Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o dobrą wentylację w domu?

Monika Kaczyńska
Odpowiednia wentylacja pozwala utrzymać wilgotność powietrza w ryzach
Odpowiednia wentylacja pozwala utrzymać wilgotność powietrza w ryzach Polskapresse
Brak wymiany powietrza prowadzi do nadmiernej wilgotności, a to powoduje rozwój pleśni i grzybów.

Wilgoć przedostaje się do domu z zewnątrz wraz z powietrzem, przenosi się z gruntu lub wynika z nieszczelności instalacji. Produkują ją też sami mieszkańcy między innymi podczas takich czynności, jak pranie czy gotowanie. Przy temperaturze ok. 20 stopni optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić od 30 do 65 procent.

Czytaj także: Hydroizolacja łazienki, czyli jak pozbyć się wilgoci

Gdy wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Mogą one powodować złe samopoczucie mieszkańców, objawiające się bólem głowy, podrażnieniem skóry, gardła, czy alergią. Z kolei grzyby na ścianie mogą przyczynić się do gnicia drewna, odpadania tynków czy korozji stali.

Nie bez znaczenia jest to, że w nadmiernie wilgotnych pomieszczeniach jest subiektywnie chłodniej, co jesienią i zimą oznacza większe wydatki na ogrzewanie, by mieszkańcy mogli czuć się komfortowo.

Gdy ściany płaczą

Kiedy na ścianach i podłogach pojawią się zacieki, białe wykwity solne, a w powietrzu będzie unosił się charakterystyczny zapach stęchlizny - na interwencję może być już za późno. Oznacza to, że budynek jest bardzo zawilgocony.

Niepokój powinny wzbudzić długotrwale zaparowane okna, lustra, odklejające się tapety, pęczniejące drewniane meble i podłogi, niewysychające ręczniki, para wodna skroplona na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotów. Są to sygnały, że pomieszczenia nie są właściwie wentylowane, ocieplone i ogrzewane.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że para wodna gromadzi się także w miejscach niewidocznych, takich jak wnętrza ścian, stropów i dachu. Wnikanie wilgoci w te miejsca powoduje stopniowe niszczenie konstrukcji budynku.

Zobacz też: Jak skutecznie pozbyć się grzyba z domu

Usunąć przyczynę

Obecność wilgoci w domu jest zazwyczaj efektem niewłaściwie wykonanej hydroizolacji. Problemy mogą się pojawić także ze względu na nieodpowiedni montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej czy z powodu uszkodzonych rynien. Wilgoć może pojawić w przestrzeni pomiędzy okładziną a izolacją termiczną w wyniku działania wód opadowych oraz kondensacji pary wodnej na skutek obniżenia się temperatury poniżej punktu rosy. Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczeń, należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Można to osiągnąć przy pomocy wentylacji grawitacyjnej, do której zaliczają się między innymi specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach.

Przewiewna elewacja

Podobnie, gdy decydujemy się na wykończenie elewacji z okładzin wykonanych z tworzywa sztucznego, należy pamiętać o wentylacji. - W systemie elewacyjno-podbitkowym Beltecto cyrkulację powietrza realizować można na dwa sposoby - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. - Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie deski wentylacyjnej, w której znajdują się szczeliny zapewniające swobodny przepływ powietrza. Deski wentylacyjne montuje się w dolnej oraz górnej części pola elewacji, aby zapewnić równomierne wentylowanie całej powierzchni od strony ściany. Alternatywą jest umieszczenie kratek wentylacyjnych w każdym polu pomiędzy łatami i w tym samym układzie jak deski wentylowane - dodaje Błażej Korzeniewski. Szczelina wentylacyjna powstaje poprzez zastosowanie łat o odpowiednich wymiarach, które tworzą jednocześnie ruszt do mocowania desek. Pamiętać należy o zabezpieczeniu warstwy izolacji termicznej od wilgoci poprzez stosowanie folii paraizolacyjnej.

Czytaj także: Izolacja termiczna pomoże walczyć z wysoką temperaturą w mieszkaniu

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto