Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mulitimedialny kurs do nauki języka migowego już w Internecie

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Dzięki inicjatywie portalu słuchowisko.net powstała bezpłatna multimedialna aplikacja do nauki języka migowego. Aplikacja powstała z myślą o usprawnieniu komunikacji między osobami słyszącymi a niesłyszącymi. Składa się z 12 scenek z życia codziennego.

Multimedialny kurs w postaci aplikacji wideo został stworzony na prośbę wielu osób słyszących, chcących nauczyć się podstaw języka migowego oraz w celu usprawnienia komunikacji, zwłaszcza w takich miejscach jak urząd, gabinet lekarski, bank, itd. Aplikacja jest udostępniana bezpłatnie wyłącznie na portalu www.sluchowisko.net.

Na stronie portalu dostępne są już wszystkie scenki. Część z nich są o charakterze nieoficjalnym, takie jak: "Zaproszenie na spotkanie", dzięki którym dowiemy się jak zamigać słowa np.: "kino", "teatr", "kawa" czy "kawiarnia". Scenka "Transport w mieście" nauczy nas migania np. "czy daleko stąd do centrum?" oraz odpowiedzieć jak do niego dojechać.

Aplikacja zawiera 4 scenki o charakterze oficjalnym. Specjalnie z myślą o urzędnikach, którzy na co dzień pracują z interesantami, powstała scenka "W urzędzie". Przy jej pomocy, urzędnik może się nauczyć tak podstawowych zwrotów oraz słów w języku migowym, jak "posiadać wykształcenie i kwalifikacje", "wypełnić ankietę", "proszę się zgłosić do okienka...", "rejestracja", "szukam pracy", "jestem bezrobotna", "zasiłek dla bezrobotnych" itp. Dodatkowo zapoznanie się z alfabetem, cyframi oraz datami umożliwi komunikację z głuchymi i niedosłyszącymi interesantami na podstawowym poziomie oraz zmotywuje urzędników do dalszej nauki języka migowego.

Kurs języka migowego wychodzi naprzeciw osobom niesłyszącym, które chcą załatwić coś w urzędzie, a niejednokrotnie spotykają na komunikacyjne przeszkody. Prawo unijne w tym zakresie mówi o umiejętności porozumiewania się w języku migowym urzędników samorządowych i rządowych oraz pracowników administracyjnych innych instytucji, jak szpitale, banki czy szkoły.

Kurs zawiera znaki migowe naturalnego Polskiego Języka Migowego (PJM) opartego na gramatyce wizualno-przestrzennej, używane w codziennej komunikacji przez osoby niedosłyszące. PJM w większości naśladuje w sposób obrazowy kształty rzeczy lub nadaje intuicyjny, zakorzeniony w kulturze kształt abstrakcyjnym pojęciom.

Aplikacja powstała dzięki sponsorowi, producentowi nowoczesnych aparatów słuchowych – firmy Oticon oraz patronowi tego projektu - Instytutowi Głuchoniemych w Warszawie.
Firma Oticon angażuje się w wiele akcji społecznych, na rok 2009 zaplanowano szereg działań wychodzących naprzeciw środowisku ludzi słabo słyszących. Przeprowadzone zostały już akcje bezpłatnego badania słuchu w domach dziecka. W drugiej połowie roku planowany jest zakup materiałów edukacyjnych do szkół oraz spotkania specjalistów z rodzicami na temat problemów słuchu oraz wiele innych akcji.Podczas całego etapu przygotowań do realizacji aplikacji odbywały się konsultacje z osobami niedosłyszącymi z Instytutu Głuchoniemych, które nadzorowały i czuwały nad poprawnością przygotowania scenek.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mulitimedialny kurs do nauki języka migowego już w Internecie - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto