Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Never seen in Bydgoszcz - rosyjskie preludium [zapowiedź]

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Never Seen In Bydgoszcz to festiwal filmowy, którego ideą jest przybliżenie bydgoskiej publiczności tzw. „kina ambitnego”, a w szczególności filmów, których próżno szukać w repertuarach lokalnych multipleksów.

Rosyjskie kino współczesne jest w Polsce bardzo słabo znane - filmy te zazwyczaj nie dostają się do multipleksowej dystrybucji i nie maja wielkich kampanii a są bardzo wartościowe. Już od kilu lat dystrybutor filmowy „35 mm” przybliża nam to kino przez Festiwal Sputnik nad Warszawą, który w tym roku ma wymiar ogólnopolski (Sputnik nad Polską) i to dzięki uprzejmości „35 mm” w Bydgoszczy (w naszym mieście będą premiery wojewódzkie tych filmów) będziemy mogli zobaczyć „Wyspę”, ”Podróże ze zwierzętami domowymi”, „Ładunek 200” oraz „Wygnanie”.


„Podróże ze zwierzętami domowymi”
reż. Wiera Storożewa, Rosja 2008


14 września godzina 20.00

Losy bohaterki najnowszego filmu Wiery Storożewej stanowią najlepsze potwierdzenie, że człowieka od wielkiej zmiany w życiu dzielić może jedno zaledwie uderzenie serca. W przypadku Natalii to serce jej męża, który nagle umiera na zawał. Jak zwykle sprzedał trochę mleka kolejarzowi z przejeżdżającego obok składu (dom stoi przy samych torach) i po prostu upadł. Kilka osób zapyta potem dziewczynę, bez specjalnej natarczywości czy niezdrowej ciekawości, ot, tak jak się pyta o zdrowie, czy przypadkiem mężowi nie pomogła; widać oczywiste jest, że czasem kobiety (w Rosji?) wspierają mężczyzn w drodze na tamten świat. Krytyka rosyjska określiła film jako "babskie kino". Pisało się o nim sporo, ponieważ nieoczekiwanie "Podróż ze zwierzętami domowymi" otrzymała główną nagrodę Złotego Jerzego na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Moskwie. Recenzenci utyskiwali zresztą, że nie pomoże to na pewno filmowi w pozyskaniu masowego widza (jak nie pomogło laureatom poprzednich festiwali). Pewnie słusznie, bo film Storożewej - jak w ogóle jej twórczość - to dzieło kameralne i niespieszne, skupione na bohaterce, która niekoniecznie zachęca do uruchomienia procesów projekcji - identyfikacji, jest "inna" albo, jak mówi jedna z postaci, osobna.


„Wyspa”
Reż. Paweł Łungin, Rosja 2006


15 września godzina 20.00

Czasem wystarczy tylko chwila, żeby świat się zatrzymał. Chwila słabości, zła decyzja... Jest rok 1942. Młody rosyjski żołnierz z Floty Północnej trafia do niemieckiej niewoli. Ratując własne życie, wydaje swojego przełożonego, a potem, zmuszony przez hitlerowca, strzela do Rosjanina. Niemcy pozostawiają chłopaka przy życiu. Po co marnować amunicję, skoro za chwilę cała barka ma wylecieć w powietrze? Nie wiedząc o tym, młody żołnierz krzyczy za nimi triumfalnie: "...popłynęliście? A ja żywy zostałem! Tylko Tichona zabiliście!" Tak naprawdę - nie tylko Tichona. Bo choć rannego żołnierza ratują mnisi, to właściwie jest tak, jak gdyby chłopak zginął na barce razem ze swoim towarzyszem. Na długie lata świat przestaje dla niego istnieć, a każdy kolejny krok, każdy czyn staje się pokutą za tę jedną chwilę tchórzliwej słabości.


„Ładunek 200”
Reż. Aleksjej Bałabanow, Rosja 2007


16 września godzina 20.00

Cargo-200 (Ładunek 200) to termin wojskowy określający ładunek ciał wysyłanych po wojnie do domu. „Ładunek-200” jest jedenastym filmem Aleksieja Bałabanowa. Nowe dzieło opowiada o zmierzchu totalitaryzmu w jednym konkretnym kraju na początku 1984 roku, u świtu pierestrojki, kiedy to ciemność życia zgęstniała do maksimum. W swoim nowym filmie Bałabanow obiecuje wyjaśnić wszystko o sobie, o swoim kraju i jego bohaterach w sposób bardziej szczery niż w poprzednich obrazach. ZSSR, rok 1984. Koniec ery sowieckiej. Prowincjonalne miasteczko. Po wyjściu do klubu, znika córka sekretarza okręgowego komitetu Partii Komunistycznej. Nie ma żadnych świadków. Nie odnaleziono żadnych podejrzanych. Tego samego wieczoru, w domu na przedmieściach miasteczka zostaje popełnione brutalne morderstwo. Sprawcą jest właściciel domu. Oba śledztwa prowadzi kapitan milicji Żurow.


„Wygnanie”
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2007


17 września godzina 20.00

Oto rodzina: mąż, żona, dzieci. Jadą z miasta na wieś. Prawie ze sobą ni w ciąży - ale dziecko nie jest jego. Zaczyna się zatem niczym dramat rodzinny z pewną zagadką, sugestią zdrady żony i być może najlepszego przyjaciela. Wypadki toczą się dalej swoją fatalną drogą i z wolna, acz zdecydowanie, widz odkrywa okoliczności, tak współczesne, jak minione, które doprowadziły do całej sytuacji. Ostateczne przesłanie filmu pochodzi jednak z innego porządku niż obyczajowy thriller i czytelne jest aż nadto: wszyscy jesteśmy wygnańcami - niezależnie od płci, wieku, położenia, zostaliśmy wygnani z raju, czego ziemskim znakiem jest wygnanie z domu rodzinnego, pozbawienie schronienia, odcięcie od korzeni. Jeśli jest jakaś różnica w ludzkiej kondycji w tej sytuacji, to wynika ona jedynie z tego, że niektórzy z nas są tego świadomi, nie mogą tego znieść, chcą swój los odmienić.

Wszystkie seanse odbędą się w klubie Mózg przy ul. Gdańskiej 10.

Cena:
10 zł - pojedynczy seans
30 zł - karnet na cztery seanse

Organizatorzy:  Arkadiusz Hapka (Magazyn Moment), Klub Mózg


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto