(© marek weckwerh)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Współczesne miasta nadrzeczne mają dylemat, jak budować, by zaspokoić potrzeby mieszkańców

Gdy spoglądamy na nadwiślańskie miasta naszego regionu, nie mamy problemu z określeniem ich architektonicznego charakteru. Jest on uporządkowany, bo na nabrzeżach najpierw mamy zabudowę przemysłową czy mieszkaniową, potem urzekającą starówkę, bądź odwrotnie. Tak jest we Włocławku, Toruniu, Chełmnie, Grudziądzu, Nowem.

- Bydgoski Fordon, dawniej osobne miasto, też jest zdefiniowany, ale o samej Bydgoszczy położonej nad Brdą już tak powiedzieć nie można - twierdzi Stanisław Wroński, w przeszłości toruński, potem bydgoski urbanista. - Problem w tym, że Bydgoszcz nawet w swym śródmieściu i nad samą rzeką nie może się pochwalić spójną wizją rozwoju. Stąd już w latach 60. XX wieku zaczęły powstawać tak zwane dominanty w krajobrazie nadrzecznym, by wspomnieć o budynku Projprzemu. Od kilku lat nad Brdą wznosi się 55-metrowy apartamentowiec Nordic Haven i ogromny pylon mostu Uniwersyteckiego, a teraz budowany jest 60-metrowy River Tower.

> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<">>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

I właśnie tym problemom poświęcono debatę zorganizowaną przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Bydgoszczy w Wyższej Szkole Bankowej.

- Zastanawiamy się, jak miasto ma wyglądać - zaproponowała Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor pracowni. - Powstały nowe bulwary, zrewitalizowano Wyspę Młyńską, dzięki nowym oczyszczalniom woda w Brdzie stała się czysta. Od roku 2012 wskazujemy kierunki rozwoju terenów nadbrzeżnych, aby połączyć je z Fordonem, na przykład ciągami pieszo-rowerowymi. Jednak problemem jest Babia Wieś, gdzie widzielibyśmy tereny rekreacyjne z szerokim bulwarem i gdzie „zderzamy się” z potrzebami deweloperów. Zatem rodzi się pytanie: robimy nowe city czy tereny rekreacyjne?

Głosy fachowców i mieszkańców (a wielu uczestniczyło w debacie) są jednak podzielone. Co prawda wszyscy widzą potrzebę połączenia centrum z Fordonem wzdłuż brzegów Brdy, ale niektórzy optują za budową city, czyli skupionych w śródmieściu lub w pobliżu wysokościowców.

Reprezentujący mieszkańców Błażej Bembnista mówi: - Potrzebujemy gęstej zabudowy, bo w mieście rozciągniętym w osi wschód - zachód są kłopoty z komunikacją. Wysoka zabudowa jest efektywna i sprawi, że ludzie zostaną w śródmieściu, będą tu spacerować. Jednak przy samej rzece powinny powstać ciągi pieszo-rowerowe i kładki spinające brzegi.

Ważny jest tu głos Andrzeja Bulandy, słynnego warszawskiego architekta, współautora projektu siedziby BRE Banku w Bydgoszczy: - Wielu architektów ulega uniesieniu architektonicznemu, ale to miasto ma zdefiniowany charakter. To jest wręcz fenomen, bo ma skalę dużego miasta, ale stonowanego. Nie warto nawiązywać do chaosu architektonicznego Warszawy, śnić o wielkiej Bydgoszczy. Niskie miasto może być bardziej metropolitalne niż silenie się na wysokościowce.

Katarzyna Marcysiak z bydgoskiego UKW przekonuje, że na jakość życia i zdrowie współczesnych Europejczyków wpływa środowisko, w jakim żyją. Mroźną zimą coraz mocniej dusimy się smogiem, latem w mieście tworzy się tzw. wyspa ciepła. Tymczasem osią Bydgoszczy jest dolina Brdy, która pełni rolę naturalnej wentylacji. Warto więc zostawić ją bez zabudowy, jako błękitno-zieloną strefę rekreacyjną. To zapobiegnie chorobom cywilizacyjnym.

Marek Machnikowski, regionalny konserwator przyrody, apeluje o poszanowanie natury. Podaje przykład jerzyka - ptaka gustującego w owadach. - Jeśli zubożymy przyrodę, to jerzyków zabraknie, a wtedy miasto opanują muchy. Zróbmy ciągi do biegania. Natura się odwdzięczy - proponuje.

- Jeśli nie wiemy, jak budować, zostawmy ten problem przyszłym pokoleniom - konkluduje Stanisław Wroński i tę myśl dedykuje także władzom innych miast.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!