Dzięki inicjatywie portalu słuchowisko.net powstała bezpłatna multimedialna aplikacja do nauki języka migowego. Aplikacja powstała z myślą o usprawnieniu komunikacji między osobami słyszącymi a niesłyszącymi. Składa się z 12 scenek z życia codziennego.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Multimedialny kurs w postaci aplikacji wideo został stworzony na prośbę wielu osób słyszących, chcących nauczyć się podstaw języka migowego oraz w celu usprawnienia komunikacji, zwłaszcza w takich miejscach jak urząd, gabinet lekarski, bank, itd. Aplikacja jest udostępniana bezpłatnie wyłącznie na portalu www.sluchowisko.net.

Na stronie portalu dostępne są już wszystkie scenki. Część z nich są o charakterze nieoficjalnym, takie jak: "Zaproszenie na spotkanie", dzięki którym dowiemy się jak zamigać słowa np.: "kino", "teatr", "kawa" czy "kawiarnia". Scenka "Transport w mieście" nauczy nas migania np. "czy daleko stąd do centrum?" oraz odpowiedzieć jak do niego dojechać.

Aplikacja zawiera 4 scenki o charakterze oficjalnym. Specjalnie z myślą o urzędnikach, którzy na co dzień pracują z interesantami, powstała scenka "W urzędzie". Przy jej pomocy, urzędnik może się nauczyć tak podstawowych zwrotów oraz słów w języku migowym, jak "posiadać wykształcenie i kwalifikacje", "wypełnić ankietę", "proszę się zgłosić do okienka...", "rejestracja", "szukam pracy", "jestem bezrobotna", "zasiłek dla bezrobotnych" itp. Dodatkowo zapoznanie się z alfabetem, cyframi oraz datami umożliwi komunikację z głuchymi i niedosłyszącymi interesantami na podstawowym poziomie oraz zmotywuje urzędników do dalszej nauki języka migowego.

Kurs języka migowego wychodzi naprzeciw osobom niesłyszącym, które chcą załatwić coś w urzędzie, a niejednokrotnie spotykają na komunikacyjne przeszkody. Prawo unijne w tym zakresie mówi o umiejętności porozumiewania się w języku migowym urzędników samorządowych i rządowych oraz pracowników administracyjnych innych instytucji, jak szpitale, banki czy szkoły.

Kurs zawiera znaki migowe naturalnego Polskiego Języka Migowego (PJM) opartego na gramatyce wizualno-przestrzennej, używane w codziennej komunikacji przez osoby niedosłyszące. PJM w większości naśladuje w sposób obrazowy kształty rzeczy lub nadaje intuicyjny, zakorzeniony w kulturze kształt abstrakcyjnym pojęciom.

Aplikacja powstała dzięki sponsorowi, producentowi nowoczesnych aparatów słuchowych – firmy Oticon oraz patronowi tego projektu - Instytutowi Głuchoniemych w Warszawie.
Firma Oticon angażuje się w wiele akcji społecznych, na rok 2009 zaplanowano szereg działań wychodzących naprzeciw środowisku ludzi słabo słyszących. Przeprowadzone zostały już akcje bezpłatnego badania słuchu w domach dziecka. W drugiej połowie roku planowany jest zakup materiałów edukacyjnych do szkół oraz spotkania specjalistów z rodzicami na temat problemów słuchu oraz wiele innych akcji.Podczas całego etapu przygotowań do realizacji aplikacji odbywały się konsultacje z osobami niedosłyszącymi z Instytutu Głuchoniemych, które nadzorowały i czuwały nad poprawnością przygotowania scenek.Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ewa Piątek

Zgadza się, fajny pomysł.. Kiedyś miałam praktyki w szkole, w której byli też głuchoniemi, niestety nie załapałam się na kurs migowego. Jednak zastanawia mnie, czy takie podstawowe zwroty faktycznie dużo dają, czy potem nagle się okazuje, że niezupełnie pasują do sytuacji i bezradność rośnie...?

Krystian Kempiński

Świetnie!. Świetna sprawa z tym kursem. Zaraz sam go sprawdzę. Tylko przez ostatni tydzień miałem 3 razy przyjemność obsługiwać osoby niesłyszące. Jeśli umiałbym "zamigać" im chociaż podstawowe "dzień dobry", czy "miłego dnia", nie mówiąc już o konkretniejszych wyrażeniach byłoby znacznie milej dla tych ludzi.