Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wodociągów - kultura płynie tutaj wartkim strumieniem

Joanna Pluta
Wnętrze Wieży Ciśnień, części Muzeum Wodociągów zapiera dech w piersiach. Przez dwa lata muzeum odwiedziło 20 tys. osób
Wnętrze Wieży Ciśnień, części Muzeum Wodociągów zapiera dech w piersiach. Przez dwa lata muzeum odwiedziło 20 tys. osób Tomasz Czachorowski
Muzeum Wodociągów ma już 2 lata i wciąż się rozwija. W planach ma wystawy, koncerty i warsztaty w zabytkowych przestrzeniach.

Mówiąc o zabytkowych przestrzeniach mamy na myśli Wieżę Ciśnień przy ul. Filareckiej 1 i Halę Pomp przy Gdańskiej 242. Kto wcześniej nie wiedział, że mieszczą się tam eksponaty Muzeum Wodociągów, teraz szybko może nadrobić zaległości.

- Chcemy szerzyć wiedzę bydgoszczan, pokazywać im, jak to się dzieje, że do ich kranów trafia czysta i zdrowa woda, którą można pić nawet bez przegotowania - mówi Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. - Chcemy mówić, jak ważne jest dbanie o ujęcia wody, o czyste i zdrowe środowisko. I chcemy tę wiedzę przekazywać wszystkim - od dzieci, przez młodzież aż po dorosłych bydgoszczan.

I już to robią. W jaki sposób? Między innymi podczas zielonych lekcji, na których można się dowiedzieć wszystkiego na temat pozyskiwania i dostarczania wody, podczas eksperymentów fizycznych i chemicznych, które odkrywają tajemnice świata wody, aż wreszcie podczas zwiedzania historycznych eksponatów związanych z wodociągami. A tych w muzeum nie brakuje. - Mamy ich niemal 500 i to zwiezionych z różnych zakątków świata - mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK. - Są wśród nich hydranty, stare pompy, nawet imitacja kanału kanalizacyjnego, który można zwiedzić.

Ale to nie wszystko - w muzeum odbywają się też wystawy. Najnowsza - "Polacy w Legii Cudzoziemskiej" otworzy się już 21 lutego o godz. 14 w Wieży Ciśnień. Będzie można tam zobaczyć oryginalne mundury, broń, fotografie i listy polskich legionistów. Wystawę będzie można oglądać do 11 marca.

Przez cały rok w muzeum będzie się działo coś ciekawego. W marcu czeka nas wystawa malarstwa i rysunku Barbary Marcinkowskiej, w kwietniu swoje malarstwo będzie prezentować Danuta Nawrocka, w maju w ramach Festiwalu Synteza Sztuk swoje obrazy i instalacje pokaże Marek Iwiński. Coś specjalnego na tarasie widokowym Wieży Ciśnień będzie w maju czekało na mamy i ich dzieci z okazji Dnia Matki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto