Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misjonarze z Tanzanii odwiedzili Inowrocław [zdjęcia]

Redakcja
Świeccy misjonarze pracujący w Tanzanii odwiedzają szkolne placówki, aby opowiedzieć polskim dzieciom o warunkach życia ich afrykańskich rówieśników. Barbara i Aleksander Szanieccy 10 czerwca 2015 r. przybyli do Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu.

Do Tanzanii, jednego z najbiedniejszych państw świata, wyjechali w 2007 r. Osiedlili się na terenie parafii pw. św. Brygidy w Kowak, jednej z najstarszych w tym regionie. Obecnie przebywają w Polsce, aby zaczerpnąć sił do dalszej misyjnej pracy.

Do Inowrocławia przybyli na zaproszenie katechetek z SP 4. Barbara Szaniecka powitała inowrocławskie dzieci w języku suahili, którym posługują się mieszkańcy Środkowej i Wschodniej Afryki. Przez sześć lat mieszkała wraz z mężem w górach, blisko Jeziora Wiktorii (na pograniczu Tanzanii, Kenii i Ugandy). Następny etap misji spędzili w afrykańskim buszu wśród plemienia Masajów, bez wody, prądu, internetu. Nietuzinkowi goście opowiedzieli dzieciom o warunkach panujących w Tanzanii. Barbara Szaniecka zaprezentowała uczniom charakterystyczny masajski strój, czym wzbudziła ich zainteresowanie. Masaja czy Masajkę można rozpoznać po kolorowych strojach oraz dużej ilości ozdób. Mężczyźni noszą czerwone lub purpurowe koce bawełniane zwane shuka, kobiety natomiast tuniki w kolorze niebieskim.

Zarówno panie, jak i panowie zakładają niezliczoną ilość naszyjników, bransoletek, kolczyków i koralików. Biżuteria ma barwę białą, co ma symbolizować krowie mleko. Małżowiny uszne ozdabiają sobie kamieniami, patykami, kolcami czy kłami zwierząt. Mimo, że Masajowie mają renomę zaciekłych wojowników, polscy misjonarze zostali przez nich przyjęci z życzliwością. Plemię to prowadzi półkoczowniczy tryb życia i zajmuje się głównie hodowlą bydła. Kolejnym etapem pracy misyjnej była dawna stolica kraju Dar es Salaam (z arab. „Domostwo Pokoju”). Zaproszeni goście przybliżyli uczniom zasady systemu edukacyjnego obowiązującego ich afrykańskich rówieśników.

Obecnie Państwo Szanieccy pracują w Kowak. Barbara posługuje w przyszpitalnym ośrodku dla zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Popołudniami uczy dzieci czytania i pisania oraz podstaw języka angielskiego, a kobiety szycia, szydełkowania, gotowania, uprawy warzyw. Aleksander jest administratorem, księgowym i zaopatrzeniowcem w średniej szkole z internatem dla ok. 600 dziewcząt.

Dzieci w trakcie spotkania zadawały misjonarzom liczne pytania. Pytały m.in. o afrykańskie domy, a nawet o wiek zamążpójścia tanzańskich dziewcząt. Misjonarze zdradzili, jakie przygody i zagrożenia czyhały na nich podczas pobytu w Tanzanii. Na zakończenie prelekcji połączonej z pokazem zdjęć prezentujących życie w Tanzanii Barbara Szaniecka zaśpiewała jedną z pieśni w języku suahili oraz zatańczyła tradycyjny masajski taniec.

Pedagodzy wraz z uczniami podziękowali niestrudzonym misjonarzom za świadectwo wiary. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczycielki religii ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu: Ewę Rucińską, Annę Budzińską i Jolantę Skolankiewicz-Surówkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto