(© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Starożytni Grecy słowem labyrinthos określali wielkie skomplikowane budowle, liczące setki sal, izb, izdebek, wiele tysięcy metrów korytarza, który zakreślał fanta-styczne koła, ósemki, innymi drzwiami wprowadzał po raz drugi i trzeci do tych samych pomieszczeń. Po drodze czyhały zasadzki. Jedynie stróż labiryntu znał jego tajemnice.

W czasach starożytnych, kiedy ludzie nie znali banków, sejfów ani urządzeń alarmowych, labirynty były stawiane na zlecenie królów, kapłanów, bogaczy. Tam też odprawiano misteria dla wtajemniczonych. Największe i najsławniejsze labirynty to: italski, kryjący w swym wnętrzu grobowiec Porsenny, króla Etrusków, labirynt na wyspie Samos, zbudowany w VI w p.n.e. na rozkaz tyrana Polikratesa oraz labirynt egipski z około 2000 r. p.n.e. Mitologiczny - na Krecie - służył brzydkiemu celowi. Został zbudowany, żeby zatuszować skandal w wyższych sferach. Pazyfae - córka Heliosa, bogini księżyca, żona króla Krety Minosa zakochała się w białym byku. Ze związku tego zrodził się później Minotaur - pół byk, pół człowiek. Dla niego Dedal zbudował zwariowane więzienie - labirynt. Tam przez 9 lat wpuszczano ateńskie dziewczęta i chłopców. Być może pożerał je Minotaur, być może nie mogąc odnaleźć wyjścia, zabijały się nawzajem. W końcu Minotaura zabił Tezeusz. Dzięki nitce podarowanej mu przez ukochaną Ariadnę - udało mu się znaleźć wyjście z labiryntu.
Labirynt ma także seksualną symbolikę. W Skandynawii odkryto taką budowlę nazwaną „pułapką niewinności". Dziewczyna zajmowała miejsce w środku i czekała na kochanka. Oddawała się temu, który tańcząc potrafił pokonać gmatwaninę ścieżek i w końcu do niej dotrzeć.
Kościół przyjął skuteczną strategię w walce z pogańską symboliką labiryntu. Odwrócił jego znaczenie i włączył do własnych obrzędów. Odtąd labirynt, to droga człowieka przez grzeszny świat do zbawienia po śmierci. W czasie wypraw krzyżowych - symbolizował drogę do Jerozolimy. W Renesansie tworzone z żywopłotu labirynty były ulubionym miejscem igraszek nie tylko par zakochanych. Dziś chyba każdy lubi labirynty. Chociażby za to, że jest łamigłówką z ważną zaletą - zawsze można znaleźć rozwiązanie.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!