W tym roku ruszą prace przy jazie farnym. Obiekty zostaną wyremontowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Miasto zaplanowało natomiast remonty mostów na Wyspie Młyńskiej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jaz farny usytuowany jest na połączeniu „Młynówki” z Brdą skanalizowaną. Obiekt wybudowano w roku 1899. Przebudowywano go w 1970 i w 1996 roku. W latach 90. poniżej prawego przęsła dobudowano szykany umożliwiające rozgrywanie zawodów w kajakarstwie górskim.

Zadaniem jazu jest przepuszczanie wód Młynówki do Brdy, przy różnicy poziomów wody 3,36 m. Jaz posiada konstrukcję betonową dokową dwuprzęsłową. Zamknięcie stanowią dwie stalowe zasuwy dwudzielne o napędzie mechaniczno – elektrycznym oraz ręcznym.

W ramach remontu odnowione zostaną między innymi umocnienie prawego brzegu pomiędzy mostem na ul. Ku Młynom i jazem. Zmodernizowana zostanie dyżurka, budowla zyska instalację do rozmrażania prowadnic. Wymienione zostaną zużyte elementy mechanizmów. Prace rozpoczną się wiosną i zakończą w przyszłym roku. Inwestorem jest RZGW. Zadanie wraz z remontem śluzy miejskiej przy ul. Marcinkowskiego stanowi część  projektu „Bydgoski Węzeł Wodny”. Jest ono finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowany koszt tego zadania to 6 mln zł.

Warto dodać, że miasto zaplanowało w tym roku remont mostu nad jazem ulgowym (przy marinie) oraz na przeprawie  w ciągu ul. Ku Młynom. Balustrady wypełnione będą tam siatką ze stali nierdzewnej, tak aby swym wyglądem nawiązywały  do balustrady sąsiadującej kładki dla pieszych. Z uwagi na konieczność zachowania komunikacji drogowej z Wyspa Młyńską, most w ciągu ulicy Ku Młynom remontowany będzie po wykonaniu remontu mostu na jazie w ciągu ulicy Tamka.           


Jaz i mosty do remontu

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!