Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miał być najwyższy w Polsce

Krzysztof Błażejewski

Od średniowiecza najwyższą budowlą w Bydgoszczy była katedra. Jej wysokość to około 46 metrów. W 1903 roku przebiła ją jednak fara ewangelicka, dzisiejszy kościół pw. św. Andrzeja Boboli.

Szczyt wieży kościoła, jak obliczono, sięga 75 m ponad ziemię.

W okresie międzywojennym pomysłów na wysokościowce ani monumentalne budowle w Bydgoszczy nie było. Poza bazyliką - pomyślaną jako wotum za odzyskanie Pomorza przez Polskę. Jej budowa przeciągnęła się jednak na ponad pół wieku. Ostatecznie kopuła z krzyżem osiągnęła 65 m wysokości i jest tym samym o 10 m niższa od wieży kościoła Jezuitów.

Po II wojnie wysokości wież, zarówno katedry jak i kościoła przy pl. Kościeleckich, kłuły władze miejskie i wojewódzkie w oczy. Pierwszym pomysłem na zmianę była zabudowa okolic obecnego ronda Fordońskiego wysokościowcami. Skończyło się jednak na wieżowcu przy ul. Konarskiego, obecnej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego. Trzynastopiętrowy gmach ma około 52 metrów wysokości. To najwyższy tego typu budynek w Bydgoszczy. Podobny budynek dla Miejskiej Rady Narodowej planowano wznieść po drugiej stronie Brdy, gdzie dziś stoi Bank BRE.

W roku 1972 prasę bydgoską obiegła wiadomość z pracowni ,,Miastoprojektu" o planach zbudowania największego w Polsce wieżowca u zbiegu ulic ówczesnej Szerokiej i Curie-Skłodowskiej. Miał on liczyć 32 piętra i być najwyższym mieszkalnym budynkiem w Polsce. Jednocześnie plan budowy wschodniej dzielnicy mieszkaniowej, dzisiejszego nowego Fordonu, zakładał wzniesienie serii punktowców 24- i 26-piętrowych. Bydgoszcz miała stać się nowoczesnym miastem pełnym drapaczy chmur.

W tym czasie najwyższym budynkiem w kraju (jest nim zresztą do dziś) był 42-piętrowy Pałac Kultury i Nauki o wysokości 231 m. Najwyższe wieżowce ściany wschodniej w Warszawie miały po 24 piętra i 78 m wysokości. Od 1970 roku stał też 17-piętrowy tzw. Zieleniak w Gdańsku, o wysokości 72 m.

Plany te, podobnie jak wiele innych, pozostały na deskach projektantów. Kilka lat później znaleźć można niewielką wzmiankę o rezygnacji z budowy wysokościowca na rogu Szerokiej i Skłodowskiej-Curie ,,z przyczyn technicznych".

Bydgoszcz w latach 70. i 80. ubiegłego wieku zabudowana została konstrukcjami z wielkiej płyty o jednakowej wysokości. 11-piętrowe bloki mieszkalne stanęły na Bartodziejach, Błoniu, Wyżynach, Wzgórzu Wolności i Szwederowie. Ograniczeniem ich wysokości była zarówno konstrukcja z wielkiej płyty, jak i możliwość funkcjonowania jedynego dostępnego podówczas w Polsce typu windy tylko na przestrzeni 10 pięter.

Wyjątkiem jest tylko 13-pietrowy biurowiec Famoru o wysokości 42 m. Znana ,,wieża" Eltry przy ul. Dworcowej ma również 11 pięter (40 m).

Kościołowi przy pl. Kościeleckich udało się zatem przetrwać z tytułem najwyższego budynku w mieście zarówno czasy PRL, jak i pierwsze dwie dekady III RP.

Sytuacja ta jednak w najbliższych latach ulegnie pewnym zmianom. Nad dworcem PKS, rzeką Brdą i ul. Toruńską zawiśnie most - kolos, który za trzy lata połączy ul. Ogińskiego i Wojska Polskiego na Wzgórzu Wolności. Konstrukcję będzie podtrzymywał wysoki na 60 m pylon na południowym brzegu Brdy - będzie miał kształt dwóch podków z linami. Most prymatu kościołowi pw. św. Andrzeja Boboli nie odbierze. To może stać się jednak za sprawą konkurencji... z tej samej branży. Otóż według zapowiedzi wieża budowanego właśnie kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Sielawowej na Osowej Górze ma być najwyższą wieżą kościelną w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miał być najwyższy w Polsce - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto