Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017 w Bydgoszczy [zobacz plan imprez]

Joanna Pluta
Wystawy, warsztaty, a nawet pokazy mody, tańca góralskiego czy możliwość spróbowania regionalnych przysmaków - tym kuszą nas muzea.
Wystawy, warsztaty, a nawet pokazy mody, tańca góralskiego czy możliwość spróbowania regionalnych przysmaków - tym kuszą nas muzea. Filip Kowalkowski
Wystawy, warsztaty, a nawet pokazy mody, tańca góralskiego czy możliwość spróbowania regionalnych przysmaków - tym kuszą nas muzea.

Trudno powiedzieć, czy bardziej mieszkańców regionu przyciąga możliwość darmowego zwiedzania, czy to już swego rodzaju pozytywny snobizm - Noce Muzeów każdego roku wyciągają z domów dziesiątki tysięcy osób. Tak zapewne będzie i tym razem, czyli jutro, tym bardziej że pogoda na weekend zapowiada się doskonale.

- Z roku na rok widzimy, że odwiedzających w czasie Nocy Muzeów jest coraz więcej - komentuje Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. - Co ciekawe, od pewnego czasu licznie pojawiają się nawet po zmroku. To dowód, że taki wieczór jak ten jest bardzo potrzebny.

Podczas kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów instytucje w Kujawsko-Pomorskiem przygotowały dla gości mnóstwo atrakcji. Z najciekawszych proponowanych przez toruńskie Muzeum Etnograficzne warto wymienić chociażby specjalny program „Śmiechy spod strzechy”. Zaplanowano między innymi pokazy mody w zagrodzie kujawskiej (o godz. 20, 21 i 22) i możliwość przebrania się w różne części garderoby. Co oprócz tego? - Na tę jedną noc chata z Borów Tucholskich zmieni się w karczmę, w której będzie można wspólnie pośpiewać, potańczyć, zażyć tabaki albo zagrać w kości z karczmarką - reklamują organizatorzy. - Goście, którzy się zmęczą, będą mogli odpocząć w chałupie na specjalnych posłaniach. W starym młynie natomiast tej nocy pojawią się baśniowe postaci i ich diabelskie sprawki.

W Arsenale na gości będzie czekać wystawa „Tajemnice codzienności…”, a na niej rzeźbione „lale” Bogdana Ziętka - nieprofesjonalnego artysty z Brzeźnicy w Dolnośląskiem.

W Bydgoszczy tego wieczoru warto się wybrać... do każdego z siedmiu muzeów. Najwięcej jak co roku będzie się działo we wszystkich oddziałach Muzeum Okręgowego - przede wszystkim na Wyspie Młyńskiej. Z ciekawszych wydarzeń warto wspomnieć o premierowej prezentacji najnowszego nabytku Domu Leona Wyczółkowskiego. - O godz. 19 uroczyście odsłonimy obraz mistrza „Baca” - mówi Natalia Szczerbińska z MOB. - A żeby wprowadzić gości w klimat gór, pół godziny później pokaz tańca góralskiego da Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Ciekawie będzie też w pobliżu Galerii Sztuki Nowoczesnej przy Mennicy 8, w której najpierw zobaczymy wystawę prac Francisco Goi, a wieczorem obejrzymy pokaz tańca flamenco z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Danza del Fuego.

Przy Zbiorach Archeologicznych (Mennica 2) chętni nauczą się techniki dekoracyjnej malarstwa ściennego, z kolei w Europejskim Centrum Pieniądza (Mennica 4) na 18 zaplanowano wernisaż wystawy „Dzieje pieniądza. Księstwo Warszawskie (1807-1815)”.

Muzeum Wojsk Lądowych zaprasza jak zawsze do oglądania historycznych pojazdów wojskowych. - Będzie też okazja, aby się przebrać w mundury z różnych epok albo wziąć do ręki broń historyczną - informuje Łukasz Nadolski z MWL. - Na miejscu pojawią się także grupy rekonstrukcyjne, a chętni będą mogli zwiedzić nasze wystawy.

W Muzeum Oświaty tym razem spory nacisk będzie położony na historię bydgoskiego harcerstwa. Przed budynkiem stanie wielki namiot, a goście będą mogli wziąć udział w wielopokoleniowym spotkaniu harcerskim, pełnym gier, muzyki i opowieści.

Wiele ciekawych propozycji przygotowało także bydgoskie Muzeum Wodociągów - warto odwiedzić zarówno Halę Pomp, jak i Wieżę Ciśnień, Muzeum Fotografii, Kanału Bydgoskiego, a także Dyplomacji i Uchodźstwa.

Również Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku ma sporo propozycji na sobotni wieczór i noc. Między godz. 19 a 23 będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycje prezentowane w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

- W Muzeum Etnograficznym niepowtarzalną okazją będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Miasto - Ludzie - Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX-XX wieku”, zorganizowanej z okazji Roku Wisły, ukazującej wydarzenia wiślane od momentu wybudowania bulwarów w 1846 r. do ukończenia stopnia wodnego na Wiśle w 1970 r. - informuje instytucja.

Z kolei w Zbiorach Sztuki można będzie zobaczyć niedawno otwartą ekspozycję „Z gliny stworzone. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”. Na miejscu także konkursy, warsztaty dla dzieci i projekcja filmu.

INFO Z POLSKI 18.05.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto