Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Riegel nagrodzony medalem „Gloria Artis”

Hanka Sowińska
Mistrz Jerzy Riegel, a w tle galeria jego niezwykłych fotografii.
Mistrz Jerzy Riegel, a w tle galeria jego niezwykłych fotografii. Jarosław Pruss
W uznaniu dorobku znakomity artysta fotografik, mistrz fotografii bromosrebrowej został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rodowity bydgoszczanin, artysta wyjątkowy odebrał w ubiegłym tygodniu wyróżnienie przyznane przez Piotra Glińskiego, wicepremiera, szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość odbyła się w Małej Galerii Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Kujawsko-Pomorski w Toruniu.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Gdy powiadomiono mnie o tym wyróżnieniu, nie chciałem wierzyć. Myślałem, że to żart. Naprawdę byłem zaskoczony - mówi „Pomorskiej” Jerzy Riegel. I dodaje: - Zrezygnowałem z wyjazdu do Warszawy, ale nadarzyła się okazja, bo 28 czerwca w Toruniu odbył się wernisaż wystawy moich prac.

Mistrzostwo osiągnął w technice zwanej izohelią (jej twórcą był prof. Witold Romer). W wywiadzie udzielonym „GP” w 2011 r. tak mówił: - Jego ojciec miał przed wojną we Lwowie drukarnię, w której powstawały między innymi atlasy i mapy. W mapach występuje wiele kolorów, np. morze wypełnione jest sześcioma odcieniami, by pokazać, gdzie jest najgłębiej i najpłyciej. Romer, który wówczas studiował chemię, widział, jak poligrafowie się męczą. I wpadł na pomysł, jak skrócić proces drukowania odcieni. Tak narodziła się izohelia-technika tonorozdzielcza, w której wykorzystuje się różne stopnie nasycenia obrazów o zmiennej jasności.

Z zawodu fotochemigraf przez kilka dziesięcioleci pracował w zlikwidowanych w 2005 r. Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Przez dekadę był też zatrudniony w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Pół wieku temu został członkiem ZPAF. Miał dziesiątki wystaw w Polsce i zagranicą, a Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych.

Lubi fotografować ludzi, pejzaż i architekturę, ale - jak podkreśla - nie nowoczesną. - Ona też ma coś w sobie, ale trudno doszukać się tam nutki romantycznej. Wszystko wyczyszczone, takie bez smaku - ocenia.

Niewielką cześć ogromnej kolekcji dzieł Jerzego Riegla można podziwiać w Kawiarni „Fanaberia” na ul. Gdańskiej 13, gdzie w tym roku powstała pierwsza stała ekspozycja. Mistrzu, cieszymy się razem z Panem i gratulujemy!

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 29 czerwca 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto