Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na to, by wejść do parku Witosa w Bydgoszczy jeszcze poczekamy [zdjęcia]

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Mieszkańcom na razie została udostępniona tylko część alejek. Większość parku jednak wciąż jest zamknięta.
Mieszkańcom na razie została udostępniona tylko część alejek. Większość parku jednak wciąż jest zamknięta. Arkadiusz Wojtasiewicz
- Już nawet nie wiem, ile miesięcy minęło, odkąd nie można wejść do parku Witosa - żali się jedna z naszych Czytelniczek. - W tej chwili nie są tam już prowadzone żadne prace, a ogrodzenia jak były, tak są. Kiedy wreszcie odzyskamy nasz park?

Wygląda na to, że nieprędko. Przypomnijmy, rewitalizacja parku Witosa w Bydgoszczy rozpoczęła się wczesną wiosną ubiegłego roku - wcześniej została rozebrana muszla koncertowa.

Latem 2018 okazało się jednak, że pierwotny plan modernizacji i zagospodarowania tej części miasta będzie trzeba zmienić ze względu na odkrycia, jakich dokonał archeolog Robert Grochowski. W raporcie z badań wskazał, że na terenie parku, dawnego cmentarza ewangelickiego, nie zostały nigdy przeprowadzone ekshumacje, w związku z czym może się tam znajdować nawet 80 tysięcy trumien ze szczątkami.

Po tej informacji miasto wykluczyło z planu rewitalizacji parku wszelkie elementy związane z rozrywką czy rekreacją.

- Witos docelowo ma być miejscem refleksji i wyciszenia - zapowiadał w ubiegłym roku prezydent Rafał Bruski. Powołał także komisję ekspercką, która wspólnie wypracowała rekomendacje w sprawie centralnej części parku, czyli tej, na której stała muszla koncertowa. Eksperci stwierdzili, że warto ogłosić konkurs na projekt zagospodarowania tego miejsca.

Miesiące jednak mijają, a mieszkańcy miasta, a szczególnie okolic Witosa, tracą cierpliwość. Do naszej redakcji w ostatnim czasie zgłosiło się kilka osób. - Nie mamy gdzie spacerować, skryć się w cieniu dla ochłody, wybiegać się z psami, bawić się z dziećmi - mówią. - Ile to jeszcze potrwa? Przecież teraz już nikt tam nic nie robi, a do parku wciąż nie można się dostać.

- Ze względu na zmieniony zakres prac, spowodowany odnalezieniem przez archeologów dawnego cmentarza ewangelickiego, musimy uzyskać zmienione pozwolenie na budowę - odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Procedura już jest w toku, a data zakończenia wszystkich prac wynikających z umowy z wykonawcą to 18 października 2019 tego roku.

- Jednocześnie podpisaliśmy umowę na dodatkowe prace archeologiczne w części centralnej parku - dodaje rzeczniczka. - Te będą realizowane w czasie wakacji. Od ich wyniku uzależnione jest ogłoszenie konkursu na koncepcję zagospodarowania centralnej części parku, jaki zarekomendowali eksperci.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto