Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec studiów i co dalej? Absolwenci w Bydgoszczy - podyskutuj

Redakcja
Zakończył się kolejny rok akademicki, a na rynku pracy pojawiają ...
Zakończył się kolejny rok akademicki, a na rynku pracy pojawiają ... sxc.hu
Zakończył się kolejny rok akademicki, a na rynku pracy pojawiają się młodzi i wykształceni, ale jednak bezrobotni? Jaka jest sytuacja bydgoskich absolwentów? Opowiadają 2 absolwentki.


Dodatkowe nabory na UKW - lista kierunków


Swoimi spostrzeżeniami dzielą się Monika i Marta. Jedna z nich studiowała tzw. kierunek zamawiany przez ministerstwo, a druga modne od kilku lat dziennikarstwo.

- Większość absolwentów z mojej grupy po ukończeniu studiów wraca do swoich miejscowości. Jest to spowodowane tym, że ciężko znaleźć szybko pracę zgodnie z kierunkiem studiów - mówi Monika Pietruszyńska, która właśnie skończyła studia na UTP.

Biotechnologia - kierunek zamawiany

Monika kontynuuje - Życie w Bydgoszczy, a szczególnie ceny wynajmu nie sprzyjają absolwentom wchodzącym na rynek pracy. W początkowych miesiącach szukania pracy łatwiej przemieszkać u rodziców, ponieważ najczęściej nie obarczają nas oni kosztami mieszkania. Niektórzy postanawiają wyjechać na okres wakacyjny do pracy za granicę, by mieć fundusze na start życiowy w większym mieście. A jeszcze inni postanawiają wyjechać poza Polskę na dłuższy okres czasu - dodaje absolwentka biotechnologii.

Wydawać by się mogło, że osoby kończące tzw. kierunki zamawiane przez ministerstwo nie będą miały problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Monika Pietruszyńska taki właśnie kończy - biotechnologię na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

- Po naszym kierunku studiów wcale nie jest pewne, że szybciej znajdziemy zatrudnienie w dużym mieście. Przemysł spożywczy, chemiczny, rolniczy, biotechnologiczny dają możliwość zatrudnienia w mniejszych miejscowościach, gdzie nie jesteśmy konkurencyjni w takim stopniu, jak w dużym mieście. Dlatego nie ma jedynej słusznej decyzji dotyczącej wyboru drogi zawodowej - uważa.


Rekrutacja uzupełniająca na UTP - lista kierunków


Uczelnie starają się jednak zapewnić praktykę swoim żakom. - Ok 30 osób z wydziału i duża część ludzi z roku otrzymała możliwość odbycia unijnego stażu w Bydgoszczy. Osoby zakwalifikowane mogły wybrać sobie firmę lub instytucję z listy kandydujących przedsiębiorstw. Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących absolwentów - wyjaśnia Monika.

Dziennikarstwo i komuniakcja społeczna

Modnym od kilku lat kierunkiem studiów jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Co roku w całej Polsce na jedno miejsce w rekrutacji przypada po kilka lub kilkanaście osób.

- Jestem absolwentką dziennikarstwa i niestety w Bydgoszczy perspektywy zatrudnienia na stały etat po tym kierunku są bardzo małe. Do tej pory spotkałam się jedynie z umowa o dzieło lub nawet brakiem umowy. Etatu zaczynam szukać od września i obawiam się, że wymarzonej pracy w zawodzie nie dostanę. W trakcie studiów nabyłam sporo wiedzy teoretycznej, jednak gdyby nie moje dodatkowe zaangażowanie nie miałabym do czynienia z praktyką - mówi Marta Domian, która studiowała na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.


Człowiek-prysznic, czyli juwenalia, studenci i ich przebrania - zdjęcia


Dalej zastanawia się: - Nie wiem skąd moda na dziennikarstwo. Ja od liceum lubiłam pisać, interesowałam się reklama i PR. Jednak po ukończeniu tego kierunku nie zdobyłam tylu umiejętności ilu chciałam i największym zmartwieniem jest trudność w znalezieniu pracy. Nie wiem czy jest to tendencja ogólnopolska czy tylko w naszym mieście jest trudno być dziennikarzem lub PR-owcem.

Absolwenci jednak wierzą, że to stan przejściowy. - Mam nadzieje, że to przejściowe i będę miała szanse rozwinąć skrzydła w swoim zawodzie - dodaje Marta.

Czy absolwenci szkół wyższych co roku zasilają szeregi bezrobotnych? W Bydgoszczy jest zarejestrowanych 256 osób, które ukończyły szkołę wyższą do 27. roku życia (stan na 31 maj 2012). Bezrobotnych do 25. roku życia są 1973 osoby, w tym 609, które w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki.

Lista kierunków zamawianych obejmowała w ubiegłorocznych konkursach: automatykę i robotykę, biotechnologię, budownictwo, chemię, energetykę, fizykę i fizykę techniczną, informatykę, inżynierię materiałową, inżynierię środowiskową, matematykę,  mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, ochronę środowiska i wzornictwo, poszerzona została w tym roku o dwa specjalistyczne kierunki: inżynierię chemiczną oraz technologię chemiczną i procesową. Na rok akademicki 2012/2013 na kierunki zamawiane przeznacono 200 mln zł.

Zachęcamy do dyskusji. Jak odnaleźliście się lub odnajdujecie na rynku pracy po skończeniu studiów?


Ile kosztują akademiki w Bydgoszczy?


Zobacz też:

Infliction w Parku Witosa

Powitanie lata z zespołem Feel

Bydgoszcz Buskers Festival

RegioMoto - portal o motoryzacji
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec studiów i co dalej? Absolwenci w Bydgoszczy - podyskutuj - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto