Naucz dziecko oszczędzać. Skorzystaj ze Szkolnej Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego

Akcja specjalna PKO Bank Polski
Naucz dziecko oszczędzać. Skorzystaj ze Szkolnej Kasy Oszczędności
Naucz dziecko oszczędzać. Skorzystaj ze Szkolnej Kasy Oszczędności materiały prasowe
Co trzecia polska szkoła podstawowa uczestniczy w SKO. Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to program edukacji finansowej dla dzieci cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony nauczycieli, rodziców i najmłodszych.

Nauczyciele z pasją

W „konkursie dla opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej” co roku nagradzanych jest kilkaset osób, które wyróżniają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, pasją i kreatywnością. Pochodzą z małych miejscowości i dużych miast. Każdy ma odmienny charakter i podejście do dzieci i ich edukacji. Łączy ich jedno: wspólnie tworzą nowoczesne SKO.

W tym roku jedną z laureatek została Henryka Wiśniewska, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Panieńskiej, w powiecie konińskim. Dzięki udziałowi w programie SKO, szkoła pani Henryki zdobyła I miejsce w swoim regionie w „konkursie dla SKO” w edycji 2014/2015 oraz wyróżnienie i nagrodę główną w konkursie "SKO Blog Miesiąca".

- Edukacja finansowa uczy stawiania celów, wytrwałości, systematyczności, umiejętności gospodarowania swoimi oszczędnościami i przedsiębiorczości. To cechy niezbędne we współczesnym świecie. Staram się angażować uczniów do różnorodnych zajęć, konkursów, zabaw, prowadzenia spotkań z młodszymi kolegami, których tematyką jest oszczędzanie nie tylko pieniędzy, ale także wody, energii – promowanie postaw proekologicznych. SKO-wicze są współorganizatorami szkolnych dyskotek, kiermaszów, rajdów rowerowych – mówi Henryka Wiśniewska.

Tradycja i innowacyjność

SKO to program edukacji finansowej prowadzony przez PKO Bank Polski od 1935 roku (działający wówczas pod nazwą Pocztowej Kasy Oszczędności). W roku szkolnym 2010/2011 SKO przeszło rewitalizację i weszło do internetu. Szybko stało się synonimem nowoczesnej i praktycznej edukacji ekonomicznej.

– Dzieci lubią oszczędzać – przyznaje Joanna Smolan, nauczyciel i opiekun SKO w Publicznej Szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Płoskach. - Zaangażowanie w SKO daje im satysfakcję – dodaje. I są na to dowody: rosnąca aktywność na platformie SzkolneBlogi.pl, na której należące do SKO szkoły dzielą się pomysłami na zdobywanie oszczędności, czy stworzona na portalu nk.pl grupa "Szkoła oszczędzania", która ma ok. 75 tysięcy fanów.

Dziś pierwsze kieszonkowe trafia już nie do świnek-skarbonek, ale na specjalne dziecięce konta, które posiada ponad 157 tysięcy dzieci. SKO Konto dla Ucznia to jedna z propozycji wchodzących w skład oferty dedykowanej społecznościom szkolnym. Bank prowadzi również bezpłatne rachunki dla szkół oraz rad rodziców. Dzieci korzystające z SKO Konta dla Ucznia zyskują dostęp do przyjaznego, dynamicznego i dostosowanego do wieku i gustu dzieci serwisu internetowego. SKO-wicze doceniają poczucie „dorosłości” i niezależności, jakie daje im założenie pierwszego konta i korzystanie z serwisu SKO, który umożliwia m.in. zakładanie wirtualnych skarbonek. Dzięki nim można zbierać środki z przeznaczeniem na różne cele, a także stworzyć własny plan oszczędzania.

Uczniowie nabywają umiejętność poruszania się w świecie finansów dzięki praktyce, która nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z produktów bankowych przeznaczonych dla najmłodszych. Kształtują swoje postawy związane m.in. z wydawaniem i oszczędzaniem pieniędzy, zrozumieniem systemu ekonomicznego. Przede wszystkim jednak nabywają umiejętności planowania i myślenia perspektywicznego. Uczą się odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Dysponując własnym minibudżetem, zbierając środki na określone cele, stają się powoli świadomymi konsumentami, którym łatwiej w przyszłości przyjdzie zarządzanie własnym majątkiem.

Doświadczenie pokazuje, że działalność w ramach programu SKO potrafi integrować całą społeczność lokalną, a osiągnięcia związane z podjętymi przez szkołę aktywnościami dają wszystkim powody do dumy.

Korzyści dla szkoły

Szkoły, które przystępują do SKO, zyskują szansę promocji swoich działań w Internecie na platformie SzkolneBlogi.pl. Tam mogą pochwalić się swoją pomysłowością. Wystarczy odwiedzić SzkolneBlogi.pl, aby przekonać się, jakie realne korzyści płyną ze zbiórki surowców wtórnych, jak napisać bajkę o oszczędzaniu i co zrobić, by na wycieczce szkolnej nie tylko świetnie się bawić, ale także wykazać się przedsiębiorczością.

Mocną stroną programu jest też przemyślany i spójny walor edukacyjny, na który składają się m.in. scenariusze lekcji objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty, publikacja „Smakowite SKO”, „5 sposobów na ekooszczędzanie – przewodnik dla dzieci i rodziców” czy dwie książeczki „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy” oraz „Kuba Pieniążek oszczędza na wielką podróż. Zacznij przygodę z oszczędzaniem”.

Bank dba również o bezpieczeństwo SKO-wiczów. W ubiegłym roku we współpracy z Komendą Główną Policji został stworzony materiał edukacyjny przypominający uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał wraz z gadżetami odblaskowymi otrzymali wszyscy uczniowie oszczędzający w SKO oraz dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z oszczędzaniem.

Z wynikami rywalizacji za rok szkoły 2014/2015 można zapoznać się na stronie www.pkobp.pl/sko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto