Jakiej metropolii chcą bydgoszczanie? Jakiej metropolii chcą bydgoszczanie?

Do końca maja bydgoszczanie mogą wziąć udział w konsultacjach ... (© Marta Czarnecka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do końca maja bydgoszczanie mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących metropolizacji kraju organizowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Wszystkie wnioski bydgoszczan zbierane będą w „Zielonej księdze”.

Jaka metropolia w regionie?

W dokumentach rządowych w województwie kujawsko-pomorskim metropolie mają stworzyć Bydgoszcz (spełniając 6 z 7 wymogów stawianych metropoliom) z Toruniem (1z7), które przedstawiają obydwa miasta jako równorzędne ośrodki. Duopol BiT nie rozwiązuje wielu problemów funkcjonalnych, chociażby takich, które miasto ma zostać ośrodkiem wiodącym obszaru metropolitarnego.

Przeciwwagą do duopolu Bydgoszcz - Toruń jest Metropolia Bydgoska z ośrodkiem wiodącym w Bydgoszczy. Koncepcja powstająca oddolnie zainicjowana przez Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska przy dużym udziale mieszkańców Bydgoszczy. Poparcie dla tej koncepcji wyraziły również bydgoskie młodzieżówki partyjne.

Rada Miasta Bydgoszczy 11 kwietnia jednoznacznie opowiedziała się za wiodąca rolą Bydgoszczy w przyszłej metropolii. Prezydent Bydgoszczy stwierdził podczas sesji: Koncepcja Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego nie odpowiada rzeczywistym więzom funkcjonalnym oraz Bydgoszcz czuje się odpowiedzialna za swoich sąsiadów i swój rozwój opiera o współdziałanie z nimi. Mamy zawarte 79 porozumień w obszarze funkcjonalnym z gminami ościennymi. Warto zwrócić uwagę, że Metropolia Bydgoska nie jest tworzona na przekór sąsiadom, którzy są mile widziani w jej strukturach.

Jak ważne jest powstanie metropolii w regionie świadczą coraz gorsze wyniki gospodarcze województwa. Dla obszarów metropolitarnych UE przewidziała dodatkowe środki pieniężne, które mogą stać się nowym kołem zamachowym wielkich aglomeracji.

Jakiej metropolii chcą bydgoszczanie?

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają konsultacje społeczne dotyczącej metropolizacji kraju. Wszystkie wnioski zbierane są w „Zielonej księdze”, która będzie stanowiła przyczynek do budowy „Białej księgi”, która ostatecznie wyznaczy zasady tworzenia obszarów metropolitarnych. Dla bydgoszczan jest ona na tyle istotna, gdyż będzie stanowiła o przyszłości miasta i jego otoczenia na wiele lat. W „Zielonej Księdze” znajdziemy 17 pytań, na które możemy odpowiedzieć za pomocą formularza zamieszczonego na stronie ministerstwa.

Stanowisko dotyczące metropolizacji w kraju zajęła ostatnio Rada Miasta Bydgoszczy, tym samym odpowiedziała na zamieszczone pytania zawarte w „Zielonej księdze”. Można się z nimi zapoznać na stronie urzędu miasta. Stanowisko zostanie wkrótce przedstawione na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Warto, żeby każdy bydgoszczanin dołożył swoją cegiełkę do budowy silnej Bydgoszczy, biorąc udział w konsultacjach społecznych, które potrwają do końca maja. Pomocą w przy odpowiadaniu na sformułowane w konsultacjach pytania mogą być odpowiedzi przedstawione przez Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska.

>> Metropolia Bydgoska na portalu Facebook


Zobacz też:

Wspólne zdjęcie bydgoszczan

Zakończenie Juwenaliów 2012

Noc Muzeów 2012 w Bydgoszczy

RegioMoto - portal o motoryzacji
Dołącz do MMBydgoszcz.pl i napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

daleko mi od narzekania. ale wyczuwam, że powstanie trochę etatów urzędniczych. Urzędnicy, prężcie muskuły i walczcie o miejsca pracy! Lepiej w Bydgoszczy niż w Toruniu.