Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mądre poszukiwanie pracy z CEiPM

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Dziś w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie informacyjne pracodawców na temat refundacji kosztów związanych z kształceniem młodych.

Współorganizatorem spotkania jest Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem podstawowej działalności Ochotniczych Hufców Pracy i Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży.
- Niektórzy mają złe skojarzenia związane z logo OHP – zauważył prowadzący Marcin Błażkow. – „Jak się nie będziesz uczył, trafisz do OHP” – mówi się.

Te negatywne konotacje nie są jednak zbyt trafne. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP zlokalizowane jest w największych miastach województwa - Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku - i zajmuje się doradztwem zawodowym, aktywizacją młodych ludzi na rynku pracy, wychowaniem i kształceniem. Odpowiada także za refundację wynagrodzeń młodocianych pracowników.

Ostrożnie z ważnymi decyzjami
- Pracujemy z młodymi ludźmi w wieku 15-20 lat, ponieważ jest to wiek, w którym człowiek podejmuje pierwsze ważne decyzje rzutujące na jego przyszłość. – mówią przedstawiciele CEiPM. - Cieszy nas, kiedy młodzi ludzie nie rzucają się na żywioł w rynek pracy, ale starają się do tego przygotować.

Znaleźć dobra ofertę
CEiPM oferuje pośrednictwo pracy – głównie jest to praca sezonowa i weekendowa dla młodych osób pragnących wzbogacić swoje CV lub znaleźć przejściowe rozwiązanie problemów finansowych. CEiPM pozyskuje pracowników na zlecenie pracodawcy i od kilku lat proponuje osobom pełnoletnim pracę za granicą. Pomoc jest bezpłatna zarówno dla firm, jak i dla poszukujących pracy. Corocznie 170 osób zgłasza się do Młodzieżowych Biur Pracy w ramach CEiPM, z czego 100 osób zatrudnienie znajduje.

- Ciężko oderwać młodego człowieka od komputera – zauważa prowadzący prezentację. Komputer ma jednak ogromną wartość przy poszukiwaniu pracy. Warto odwiedzać stronę www.ohp.pl, na której znaleźć można oferty pracy i informacje o aktualnych projektach CEiPM.

Pewnie wkroczyć na rynek pracy
CEiPM proponuje też doradztwo zawodowe i pomoc dla młodych ludzi w „bezkolizyjnym” wejściu na rynek pracy, organizując zajęcia przygotowujące do rozpoczęcia życia zawodowego.

- Zaskakujące, ale kiedy prowadzimy zajęcia w ostatnich klasach szkół zawodowych, aż 70% uczniów przyznaje, że nie chce pracować w zawodzie – mówi Marcin Błażkow. – Tyle osób spędza kilka lat na przygotowaniach do zawodu, z którym nie wiąże swojej przyszłości. Z drugiej strony nie należy się dziwić, bo każdy z nas odczuwa, że nie do każdej pracy się nadaje.

Rolą doradców zawodowych jest przygotowanie uczniów do dokonania właściwego i świadomego wyboru drogi zawodowej i edukacji, a także do odpowiedniego przygotowania CV czy autoprezentacji podczas rozmowy z pracodawcą. Doradcy prowadzą zajęcia w szkołach, dyżurują też stacjonarnie i służą radą osobom indywidualnym.

Dopełnieniem oferty CEiPM jest portal ohpdlaszkoly.pl, gdzie znaleźć można filmy zawodoznawcze, testy, gry i symulacje, pomocne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Porady docierają za miasto
Od 2004 roku w Polsce funkcjonują też Mobilne Centra Informacji Zawodowej. W pełni wyposażone w laptopy, projektory i programy multimedialne docierają one do małych miast i wsi, by prowadzić zajęcia dla grup i indywidualne spotkania z zakresu poradnictwa zawodowego czy planowania kariery. Doradzają nie tylko uczniom, ale i żołnierzom lub więźniom chcących dobrze zaplanować swój powrót na rynek pracy.
- Nawet powrót do dawnego miejsca pracy po przerwie wcale nie musi być łatwy – mówi Marcin Błażkow.

Mobilne Centra Informacji Zawodowej znajdują się w 49 miastach w Polsce, w województwie Kujawsko-Pomorskim znaleźć je można w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. 80% ich działań ma miejsce w terenie.

Młodzi przedsiębiorcy do boju!
Kolejną inicjatywą CEiMP są Młodzieżowe Centra Kariery przygotowujące młodych ludzi do otwarcia działalności gospodarczej. W Polsce znajduje się ich 33, a do 2013 roku ma powstać 150. W naszym województwie jedyne Młodzieżowe Centrum Kariery znaleźć można w Grudziądzu.

Grunt to przygotowanie
CEiMP to także projekty finansowane ze środków unijnych oraz mniejsze projekty lokalne: np. kursy komputerowe, językowe, przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej. Skierowane są one do osób poszukujących pracy, chcących podnieść swoje kwalifikacje lub mających trudności z ukończeniem szkoły. Ciekawym pomysłem jest akcja „Wolontariat – praca za darmo, ale nie na darmo!”, w ramach której wolontariusze prowadzą kursy z wybranej dziedziny, pomagając innym, tym samym zdobywają cenne doświadczenie w nauczaniu grupy, które zwiększa ich szansę na znalezienie pracodawcy. CEiMP wspiera młodzież, która poszukuje szansy rozwoju w wybranym kierunku, a nie ma na razie szansy podjęcia płatnej pracy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto