Miasto chce sprzedać kompleks Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Teatr pójdzie pod młotek, jeśli minister kultury wykreśli tę instytucję ze swojej listy.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miasto chce sprzedać kompleks Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Teatr pójdzie pod młotek, jeśli minister kultury wykreśli tę instytucję ze swojej listy.


Miasto Bydgoszcz w 2006 roku przejęło od województwa darowiznę - grunty i budynki Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Obiekt miał służyć "bezpośredniemu zaspokajaniu potrzeb publicznych".


- Z premedytacją używaliśmy tego sformułowania - wyjaśnia radny Jan Szopiński, były wicemarszałek województwa. - Mieliśmy wówczas wiele budynków, które mogliśmy sprzedać, ale lepiej było przekazać je w darze na cele publiczne. W Bydgoszczy planowano uruchomienie drugiej sceny lub utworzenie teatru muzycznego.


Z planów nic nie wyszło. Prezydent wystąpił do marszałka województwa z prośbą o...


- ... rozważenie możliwości odstąpienia od odwołania darowizny w przypadku wykorzystywania nieruchomości na inny cel niż określono to w umowie darowizny - wyjaśnia Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka i dodaje, że uchwała w tej sprawie została podjęta w lutym ubiegłego roku.


Prezydent Bydgoszczy informował wówczas m.in. o wykonaniu ekspertyzy techniczno-budowlanej, która wykazała bardzo zły stan techniczny budynków kompleksu Teatru Kameralnego.


- Według władz miasta, istnieje konieczność pozyskania inwestora, który zagospodaruje nieruchomość i będzie ją wykorzystywał w części na działalność kulturalną, a w części na działalność komercyjną - czytamy w uzasadnieniu sejmikowej uchwały.


- Nieruchomość jest przygotowywana do sprzedaży - potwierdza Wojciech Nowacki, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Teatr Kameralny był wpisany do rejestru jednostek ministra kultury. Zwróciliśmy się z wnioskiem o jego wykreślenie z tej listy. Jak tylko ukaże się akt wykonawczy, rozpoczniemy procedurę sprzedaży.


Wiceprezydent Wojciech Nowacki dodaje, że w warunkach przetargu znajdzie się punkt zabezpieczający jeden z budynków, który został wpisany do rejestru zabytków.


- Szkoda, że miasto nie wykorzystało możliwości zdobycia unijnych pieniędzy i całą energię spożytkowało na to, by zmienić zapis o darowiźnie - krytykuje radny Jan Szopiński. - O tym, że pieniądze na inwestycje kulturalne są, świadczy to, że Toruń, budując centrum muzyczno-kongresowe, realizuje projekt o warości 30 milionów euro.


Trochę historii  • 1993 - budynek przy ulicy Grodzkiej 16 został wpisany do rejestru zabytków

  • 2001-2006 - kompleksem Teatru Kameralnego zarządza Opera Nova

  • październik 2006 - miasto Bydgoszcz przejmuje teatr

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!