Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister wyróżnił: Grażyna Dziedzic profesorem oświaty

(gaz)
Grażyna Dziedzic, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy została wyróżniona prestiżowym tytułem profesora oświaty przez Minister Edukacji Narodowej.

Z wykształcenia magister filologii polskiej, jest nauczycielem z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym i długą praktyką w zakresie zarządzania szkołą. Od 1997 roku nieprzerwanie pełni funkcję dyrektora. W tym czasie „Trójka” uzyskała Certyfikat Jakości ISO w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczo-opiekuńczej oraz w zakresie zarządzania nowoczesną placówką edukacyjną, a także certyfikat jakości „Szkoła przedsiębiorczości”. Szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Programu Edukacyjno-Informatycznego GLOBE, który pozwolił na nawiązanie kontaktów międzynarodowych z NASA.

Pani Grażyna Dziedzic jest nauczycielem z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym i doskonałą praktyką w zakresie zarządzania szkołą.
Od 1997 roku nieprzerwanie pełni funkcję dyrektora. We wrześniu 1997 roku, zainspirowała nauczycieli i zgłosiła akces liceum do Międzynarodowego Programu Ekologiczno – Informatycznego GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment). Placówka prowadzona przez panią dyrektor przystąpiła do Programu jako jedna z 12 szkół w Polsce.
W szkole stworzono nowoczesną stację monitoringu środowiska. Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania w sekcji fitosocjologicznej, meteorologicznej
i hydrologicznej. Wyniki badań przesyłają drogą elektroniczną do NASA. Młodzież ma możliwość nauki przeprowadzania obserwacji, pisania prac badawczych, zbiera doświadczenia na cyklicznie organizowane sympozja przyrodników. Za osiągnięcia naukowe w tej pracy liceum pod kierownictwem pani dyrektor otrzymało od NASA 8-krotnie honorowy tytuł światowego mistrza badań hydrologicznych oraz certyfikat Ministerstwa Edukacji.
We wrześniu 2003 roku opracowała wraz z zespołem nauczycieli projekt edukacyjny „System pracy z uczniem zdolnym”. Przedsięwzięcie to pomaga dobrać właściwe sposoby rozpoznawania uzdolnień kierunkowych uczniów.
Dzięki jej działaniom zaobserwować można ogromny wzrost aktywności nie tylko uczniów (efekty w olimpiadach i konkursach), ale także nauczycieli oraz budzenie postaw kreatywnych.
W styczniu 2004 roku wraz z pedagogiem szkolnym opracowała „Algorytm postępowania w pracy z uczniem chorym, nauczanym indywidualnie” funkcjonujący do dziś. Istotnym wydaje się stworzenie systemu pracy
z uczniem o innych, różnorakich uwarunkowaniach zdrowotnych
i intelektualnych. Postępowanie zakłada rozpoznanie potrzeb ucznia chorego
i jego możliwości percepcyjnych, rozmowy z rodzicami (często nieświadomymi rozminięcia ich oczekiwań i ambicji w stosunku do możliwości intelektualnych dziecka), a także konsultacje z pedagogiem dla nauczycieli podejmujących pracę z tymi uczniami. Projekt ewaluowany corocznie poprzez wywiady i ankiety
dla rodziców i uczniów – dowiódł sensowności i skuteczności jego funkcjonowania.
Do sukcesów dydaktyczno – wychowawczych Pani Grażyny Dziedzic można zaliczyć:
- wdrożenie Pilotażowego Programu Edukacji Ekologicznej w gimnazjum. Efekty powyższego przedsięwzięcia predestynują panią dyrektor do corocznej organizacji Wojewódzkich Konkursów Ekologicznych, cieszących
się wyjątkowym zainteresowaniem młodzieży całego województwa.
- organizację Wojewódzkich Spotkań Informatycznych „Nasze prezentacje”. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów, rodziców i nauczycieli. Organizowane są seminaria tematyczne, prezentacje autorskich programów, pokazy pomocy naukowych, rozwiązań metodycznych, wydawnictw a także konkursy i konsultacje dla młodzieży.
- wdrożenie wraz z nauczycielem informatyki program pod patronatem firmy Microsoft „Partnerstwo dla przyszłości” w ramach programu otwartego dla kilku wybranych szkół w Polsce „Otwarta szkoła”. Program polegał na wdrożeniu „Pakietu do nauki podstaw algorytmiki i programowania”, objął

70 % uczniów. Zakończony został realizacją filmu pokazującego sposób wykorzystania multimedialnych metod na lekcjach informatyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy i służyć miał różnym szkołom w Polsce jako pomoc dydaktyczna.
- prowadzenie wraz z nauczycielami języków obcych współpracy ze szkołami włoskimi, francuskimi, litewskimi oraz angielskimi. Sama biegle włada językiem angielskim. Zdała egzamin językowy w 1996 roku organizowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Pozwala jej to być dyrektorem nowoczesnym, radzącym sobie doskonale w sytuacjach komunikacji międzynarodowej. Nawiązanie stosunków partnerskich ze szkołami zagranicznymi owocuje dobrym poziomem nauczania języków obcych, sukcesami na maturze i w konkursach oraz właściwym przygotowaniem uczniów do życia w Europie.
- powołanie teatru szkolnego, którego zamierzeniem było nie tylko inscenizowanie wybranych tekstów literackich, ale także rozwój emocjonalny
i kulturalny uczniów. Teatr zyskał liczne prestiżowe osiągnięcia w Polsce (ostatnie: Nagroda MEN luty 2009 r. na Przeglądzie Teatrów w Poznaniu oraz luty 2010 Brązowa Kurtyna na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Krośnie).
- w 2007 roku utworzenie, przy współudziale nauczyciela historii, Muzeum Kanału Bydgoskiego (szkoła umiejscowiona jest w pobliżu tej drogi wodnej). Jest to ogromne przedsięwzięcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne. Nauczyciele i uczniowie prowadzą tam lekcje muzealne dla młodzieży
i mieszkańców Bydgoszczy i okolic, prezentowane są wystawy i wernisaże
(np. malarstwa młodzieży szkoły), wygłaszane są prelekcje i odczyty okolicznościowe. Organizowane są sympozja historyczne i inne, a także Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kujawach pod patronatem prezydentów
3 miast (Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia).
Od 2 lat Muzeum Kanału Bydgoskiego jest współorganizatorem Ogólnopolskiej Nocy Muzeów, inicjatywy niezwykle pożądanej w Bydgoszczy.

- uzyskanie 16 lipca 2007 r. certyfikat jakości ISO 9001:2000 jako jedno

z 3 liceów w województwie „w zakresie działalności dydaktycznej

i wychowawczo-opiekuńczej w systemie szkolnym oraz w zakresie zarządzania nowoczesną placówką edukacyjną”. W związku z tym wyróżnieniem szkoła zobowiązana jest do utrzymywania wysokiego poziomu jakości usług edukacyjnych i zarządzania nią tak, aby ten certyfikat utrzymać przy kolejnych audytach zewnętrznych (ostatni audyt: czerwiec 2010).
Jako nauczyciel pracowała w klubie nauczycieli innowatorów przy Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Bydgoszczy i te doświadczenia wykorzystuje w stymulowaniu nauczycieli do podejmowania ciekawych innowacji pedagogicznych oraz tworzenia interesujących projektów grantowych. Efektem tego jest 51 Bydgoskich Grantów Oświatowych stworzonych w szkole (w ciągu ostatnich 7 lat). Sprzyja to kreatywności
w gronie pedagogicznym oraz daje przede wszystkim szansę uczniom na rozwój zainteresowań i uzdolnień.

Pani dyrektor opracowała i wdrożyła w latach 1991-1995 autorski program klasy humanistyczno - kulturoznawczej, poszerzony m.in. o retorykę, filozofię, warsztaty teatralne, dodatkowy j. obcy, zwiększoną liczbę godzin
z j. polskiego i historii (poszerzone treści z tych przedmiotów). Program klasy został zatwierdzony do realizacji przez Ministerstwo Edukacji w 1991 roku. Ewaluacja programu wykazała lepsze przygotowanie uczniów do studiów humanistycznych.
Opracowała i wdrożyła w latach 1995 - 1999 autorski program klasy ekonomiczno - prawnej poszerzony m.in. o propedeutykę ekonomii, elementy wiedzy o prawie, filozofię, dodatkowy j. obcy, poszerzone treści z wybranych przedmiotów. Program został zatwierdzony do realizacji przez Kuratorium
w Bydgoszczy w 1995 roku. Ewaluacja programu wykazała, że treści programowe sprostały nowym oczekiwaniom uczniów, efektem rozszerzenia programowego był sukces na uczelniach wyższych.

Pani Grażyna Dziedzic za swoje wybitne dokonania zawodowe otrzymała wiele nagród, m. in.:
Nagrody Ministra Edukacji Narodowej: 1991 r., 2002 r.,
Nagrody Prezydenta: 1995 r., 2001 r., 2007 r.,
Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - 2010 r.,
Nagrodę Dyrektora - 1990 r.,
Medal Komisji Edukacji Narodowej - 1996 r.,

Trzy kluczowe osiągnięcia w dorobku zawodowym Pani dyrektor Grażyny Dziedzic:

1) Uzyskanie przez szkołę Certyfikatu Jakości ISO w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczo-opiekuńczej oraz w zakresie zarządzania nowoczesną placówką edukacyjną, a także prestiżowego certyfikatu jakości „Szkoła przedsiębiorczości”.
2) Przystąpienie do Międzynarodowego Programu Edukacyjno-Informatycznego GLOBE, który pozwolił na nawiązanie przez szkołę kontaktów międzynarodowych z NASA.
3) Ciągłe dążenie do podnoszenia i wdrażania nowatorskich rozwiązań edukacyjnych skutkujących bardzo dobrymi wynikami uczniów osiąganymi na egzaminach zewnętrznych, olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Uroczyste nadanie tytułu honorowego profesora oświaty planowane jest podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto