Dixie Company;
- pokaz i nauka tańców z okresu dwudziestolecia międzywojennego – tancerze Opery Nova;
- prezentacje piosenek z repertuaru artystów międzywojnia i stylizowanych na lata 20. – Akademia Piosenki WOKiS;
- tańce dla publiczności przy muzyce z lat dwudziestych na żywo i ze starego gramofonu – Adam Gajewski, Cafe Pianola;
- sceny historyczne z Leonem Wyczółkowskim –Marian Jaskulski;
- zabawy retro dla dzieci – Ewa Turska z grupą rodziców i dzieci z Przedszkola „Tęcza”;
- „Na starej fotografii” – pokaz sprzętu fotograficznego w „dawnym” atelier i pozowanie do zdjęć portretowych i rodzinny – Arkadiusz Blachowski Muzeum Fotografii;
- plener malarski z udziałem artystów i publiczności - członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków oraz uczniowie Liceum Plastycznego;
- postarzanie przedmiotów techniką decoupage – Akademia Radości Życia;
- tworzenie linorytów dla publiczności w pracowni artysty w Domu Wyczółkowskiego przy udziale grafika Jana Gordona ;
- pokaz starych samochodów i bicykli;
- Rejs im. Leona Wyczółkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto