Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba wytrzeźwień. Sztum podpisał umowę z Pogotowiem Socjalnym w Elblągu

A. Sztym, M. Chmielińska
Adam Warżawa/Archiwum
Pijani awanturnicy przestają być problemem dla sztumskich policjantów. Starostwo Powiatowe podpisało bowiem umowę z Pogotowiem Socjalnym w Elblągu, do którego trafiać będą teraz nietrzeźwi zatrzymani.

- Brak miejsca, do którego trafiałyby osoby w stanie nietrzeźwym, był bardzo dużym problemem - mówi Wojciech Cymerys, starosta sztumski. - Podpisaliśmy umowę, na mocy której powiat ponosi koszty gotowości tego pogotowia do przyjęcia pijanych zatrzymanych. Gminy płacą za to jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Umową objęte zostały miasto i gmina Sztum, miasto i gmina Dzierzgoń i gminy: Stary Targ, Stary Dzierzgoń, Mikołajki Pomorskie. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2013 roku.

Przeczytaj także: Pijani z powiatu sztumskiego do izby w Elblągu

- To kolejne, po monitoringu, ułatwienie pracy dla policji - mówi Alicja Podlewska, wiceburmistrz Sztumu. - Jako gmina dokładamy wszelkich starań, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Mamy świadomość, że służba w policji wymaga poświęcenia i pełnej gotowości, dlatego też zawarliśmy porozumienie w sprawie współfinansowania dowozu pijanych do izby wytrzeźwień. To są wymierne, niemałe pieniądze, które gmina musi wyasygnować, ale wierzymy w to, że warto.

Przeczytaj także: Pijani kierowcy w więzieniach na Pomorzu. Za kierownicą na podwójnym gazie

Porozumienie w sprawie wsparcia finansowego dla tego działania podpisała ze starostwem gmina Sztum. Radni w specjalnej uchwale przyznali na ten cel specjalne środki z gminnego budżetu. Rocznie bowiem odwożenie pijanych delikwentów kosztuje około 20 tys. złotych.

- Nie mamy w komendzie miejsca do przetrzymywania osób zatrzymanych, więc woziliśmy je do policyjnych izb zatrzymań w Malborku i Kwidzynie na zasadach gościnnego udostępniania miejsca - mówi st. sierż. Karolina Gastoł-Zawicka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. - Do każdej interwencji wzywana była też karetka pogotowia, aby lekarz ocenił stan zdrowia pijanego. Dopiero po otrzymaniu pisemnej zgody na przewiezienie takiego człowieka, mogliśmy go osadzić w Policyjnej Izbie Zatrzymań. Najczęściej zatrzymujemy pijanych awanturników, którzy zakłócają spokój swoim rodzinom i trzeba ich izolować. Dlatego problem braku izby wytrzeźwień był tak palący.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto